Նոր փոխզիջում. «Վրացական երազանքը» զիջման Է գնացել ընտրությունների հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Վրացական երազանք-Դեմոկրատական Վրաստան» կառավարող կուսակցությունը դեկտեմբերի 20-ին ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ կայացած հանդիպմանն առաջարկել Է 2020 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում ավելացնել համամասնական համակարգով ընտրված պատգամավորների թվաքանակը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այն բանից հետո, երբ երկրում ծավալվեցին բողոքի ակցիաները, իսկ ընդդիմադիր պատգամավորները հրաժարվեցին խորհրդարանական աշխատանքից, օտարերկրյա դիվանագետները միջնորդի դեր ստանձնեցին, որպեսզի կողմերը կարողանան համաձայնության գալ: Ակցիաներն սկսվել են նոյեմբերի 14-ին, այն օրը, երբ խորհրդարանում ձախողվեցին խորհրդարանական ընտրությունների խառը համակարգից համասնականի անցնելու վերաբերյալ իշխանությունների խոստացած ուղղումները:
«Մենք քաղաքական սպեկտրին առաջարկում ենք պահպանել գործող ընտրական համակարգը, բայց այդ համակարգում համամասնական բաժինն ավելացնել մեկ երրորդով: աԱյդ սխեմայի շուրջ համաձայնության հասնելու դեպքում համամասնական համակարգով մենք հարյուր պատգամավոր կընտրենք 77-ի փոխարեն, իսկ մեծամասնական մանդատների թվաքանակը կկրճատվի մինչեւ 50, հայտարարել Է խորհրդարանի խոսնակ Արչիլ Տալակվաձեն, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Новый компромисс: "Грузинская мечта" пошла на уступки по выборам
Правящая партия "Грузинская мечта - Демократическая Грузия" на встрече с представителями оппозиции в пятницу предложила на парламентских выборах 2020 года увеличить количество депутатов, избранных по пропорциональной системе,передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik.
После того, как страну охватили акции протеста, а оппозиционные депутаты отказалась от парламентской работы, зарубежные дипломаты взяли на себя роль посредника, чтобы стороны смогли договориться. Акции начались 14 ноября, в тот же день, когда в парламенте провалились обещанные властями поправки о переходе со смешанной на пропорциональную систему парламентских выборов.
"Мы предлагаем политическому спектру инициативу сохранить действующую избирательную систему, однако на одну треть повысить пропорциональную часть в этой системе. В случае достижения договоренности по данной схеме, по пропорциональной системе мы выберем 100 депутатов, вместо 77, а количество мажоритарных мандатов сократится до 50", - заявил Талаквадзе.