Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է ՏՀԶԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Տնտեսական համագործակցության զարգացման կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Լյուդգեր Շուկնեխտին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ողջունելով պարոն Շուկնեխտկին՝ փոխվարչապետը կարևորել է ՏՀԶԿ-ի հետ տարբեր հարթակներում ձևավորված կառուցողական համագործակցությունը: Փոխվարչապետը ներկայացրել է հարկային վարչարարության և բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ արդեն իսկ իրականացվող և առաջիկայում իրականացվելիք բարեփոխումները:
Տնտեսական համագործակցության զարգացման կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Լյուդգեր Շուկնեխտը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ընդգծել է, որ Հայաստանի հետ ձևավորվել է հաջող համագործակցություն և ՏՀԶԿ-ի համար ակնհայտ են Կառավարության՝ երկրի զարգացմանը միտված քայլերը:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են այս տարի փետրվարին ՏՀԶԿ BEPS (հարկման բազայի քայքայման և շահույթի տեղափոխման) ներառական հարթակին Հայաստանի անդամակցությունը և առաջիկայում դրանով պայմանավորված գործողությունների արդյունավետ և ժամանակին իրականացումը: Փոխվարչապետը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը, կարևորելով այս հարթակին Հայաստանի անդամակցությունը, այն նաև որպես միջոցառում ներառել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ճանապարհային քարտեզում:
Մհեր Գրիգորյանը և Լյուդգեր Շուկնեխտը հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են նաև տնտեսության թվայնացման կարևորությանը, կապիտալ շուկայի զարգացմանը, կանխիկի շրջանառության կրճատմանը և Հայաստանի ներդրումային գրավչության բարձրացման հնարավորություններին:

YEREVAN, DECEMBER 17, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan received Deputy Secretary-General of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) Ludger Schuknecht, the deputy PM’s Office told Armenpress.
Deputy PM Grigoryan highlighted the constructive cooperation with the OECD at various platforms. He introduced the ongoing and upcoming reforms of the government aimed at improving the tax administration and business climate.
The OECD Deputy Secretary-General thanked for the reception and stated that there is a successful cooperation with Armenia and the government’s actions aimed at the country’s development are obvious to the OECD.
The officials highlighted Armenia’s membership to the OECD’s BEPS (base erosion and profit shifting) inclusive platform this year. Deputy PM Grigoryan said the government has included this in the roadmap of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement as an action.
Mher Grigoryan and Ludger Schuknecht also touched upon the importance of digitization of the economy, capital market development, opportunities to raise Armenia’s investment attractiveness, etc.