Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է ՏՀԶԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Տնտեսական համագործակցության զարգացման կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Լյուդգեր Շուկնեխտին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ողջունելով պարոն Շուկնեխտկին՝ փոխվարչապետը կարևորել է ՏՀԶԿ-ի հետ տարբեր հարթակներում ձևավորված կառուցողական համագործակցությունը: Փոխվարչապետը ներկայացրել է հարկային վարչարարության և բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ արդեն իսկ իրականացվող և առաջիկայում իրականացվելիք բարեփոխումները:
Տնտեսական համագործակցության զարգացման կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Լյուդգեր Շուկնեխտը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ընդգծել է, որ Հայաստանի հետ ձևավորվել է հաջող համագործակցություն և ՏՀԶԿ-ի համար ակնհայտ են Կառավարության՝ երկրի զարգացմանը միտված քայլերը:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են այս տարի փետրվարին ՏՀԶԿ BEPS (հարկման բազայի քայքայման և շահույթի տեղափոխման) ներառական հարթակին Հայաստանի անդամակցությունը և առաջիկայում դրանով պայմանավորված գործողությունների արդյունավետ և ժամանակին իրականացումը: Փոխվարչապետը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը, կարևորելով այս հարթակին Հայաստանի անդամակցությունը, այն նաև որպես միջոցառում ներառել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ճանապարհային քարտեզում:
Մհեր Գրիգորյանը և Լյուդգեր Շուկնեխտը հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են նաև տնտեսության թվայնացման կարևորությանը, կապիտալ շուկայի զարգացմանը, կանխիկի շրջանառության կրճատմանը և Հայաստանի ներդրումային գրավչության բարձրացման հնարավորություններին:

Мгер Григорян принял заместителя генерального секретаря ОРЭС
Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял заместителя генерального секретаря Организации развития экономического сотрудничества Людгера Шукнехта. Об этом Арменпресс сообщили в офисе премьер-министра.
Приветствуя Шукнехтка, вице-премьер-министр отметил важное значение конструктивного сотрудничества с ОРЭС на различных площадках. Вице-премьер-министр представил реализуемые и предстоящие реформы в направлении налогового администрирования и улучшения бизнес-среды.
Заместитель генерального секретаря Организации развития экономического сотрудничества Людгер Шукнехт, поблагодарив за прием, подчеркнул, что с Арменией сформировалось успешное сотрудничество и для ОРЭС очевидны шаги правительства, направленные на развитие страны.
Собеседники обоюдно подчеркнули важность членства Армении в инклюзивной платформе ОРЭС РНБПП (разрушения налоговой базы и переноса прибыли) с февраля этого года и эффективной и своевременной реализации обусловленных этим действий. Вице-премьер отметил, что правительство РА, придавая важность членству Армении в этой платформе, ее также включило в качестве мероприятия в дорожную карту Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС.
Мгер Григорян и Людгер Шукнехт в ходе встречи коснулись также и оцифровки экономики, развития капитального рынка, сокращения оборота наличных средств и возможностей повышения инвестиционной привлекательности Армении.