Արհեստական ինտելեկտը կավարտի Բեթհովենի Տասներորդ սիմֆոնիան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երաժշտագետների եւ ծրագրավորողների խումբը կփորձի ավարտել Լյուդվիգ վան Բեթհովենի անավարտ ստեղծագործությունը կոմպոզիտորի ծննդյան 250-ամյակի առթիվ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Le Figaro-ն: Արդյունքը կներկայացվի 2020 թվականի ապրիլի 28-ին Բոննում եւ կդառնա տոնական հանդիսությունների կենտրոնական իրադարձություններից մեկը:
Կոմպոզիտորն սկսել Է այդ սիմֆոնիայի վրա աշխատել, երբ վերջացնում Էր հռչակավոր Իններորդ սիմֆոնիան եւ «Ձոն ցնծությանը», բայց արդյունքում նրա մահվանից հետո մնացել են մի քանի ձեռագիր ուրվագրեր եւ պլանները:
Մասնագետների խումբը կփորձի ավարտել Բեթհովենի փոխարեն՝ օգտագործելով մեքենայական ուսուցման մեթոդները եւ ծրագրերը, որոնք արդեն վերլուծել են կոմպոզիտորի ամբողջ առկա ժառանգությունը: Ելներով բացահայտված ալգորիթմներից՝ արհեստական ինտելեկտը կստեղծի պարտիտուրայի շարունակությունը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Искусственный интеллект допишет десятую симфонию Бетховена
Команда музыковедов и программистов попробует завершить незаконченное произведение Людвига ван Бетховена к 250-летию со дня рождения композитора.Как передает Арменпресс, об этомсообщаетLe Figaro.
Результат будет представлен 28 апреля 2020 года в Бонне и станет одним из центральных событий праздничных торжеств.
Композитор начал работать над этой симфонией, когда дописывал знаменитую девятую и оду "К радости", но в результате после его смерти осталось всего несколько рукописных набросков и планов.
Команда специалистов попробует закончить за Бетховена, используя методы машинного обучения и программы, которые уже проанализировали все имеющиеся наследие композитора. Исходя из выявленных алгоритмов, искусственный интеллект создаст продолжение партитуры.