Արմեն Սարգսյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆինլանդիայի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆինլանդիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Արյա Մակկոնենին (նստավայրը՝ Հելսինկի): «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Խոսելով հայ-ֆիննական հարաբերությունների մասին՝ Հանրապետության նախագահն ասել է, որ երկու երկրներն ունեն փոխշահավետ գործակցությունը զարգացնելու մեծ հնարավորություններ:«Մենք շատ ընդհանրություններ ունենք և շատ բան կարող ենք սովորել միմյանցից»,-ընդգծել է նա:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկու երկրների նախագահական ինստիտուտների համագործակցության հնարավորություններին: Հաշվի առնելով Ֆինլանդիայի խորհրդարանական կառավարման հարուստ փորձն ու ավանդույթները՝ նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է դիտարկել երկու երկրների նախագահական կառույցների միջև փոխգործակցության, մասնավորապես, նախագահների աշխատակազմերի միջև փոխայցելությունների և փորձի փոխանակման ծրագրերի հնարավորությունը: Նախագահն ասել է, որ իր նպատակն է մեր երկրում ունենալ խորհրդարանական կառավարման պայմաններում կայացած ու ամուր նախագահական ինստիտուտ և ստեղծել ավանդույթներ:
Նշելով, որ Ֆինլանդիան մեծ առաջընթաց է գրանցել նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում՝ նախագահն ասել է, որ այս ոլորտի զարգացումն առաջնահերթություն է նաև Հայաստանի համար: Նախագահ Սարգսյանը պատմել է, որ նախագահական ինստիտուտն ունի տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված իր նախաձեռնությունը, որը կոչվում է ATOM և որը նպատակ ունի տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում միջազգային ընկերություններին բերել Հայաստան, որտեղ նրանք կարող են զբաղվել արհեստական բանականության զարգացմամբ, մաթեմատիկական մոդելավորմամբ և այլ ուղղություններով։
Նա նշել է, որ ուրախ կլինեն այս հարթակում, ի թիվս տեխնոլոգիական այլ գործընկերների, տեսնել նաև ֆիննական ընկերություններ:

Армен Саркисян принял посла Финляндии в Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял чрезвычайного и полномочного посла Финляндской Республики в Республике Армения Арью Макконен (резиденция в Хельсинки). Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
Говоря об армяно-финских отношениях, президент республики сказал, что обе страны имеют большие возможности для развития взаимовыгодного сотрудничества. “У нас много общего, и мы можем многому научиться друг у друга", - подчеркнул он.
Собеседники коснулись возможностей сотрудничества между президентскими институтами двух стран. Учитывая богатый опыт и традиции парламентского правления Финляндии, президент Саркисян предложил рассмотреть возможность взаимодействия между президентскими структурами двух стран, в частности, взаимных визитов и программ обмена опытом между администрациями президентов. Президент отметил, что его цель - состоявшийся и прочный президентский институт в условиях парламентского правления и создание традиции в нашей стране.
Отметив, что Финляндия зафиксировала большой прогресс в сфере новейших технологий, президент сказал, что развитие этой сферы является приоритетом и для Армении. Он рассказал, что президентский институт имеет свою инициативу, направленную на развитие технологий, которая называется ATOM и преследует цель привезти в Армению международные компании в сфере информационных и высоких технологий, где они смогут заниматься развитием искусственного интеллекта, математическим моделированием и другими направлениями.
Он отметил, что будет рад увидеть на этой площадке, в числе других технологических партнеров, и финские компании.