Արմեն Սարգսյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆինլանդիայի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆինլանդիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Արյա Մակկոնենին (նստավայրը՝ Հելսինկի): «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Խոսելով հայ-ֆիննական հարաբերությունների մասին՝ Հանրապետության նախագահն ասել է, որ երկու երկրներն ունեն փոխշահավետ գործակցությունը զարգացնելու մեծ հնարավորություններ:«Մենք շատ ընդհանրություններ ունենք և շատ բան կարող ենք սովորել միմյանցից»,-ընդգծել է նա:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկու երկրների նախագահական ինստիտուտների համագործակցության հնարավորություններին: Հաշվի առնելով Ֆինլանդիայի խորհրդարանական կառավարման հարուստ փորձն ու ավանդույթները՝ նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է դիտարկել երկու երկրների նախագահական կառույցների միջև փոխգործակցության, մասնավորապես, նախագահների աշխատակազմերի միջև փոխայցելությունների և փորձի փոխանակման ծրագրերի հնարավորությունը: Նախագահն ասել է, որ իր նպատակն է մեր երկրում ունենալ խորհրդարանական կառավարման պայմաններում կայացած ու ամուր նախագահական ինստիտուտ և ստեղծել ավանդույթներ:
Նշելով, որ Ֆինլանդիան մեծ առաջընթաց է գրանցել նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում՝ նախագահն ասել է, որ այս ոլորտի զարգացումն առաջնահերթություն է նաև Հայաստանի համար: Նախագահ Սարգսյանը պատմել է, որ նախագահական ինստիտուտն ունի տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված իր նախաձեռնությունը, որը կոչվում է ATOM և որը նպատակ ունի տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում միջազգային ընկերություններին բերել Հայաստան, որտեղ նրանք կարող են զբաղվել արհեստական բանականության զարգացմամբ, մաթեմատիկական մոդելավորմամբ և այլ ուղղություններով։
Նա նշել է, որ ուրախ կլինեն այս հարթակում, ի թիվս տեխնոլոգիական այլ գործընկերների, տեսնել նաև ֆիննական ընկերություններ:

Armenian President holds meeting with Ambassador of Finland
YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian received Ambassador of Finland Arja Inkeri Makkonen (residence in Helsinki), the Presidential Office told Armenpress.
Talking about the Armenian-Finnish relations, the President said the two countries have great opportunities to develop the mutually beneficial cooperation. “We have many commonalities and can learn a lot from each other”, he said.
The officials touched upon the cooperation opportunities between the Armenian and Finnish presidential institutes. Taking into account Finland’s rich experience and traditions in the parliamentary governance President Sarkissian proposed to consider the possibility of cooperation between the two presidential administrations, in particular holding mutual visits and conducting experience exchange programs. Armen Sarkissian said his goal is to have a developed and firm presidential institute in Armenia.
Mr. Sarkissian stated that Finland recorded a great progress in the field of new technologies, adding that the development of this field is a priority for Armenia. He introduced the presidential initiative ATOM (Advanced Tomorrow) aimed at bringing international IT and high-tech companies to Armenia where they can be engaged in the development of artificial intelligence, math modeling, etc.
Armen Sarkissian said they will also be happy to see Finnish companies in this platform among others.