Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Ղազախստանի ազգային տոնի առթիվ կազմակերպված ընդունելությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել էՂազախստանի Հանրապետության ազգային տոնի՝ Ղազախստանի Հանրապետության Անկախության օրվա կապակցությամբ կազմակերպված հանդիսավոր ընդունելությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, փոխվարչապետը հանդես է եկել շնորհավորական խոսքով, որում, մասնավորապես, ասել է.
«Հարգելի՛ պարոն դեսպան,
Ղազախստանի դեսպանության հարգելի՛ աշխատակիցներ,
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Ազգային տոնի՝ Ղազախստանի Հանրապետության Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Ինձ համար այսօր պատիվ է գտնվել այստեղ և Ձեզ հետ միասին նշել այս կարևոր տոնը: Հայաստանի համար Ղազախստանը կարևոր գործընկեր է, ում հետ մենք ունենք պատմական ամուր հարաբերություններ:
Այսօր երկու երկրների միջև առկա է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, որը շարունակաբար ամրապնդվում է և զարգանում է տարբեր ուղղություններով: Դրա վկայությունն են երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով բարձր մակարդակի հանդիպումները, ԵՏՄ հարթակներում համագործակցությունը, երկու երկրների տարբեր գերատեսչությունների միջև ակտիվ շփումները:
Հայաստան-Ղազախստան բազմաոլորտ օրակարգում կարևորում ենք առևտրատնտեսական կապերի խորացումը, մշակութային, հումանիտար և այլ ոլորտներում նորանոր ծրագրերի նախաձեռնումը:
Պատրաստակամ ենք պետական մակարդակով ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ ներուժի բացահայտման և բազմաոլորտ համագործակցության ընդլայնման և զարգացման համար:
Լիահույս եմ, որ Հայաստան-Ղազախստան համագործակցությունը, որը հիմնված է մեր ժողովուրդների միջև փոխադարձ վստահության, հարգանքի և բարեկամության վրա, կշարունակի զարգանալ և կատարելագործվել:

Мгер Григорян принял участие в приеме по случаю Национального праздника Казахстана
Вице-премьер Мгер Григорян принял участие в торжественном приеме, организованном по случаю Национального праздника Республики Казахстан - Дня независимости.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Мгера Григоряна, вице-премьер выступил с поздравительной речью, в которой, в частности, отметил:
“Уважаемый господин посол,
Уважаемые сотрудники посольства Казахстана,
Сердечно поздравляю вас с национальным праздником - Днем независимости Республики Казахстан.
Для меня большая честь находиться здесь сегодня и отмечать этот важный праздник вместе с вами. Казахстан является важным для Армении партнером, с которым у нас крепкие исторические отношения.
Сегодня между двумя странами идет политический диалог на высоком уровне, который постоянно укрепляется и развивается в разных направлениях. Об этом свидетельствуют встречи на высоком уровне в двустороннем и многостороннем форматах, сотрудничество на платформах ЕАЭС и активные контакты между различными ведомствами двух стран.
В многосторонней повестке дня Армения-Казахстан мы придаем большое значение углублению торгово-экономических связей, реализации новых проектов в культурной, гуманитарной и других областях.
Мы готовы создать на государственном уровне необходимые условия для раскрытия потенциала, расширения и развития многостороннего сотрудничества.
Надеюсь, что армяно-казахстанское сотрудничество, основанное на взаимном доверии, уважении и дружбе между нашими народами, будет и впредь развиваться и совершенствоваться.
Позвольте мне еще раз выразить мои искренние и теплые поздравления по случаю этого важного праздника”.