Վրաստանում նավթի արդյունահանման միջազգային հայտամրցույթ Է հայտարարվել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում նավթի արդյունահանման բաց միջազգային հայտամրցույթ Է հայտարարված Սագարեջոյի (Կախեթի տարածաշրջան) եւ Գարդաբանի (Քվեմո Քարթլիի տարածաշրջան) շրջաններում: Նավթի ու գազի ազգային գործակալության տեղեկատվության համաձայն՝ խոսքը վերաբերում Է 194,5 քառակուսի կիլոմետր տարածքի, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այսօրվա դրությամբ Վրաստանում 23 համաձայնագիր Է ձեւակերպված երկրի տարբեր տարածքներում նավթի արդյունահանման վերաբերյալ, իսկ նավթի վերամշակման թույլատրագիր Է տրված երեք ընկերության:
2018 թվականին Վրաստանում արդյունահանվել Է ավելի քան 30 հազար տոննա նավթ եւ 16,5 մլն խորանարդ մետր գազ:
Վրաստանը տարեկան միջին հաշվով սպառում Է շուրջ 1,2 մլն տոննա նավթամթերք եւ շուրջ 2,5 մլրդ խորանարդ մետր գազ: Ածխաջրածինները հիմնականում ներմուծվում են Ադրբեջանից, Ռուսաստանից, Ռումինիայից եւ Բուլղարիայից, հաղորդել Է Sputnik-ը:

В Грузии объявлен международный тендер на добычу нефти
Объявлен международный открытый тендер на получение лицензии на добычу нефти на блоке XIH в Сагареджийском (регион Кахети) и Гардабанском (регион Квемо-Картли) районах, передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik.
По информации Национального агентства нефти и газа, речь идет о территории в 194,5 квадратных километров.
Насегодняшний день в Грузии оформлено 23 соглашения одобыче нефти наразличных территориях страны. А лицензия напереработку нефти выдана трем компаниям.
В 2018 году в Грузии было добыто более 30 тысяч тонн нефти и 16,5 миллиона кубометров газа.
Грузия в среднем в год потребляет порядка 1,2 миллиона тонн нефтепродуктов и порядка 2,5 миллиарда кубометров газа. Углеводороды (нефть и газ) в основном импортируются из Азербайджана, России, Румынии и Болгарии.