ԵԱՏՄ-ն ապացուցել է իր կենսունակությունը. Մհեր Գրիգորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Երևանում կազմակերպված ԵԱՏՄ բարձրագույն հաշվեքննիչ մարմինների կոլեգիայի համատեղ նիստին և հանդես եկել բացման խոսքով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից,բացման խոսքում ՀՀ փոխվարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Եվրասիական տնտեսական միության ֆինանսական վերահսկողության բարձրագույն մարմինների հարգելի նախագահողներ,
Համատեղ նիստի հարգելի մասնակիցներ և հյուրեր,
Ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անունից:
Եվրասիական տնտեսական միությունը արդյունավետ ինտեգրացիոն միավորում է՝ ստեղծված անդամ պետությունների կայուն տնտեսական աճն ու զարգացումը ապահովելու համար:
Միությունն արդեն իսկ ապացուցել է իր կենսունակությունն ու արդյունավետությունը, ինչի մասին վկայում են ներքին առևտրաշրջանառության ցուցանիշները, արտաքին առևտրի ծավալները, ինչպես նաև կհավելեմ, բազում երկրների ցանկությունը ունենալու գործնական և ինստիտուցիոնալ հարաբերություններ ԵԱՏՄ-ի հետ, մասնավորապես՝ առևտրի մասով:
Անհրաժեշտ է ընդգծել, որ Եվրասիական միությունը մեծ, ընդհանուր և միաժամանակ բարդ օրգանիզմ է, որում մեր երկրները, փոխադարձ հարգանքի վրա հենվելով և բոլոր կողմերի շահերը հաշվի առնելով, ամենօրյա և նպատակաուղղված աշխատանքով լուծում են արդիական խնդիրները: Այստեղ, իհարկե, կցանկանայի կանգ առնել Միության մարմինների աշխատանքի շարժունակության և արդյունավետության վրա: Մի կողմից, այո, իսկապես դա միություն է, որտեղ որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսի միջոցով, ինչը Միության ինստիտուցիոնալության տեսանկյունից, իհարկե, շատ լավ է: Մյուս կողմից՝ դա ունի որոշակի ազդեցություն որոշումների կայացման արագության վրա, բայց ես ձեզ վսհատեցնում եմ, որ ամեն դեպքում ամեն օր կամ ամեն տարի գուցե լուծումների քննարկումը և ընդունումը տեղի է ունենում ավելի արդյունավետ և օպերատիվ կերպով, և այս առումով միության և գործընթացների կառավարման հեռանկարները ամեն տարի զարգանում են, և մենք կարծում ենք, որ դառնում են գործուն և օպերատիվ:
Ինչպես գիտեք, Հայաստանն այս տարի նախագահում է ԵԱՏՄ-ում, և մենք մեր կողմից առավելագույն ջանքերն ենք գործադրել Միության լիարժեք գործառնության, ինչպես նաև արտաքին տնտեսական կապերի դիվերսիֆիկացման և ազատ առևտրի համաձայնագրերի աշխարհագրության ընդլայնման համար:
Այս տարի մենք վերջնականացրել և անցել ենք Միության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև կնքված համաձայնագրի կիրարկմանը և Սերբիայի հետ կնքել ենք համաձայնագիր: Ես կարծում եմ, որ դրանք բավականին նշանակալի արդյունքներ են, քանի որ առևտրի ծավալը և հարաբերությունների ծավալը, որոնք կարգավորվում են այս համաձայնագրերով բավականին մեծ են: Կարծում եմ, որ մեր երկրների բիզնեսների համար դրանք առևտրային կապերը զարգացնելու լավ և նոր հարթակներ են:
Կցանկանայի նշել, որ Միության շրջանակներում ինտենսիվ համագործակցում են ոչ միայն գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները, այլև ֆինանսական վերահսկողության բարձրագույն մարմինները:
Կարծում եմ, որ ձեր համագործակցությունը Միության շրջանակներում ամեն տարի ամրապնդվում է, իսկ այն փաստը, որ Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ալեքսեյ Լեոնիդի Կուդրինը հանդիսանում է Ֆինանսական վերահսկողության բարձրագույն մարմինների միջազգային կազմակերպության նախագահ, իր հերթին թույլ կտա զարգացնել և ամրապնդել փոխգործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների հետ:
Անխոս, մարմինների համագործակցությունը շատ կարևոր թեմա է: Ընդհանրապես դժվար է պատկերացնել տնտեսական միության զարգացում առանց պետությունների բոլոր մարմինների ընդհանրական համագործակցության: Այս իմաստով և՛ այսօրվա նիստի փաստը, և՛ այն փաստը, որ հաշվեքննիչ պալատների միջև կա ինստիտուցիոնալ համագործակցություն այսօր, ուրախացնում է և կարևոր նշանակություն ունի մեր տնտեսական համայնքների զարգացման համար:
Այսօր հերթական միջոցառումն է, որը վկայում է, որ ինտեգրման զարգացումն անցնում է ընդհանրական, ինչը շատ կարևոր է:
Որպես Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ կարող եմ վստահեցնել, որ մենք բարձր ենք գնահատում և ուշադրությամբ ենք վերաբերվում Ֆինանսական վերահսկողության բարձրագույն մարմինների կողմից իրականացվող համատեղ վերահսկիչ միջոցառումների արդյունքներին:
Ձեր առաջարկություններն ու խորհրդատվությունները մեզ ներկայացնում են օբյեկտիվ տեղեկատվություն Միության բյուջեի արդյունավետ ծրագրման և ծախսման, ինչպես նաև ներմուծման մաքսատուրքերի վճարների ժամանակին և ճիշտ բաշխման համար: Սա նույնպես բավականին բարդ թեմա է, քանի որ մաքսատուրքերի վճարների բաշխումը, ինչպես գիտեք, ուղղակի մաթեմատիկական բանաձև չէ: Մենք այդ թեմայի մեջ ներդրել ենք հիմնական տնտեսական սկզբունքները: Այս թեման քննարկվել է շատ երկար և շատ մանրամասն: Եվ գրեթե մեկ տարի այն քննարկվել ք: Այս տարի մենք հանգել ենք որոշակի բանաձևի, որն իր մեջ ներառում է, կկրկնեմ, ոչ միայն մաթեմատիկական հետևանքներ, այլ իրապես մասնակիցների տնտեսական զարգացման մակարդակ: Այսինքն մեր երկրների տնտեսությունների համար նշանակություն ունեցող շատ գործոններ այս իմաստով հաշվի են առնվել:
Ամփոփելով ցանկանում եմ մաղթել բոլորիս արգասաբեր և հաջող աշխատանք և, իհարկե, հաճելի ժամանց Հայաստանում: Ավարտելով խոսքս՝ ցանկանում եմ ձեզ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել մասնակցության համար և մաղթել ամենայն բարիք:

ЕАЭС доказал свою жизнеспособность: Мгер Григорян
Вице-премьер Мгер Григорян в Ереване принял участие в совместном заседании Коллегий высших органов финансового контроля ЕЭК и выступил с приветственной речью. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, в своей речи Мгер Григорян, в частности, отметил:
"Уважаемые Председатели Высших органов финансового контроля государств Евразийского экономического союза!
Уважаемые участники и гости совместного заседания!
От имени Правительства Республики Армения я вас всех приветствую.
Евразийский экономический союз является эффективным интеграционным объединением, созданным в целях обеспечения устойчивого экономического прогресса и развития государств-членов.
Союз уже доказал свою жизнеспособность и эффективность, о чем свидетельствуют показатели внутреннего товарооборота и объёмы внешней торговли, а также тут я бы добавил, конечно, желание многих стран иметь деловые и институциональные отношения с ЕЭАС, и в частности, по части торговли.
Необходимо подчеркнуть, что Евразийский союз – это большой, единый и одновременно сложный организм, в котором наши страны каждодневной и целенаправленной работой решают актуальные проблемы на основе взаимного уважения, учитывая интересы всех сторон. Здесь конечно хотелось бы остановиться на мобильности, эффективности работы органов Союза. С одной стороны, да, действительно, это Союз, где все решения принимаются консенсусом, это с точки зрения именно институциональности Союза, конечно, очень хорошо. С другой стороны, конечно, это имеет определенное влияние на скорость принятия решений, но я вас уверяю, что в любом случае с каждым днем или с каждым годом наверное, обсуждения решений и принятие решений происходит эффективнее, оперативнее, и в этом смысле перспективы Союза и управления процессами с каждым годом развиваются, и мы считаем, что становятся действенными и оперативными.
Как вы знаете, Армения в этом году председательствует в ЕЭАС, и мы с нашей стороны приложили максимум усилий для полноценного функционирования Союза, а также диверсификации внешнеэкономических связей и расширения географии договоров о свободной торговле.
Как вы знаете, в этом году мы закрыли, имплементировали отношения Союза с Республикой Иран и с Сербией мы заключили сделку, и я считаю, что это довольно-таки показательные результаты, потому что объём торговли и объём отношений, которые регулируются этими соглашениями довольно-таки большой, Я думаю, что для бизнеса наших стран это хорошие, новые платформы для развития их торговых связей.
Хотел бы отметить, что в рамках Союза интенсивно сотрудничают не только представители исполнительной власти, но и Высшие органы финансового контроля.
Считаю, что ваше сотрудничество в рамках Союза с каждым годом укрепляется, а тот факт, что Председатель Счетной палаты Алексей Леонидович Кудрин является Председателем Международной организации Высших органов финансового контроля, в свою очередь позволит развивать и укреплять взаимодействия с международными организациями. Безусловно сотрудничество органов, это очень важная тема. Вообще, сложно представить развитие экономического союза без фронтального сотрудничество всех органов государств. В этом смысле и факт сегодняшнего заседания и факт, того что между счетными палатами есть институциональное сотрудничество на сегодняшний день, радует и имеет важное значение для развития нашего экономического сообщества. Сегодня это очередное событие, которое свидетельствует, о том, что интеграционное развитие происходит фронтально, что очень важно.
Как Председатель Совета Евразийской экономической комиссии могу заверить, что мы высоко ценим и с вниманием относимся к результатам совместных контрольных мероприятий, проводимых со стороны Высших органов финансового контроля.
Ваши предложения и рекомендации представляют нам объективную информацию для эффективного планирования и расходования бюджета Союза, а также для своевременного и правильного распределения сумм ввозных таможенных пошлин. Тоже тема довольно таки сложная, потому что распределения таможенных пошлин, как вы знаете, это нe просто математическая формула. Мы заложили в эту тему базисные экономические принципы. Эта тема обсуждалась очень долго, очень детально где-то год. В этом году мы пришли к определенной формуле, которая в себя включает, я повторюсь, не просто математические последствия, а действительно уровень экономического развития участников. То есть многие факторы, которые имеют значения для экономик наших стран, в этом смысле учтены.
В завершение хочу пожелать нам всем плодотворной и успешной работы и, кончено же приятного времяпрепровождения в Армении. Я хочу в заключении вас еще раз поблагодарить за участие и пожелать вам всем всех благ.