Պետք է լինի հասարակական անհանդուրժողականություն կոռուպցիայի դեմ. Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Արևելյան գործընկերության առաջին ներդրումային գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով Լոնդոնում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստիան Դանիելսոնի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության, ԵՄ տարբեր ծրագրերին Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ։
Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է ավելի մեծ ուշադրություն հատկացնել ապագային միտված նախագծերին` նշելով, որ մեր երկրի ապագան նորարարություններն ու նորագույն տեխնոլոգիաներն են. արհեստական բանականություն, մաթեմատիկական մոդելավորում, մեծ տեղեկատվության կառավարում։ Այս համատեքստում նա ներկայացրել է ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնությունը, որն ուղղված է հենց այս ոլորտների զարգացմանը։ Ընդգծվել է, որ այս նախաձեռնության շրջանակում կան համագործակցության լայն հնարավորություններ։
Նշելով, որ Հայաստանում տեղի են ունենում մեծ փոփոխություններ՝ նախագահ Սարգսյանը որպես առաջընթացի գրավական կարևորել է ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության ամրապնդումը և քաղաքացիական հասարակության զարգացումը։ Այդ համատեքստում խոսելով կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին՝ նախագահ Սարգսյանը նախ և առաջ անհրաժեշտ է համարել նման երևույթների նկատմամբ հասարակության հոգեբանության և մտածողության փոփոխությունը, նոր մշակույթի ձևավորումն ու հասարակական անհանդուրժողականությունը։ Նրա խոսքով՝ որպեսզի հիվանդ օրգանիզմը պայքարի հիվանդության դեմ, բարձրացնում են նրա իմունիտետը։ Նույն կերպ, որպեսզի պայքարը կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ լինի, պետք է ձևավորել հասարակություն, որը մերժում է կոռուպցիան և ունի բարձր դիմադրողականություն նման երևույթների նկատմամբ։

YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian, who is in London on a working visit to attend the first EBRD Eastern Partnership Investment Summit, met with Christian Danielsson, Director-General forEuropeanNeighbourhood Policy and Enlargement Negotiationsat the European Commission, the President’s Office told Armenpress.
The officials exchanged views on the Armenia-EU partnership and Armenia’s participation to the EU’s various projects.
President Sarkissian proposed to pay greater attention to the projects directed to the future, stating that Armenia’s future are innovations and latest technologies, such as artificial intelligence, math modelling and management of big information. In this context he introduced the presidential initiative ATOM (Advanced Tomorrow) aimed at the development of science and technologies. He stated that this initiative provides great opportunities for cooperation.
The President said great changes are taking place in Armenia and highlighted the development of democracy, rule of law and civil society as guarantees for progress. Talking about the fight against corruption the Armenian President first of all emphasized the need of changing public psychology and thinking towards such phenomena, forming new culture and the public intolerance. He said in order the fight against corruption to be effective, it is necessary to form a society that will reject corruption and will have a high resistance against such phenomena.