Պետք է լինի հասարակական անհանդուրժողականություն կոռուպցիայի դեմ. Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Արևելյան գործընկերության առաջին ներդրումային գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով Լոնդոնում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստիան Դանիելսոնի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության, ԵՄ տարբեր ծրագրերին Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ։
Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է ավելի մեծ ուշադրություն հատկացնել ապագային միտված նախագծերին` նշելով, որ մեր երկրի ապագան նորարարություններն ու նորագույն տեխնոլոգիաներն են. արհեստական բանականություն, մաթեմատիկական մոդելավորում, մեծ տեղեկատվության կառավարում։ Այս համատեքստում նա ներկայացրել է ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնությունը, որն ուղղված է հենց այս ոլորտների զարգացմանը։ Ընդգծվել է, որ այս նախաձեռնության շրջանակում կան համագործակցության լայն հնարավորություններ։
Նշելով, որ Հայաստանում տեղի են ունենում մեծ փոփոխություններ՝ նախագահ Սարգսյանը որպես առաջընթացի գրավական կարևորել է ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության ամրապնդումը և քաղաքացիական հասարակության զարգացումը։ Այդ համատեքստում խոսելով կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին՝ նախագահ Սարգսյանը նախ և առաջ անհրաժեշտ է համարել նման երևույթների նկատմամբ հասարակության հոգեբանության և մտածողության փոփոխությունը, նոր մշակույթի ձևավորումն ու հասարակական անհանդուրժողականությունը։ Նրա խոսքով՝ որպեսզի հիվանդ օրգանիզմը պայքարի հիվանդության դեմ, բարձրացնում են նրա իմունիտետը։ Նույն կերպ, որպեսզի պայքարը կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ լինի, պետք է ձևավորել հասարակություն, որը մերժում է կոռուպցիան և ունի բարձր դիմադրողականություն նման երևույթների նկատմամբ։

В обществе должна быть нетерпимость к коррупции — Армен Саркисян
Президент Армении Армен Саркисян, находящийся в Лондоне для участия в первом инвестиционном саммите Восточного партнерства, организованном Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР), встретился с КристианомДаниэльссоном—Генеральным директором Еврокомиссии по делам политики соседства и переговорам о расширении ЕС.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента РА, стороны обменялись мнениями по вопросамсотрудничества Армения-ЕС, участия Армении в программах Евросоюза.
Президент Саркисян предложил уделять больше внимания ориентированным на будущее проектам, отметив, что будущее нашей страны - за инновациями и новыми технологиями, искусственным интеллектом, математическим моделированием, большим информационным менеджментом.В этом контексте он представил президентскую инициативу АТОМ (AdvancedTomorrow), которая направлена на развитие именно этих отраслей.Было подчеркнуто, что в рамках этой инициативы существуют широкие возможности для сотрудничества.
Отметив, что в Армении происходят значительные изменения, в качестве залога прогресса президент Саркисян подчеркнул важность укрепления демократии, верховенства закона и развития гражданского общества.В этом контексте, говоря о борьбе с коррупцией, президентпрежде всего отметил необходимость изменения психологии и мышления общества в отношенииэтих явлений, формирования новой культуры и социальной нетерпимости.По его словам, чтобы больной организм мог бороться с болезнью, повышают его иммунитет.Точно так же, чтобы борьба с коррупцией была эффективной, необходимо создать общество, которое отвергает коррупцию и обладает высокой устойчивостью к таким явлениям.