Արմեն Սարգսյանը վերահաստատել է 2021 թ. ՎԶԵԲ տարեկան ժողովը հյուրընկալելու Հայաստանի առաջարկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Լոնդոնում գտնվող` Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Սումա Չակրաբարտիի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ՎԶԵԲ նախագահին՝ Արևելյան գործընկերության առաջին ներդրումային գագաթնաժողովին մասնակցելու հրավերի և արդյունավետ քննարկումների համար։ Նա գոհունակությամբ փաստել է Հայաստանի և ՎԶԵԲ-ի արդյունավետ համագործակցությունը և նշել, որ ավելի քան երկու տասնամյակի պատմություն ունեցող գործընկերության շրջանակում մեծաթիվ նախագծեր են իրականացվել էներգետիկայի, շրջակա միջավայրի, ենթակառուցվածքների, բնական պաշարների, տրանսպորտի, ֆինանսական ինստիտուտների և այլ ոլորտներում:
Սումա Չակրաբարտին իր հերթին ընդգծել է Հայաստանի կառավարության հետ արդյունավետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ արդյունքների տեսանկյունից այս տարին լավագույնն է։ Նա ասել է, որ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը հաստատակամ է շարունակել օժանդակությունը, և արդեն իսկ պատրաստ է համագործակցության նոր ռազմավարությունը: ՎԶԵԲ նախագահը հետաքրքիր է համարել նախագահ Սարգսյանի առաջ քաշած՝ «փոքր երկիր, գլոբալ ազգ» կոնցեպցիան։
Նախագահ Սարգսյանը վերահաստատել է դեռևս այս տարվա մայիսին Հայաստանի կողմից 2021 թ. ՎԶԵԲ տարեկան ժողովը հյուրընկալելու առաջարկությունը։
Նախագահն ասել է, որ 2018թ. հաջողությամբ անցկացված Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը և 2019թ. Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովը ցույց են տալիս, որ Հայաստանը պատրաստ է և ունի բոլոր անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները ՎԶԵԲ տարեկան ժողովն ամենաբարձր մակարդակով ընդունելու: Փոխվարչապետ Ավինյանը նույնպես համոզմունք է հայտնել, որ Կառավարությունը պատրաստակամ է նման կարևորության միջոցառում ընդունել երկրում, ինչը ՎԶԵԲ հետ համագործակցության պատմության մեջ ևս մեկ կարևոր հանգրվան կարող է լինել։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել համատեղ նոր նախագծերի իրականացման հնարավորությունների շուրջ, անդրադարձել ֆինանսական շուկայի զարգացման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ստարտափների ոլորտներում համագործակցության նոր հնարավորություններին։

Армен Саркисян подтвердил предложение Армении о проведении ежегодного собрания ЕБРР в 2021г.
Президент Армении Армен Саркисян, находящийся с рабочим визитом в Лондоне, встретился с президентом Европейского банка реконструкции и развития СумойЧакрабарти.Во встрече также принял участие вице-премьер Армении Тигран Авинян.
Президент Саркисян поблагодарил президента ЕБРР за приглашение и эффективные обсуждения в ходе первого инвестиционного саммита Восточного партнерства.Он с удовлетворением отметил эффективное сотрудничество между Арменией и ЕБРР и отметил, что за историю отношений, насчитывающей более дваух десятилетий, были реализованы многочисленные проекты в области энергетики, окружающей среды, инфраструктуры, природных ресурсов, транспорта, финансовых учреждений и других.
Сума Чакрабарти, в свою очередь, подчеркнул эффективное сотрудничество с правительством Армении, отметив, что этот год является лучшим с точки зрения результатов. Он сказал, что Европейский банк реконструкции и развития полон решимости продолжить помощь и что новая стратегия сотрудничества уже разработана. Президент ЕБРР посчитал интересной выдвинутую президентом Саркисяном концепцию «маленькая страна, глобальная нация».
Армен Саркисян подтвердилпредложение Армении о проведении ежегодного собрания ЕБРР в мае 2021г.
Президент сказал, что успешный саммит франкоязычных стран в 2018 году и 2019Всемирная конференция по информационным технологиям показывает, что Армения готова и обладает всей необходимой инфраструктурой для проведения ежегодного собрания ЕБРР на самом высоком уровне.Вице-премьер-министр Авинян также выразил уверенность, что правительство готово принять такое важное событие в стране, которое может стать еще одной важной вехой в истории сотрудничества ЕБРР.
Стороны обменялись мнениями о возможностях реализации новых совместных проектов, затронули новые возможности сотрудничества в области развития финансового рынка, информационных технологий, стартапов.