Արմեն Սարգսյանը Դոհայում հանդիպել է Կատարի Պետության վարչապետի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Կատարի Պետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Դոհայում հանդիպել է Կատարի Պետության վարչապետ, ներքին գործերի նախարար Աբդուլահ բին Նասեր բին Խալիֆա ալ Թանիի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետ Աբդուլահ բին Նասեր բին Խալիֆա ալ Թանին ողջունել է Հայաստանի նախագահի պաշտոնական այցը Կատարի Պետություն՝ կարևորելով միջպետական հարաբերությունները Հայաստանի Հանրապետության հետ։
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Կատարի Պետության կառավարությանը՝ Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության բացմանն աջակցելու համար՝ նշելով, որ այն նոր որակի կբարձրացնի երկկողմ հարաբերությունները և հույս հայտնելով, որ մոտ ապագայում Կատարը ևս իր դեսպանությունը կունենա Երևանում:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջև հարաբերությունների խորացման հնարավորությունները։ Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ երկու բարեկամ երկրների միջև առկա են փոխգործակցության մեծ հնարավորություններ և լավ հիմքեր՝ երկկողմ համագործակցության ընդլայնման ու ամրապնդման համար։
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը, լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, այլ երկրների շուկաներ դուրս գալու տարանցիկ լավ հնարավորություններ ունի։
Փոխգործակցության համար, մասնավորապես, հետաքրքիր են համարվել շինարարության, անշարժ գույքի, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության և սննդի անվտանգության ոլորտները: Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է նաև գիտական, կրթական, տեխնոլոգիական ոլորտներում գործակցության մեծ ներուժի առկայությունը՝ այս համատեքստում նշելով փոխգործակցության հնարավորությունը Հայաստանում նորագույն տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնության շրջանակում ։

YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian, who is in Qatar on an official visit, met with Qatari Prime Minister, Interior MinisterSheikh Abdullah bin Nasser bin Khalifa Al Thani in Doha, the Armenian President’s Office told Armenpress.
The Qatari PM welcomed the Armenian President’s official visit, attaching importance to the inter-state relations with Armenia.
President Sarkissian thanked the government of Qatar for assisting the opening of the Armenian Embassy, stating that it will raise the bilateral ties to a new quality and expressed hope that Qatar will also open an embassy in Yerevan in the near future.
The officials discussed the opportunities to deepen the relations between the two countries. They agreed that there are great opportunities for mutual partnership between the two friendly countries and good grounds to expand and strengthen the bilateral cooperation.
Armen Sarkissian said Armenia, being as member of the Eurasian Economic Union (EAEU), has a good transit opportunity to enter into the markets of other countries.
The sides highlighted construction, tourism, real estate, agriculture and food safety as prospective fields for the cooperation. The Armenian President also highlighted the presence of a great partnership potential in science, education and technologies, introducing in this context the presidential initiative ATOM (Advanced Tomorrow) and the cooperation opportunity within the frames of this initiative.