Արմեն Սարգսյանն այցելել է Տավուշի մարզի սահմանամերձ Չինարի համայնք
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի աշխատանքային այցը Տավուշի մարզ մեկնարկել է սահմանամերձ Չինարի համայնքից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահը հանդիպել ու զրուցել է իրեն դիմավորելու եկած բնակիչների հետ: Դիտելով չինարեցի երեխաների պարային կատարումը՝ նախագահը նրանց Ամանորին հրավիրել է նախագահական նստավայր։
Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ առաջին անգամ Չինարի այցելել է ուսանողական տարիներին և հատկապես տպավորվել բնությամբ ու բնակիչների հյուրընկալությամբ։«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել, որ դուք կաք, ամուր եք և հողին կապված,-դիմելով գյուղացիներին՝ ասել է նախագահ Սարգսյանը:- Ցանկանում եմ գլուխ խոնարհել նախ և առաջ այն չինարեցիների հիշատակի առաջ, որոնք իրենց կյանքն են տվել հայրենիքի պաշտպանությանը: Ամեն օր մտածում ենք ձեր մասին, այն մարդկանց մասին, որոնք սահմանին են, ապրում են դժվարին պայմաններում, պաշտպանում են ոչ միայն իրենց ընտանիքը, ծրագրեր են կազմում իրենց երեխաների համար, այս փայլուն երեխաների համար, որ երազանքներ ունեն։ Ուզում եմ ձեզ վստահեցնել, որ դուք մոռացված չեք:
Շատ հաճելի էր, որ այսօր ձեր շարքերում տեսա այն չինարեցիներին, որոնք գնացել են Ուկրաինա, Ռուսաստան և հետ են եկել։ Մի օր բոլորը հետ են գալու: Հայրենիքը կարող ես հետդ տանել, բայց տարիների ընթացքում այդ սերը և ցավը սկսում են մեծանալ, լցվում ամբողջ մարմինդ, հոգիդ, և ուզում ես հետ գալ: Այն չինարեցիներին, ովքեր դրսում են, ասում եմ՝ հետ եկեք: Դուք պարտականություն ունեք ձեր հաջողությունը կիսելու ձեր հայրենակիցների հետ: Մենք էլ Հայաստանում՝ թե՛ որպես նախագահական ինստիտուտ, թե՛ որպես կառավարություն կամ Ազգային ժողով, պարտականություն ունենք ձեր առջև, որովհետև դուք պահպանում եք մեր երկրի լավագույն կտորը՝ Չինարին»:

Армен Саркисян в Тавушской области посетил приграничную общину Чинари
Рабочий визит Президента Республики Армения Армена Саркисяна в Тавушскую область начался с приграничной общины Чинари.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью Аппарата президента Армении, Армен Саркисян встретился и беседовал с жителями, вышедшими встречать его. Увидев танцевальное исполнение детей Чинари, президент пригласил их на Новый год в президентскую резиденцию.
Президент Саркисян сказал, что он впервые был в Чинари еще в студенческие годы, и особенно был впечатлен природой и гостеприимством его жителей. “Хочу поблагодарить Вас за то, что Вы есть, крепки и привязаны к своей земле”, - обращаясь к сельчанам, сказал президент Саркисян. “Хочу склонить голову прежде всего перед памятью тех чинарийцев, которые отдали свою жизнь защите Родины. Каждый день мы думаем о Вас, о людях, которые находятся на границе, живут в трудных условиях, не только защищают свою семью, но и составляют программы для своих детей, для этих блестящих детей, которые мечтают. Я хочу заверить Вас, что Вы не забыты.
Было очень приятно, сегодня в Ваших рядах видеть тех чинарийцев, которые уезжали на Украину, в Россию и вернулись. Однажды все вернутся. Родину можно увезти с собой, но с годами эта любовь и боль начинают расти, заполняют все тело, душу, и хочется вернуться. Тем чинарийцам, которые находятся за пределами страны, я говорю: вернитесь. Вы обязаны поделиться своим успехом с соотечественниками. Мы же в Армении, как президентский институт, как правительство или Национальное собрание, обязаны Вам, потому что Вы храните лучшую часть нашей страны –Чинари”.