Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի ղեկավարին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ Ռոբերտ Մալլիին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
ՄՃԽ ղեկավարը նախագահ Սարգսյանին է ներկայացրել կազմակերպության գործունեության ուղղությունները և իրականացվող հետազոտությունները։
Նա նշել է, որ Միջազգային ճգնաժամային խումբը նախկին բարձրաստիճան դիվանագետների ու պետական պաշտոնյաների, հեղինակավոր փորձագետների ու վերլուծաբանների միավորող կառույց է, որը զբաղվում է հակամարտությունների ուսումնասիրմամբ, վերլուծում դրանց շուրջ զարգացումները և հրապարակում զեկույցներ, հաշվետվություններ, ինչպես նաև առաջարկներ ներկայացնում դրանց կարգավորման վերաբերյալ: Նշվել է, որ առաջիկայում զեկույց կհրապարակվի ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:
Կարևորելով հակամարտության շուրջ անկողմնակալ փորձագիտական վերլուծությունները՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ դրանք կնպաստեն միջազգային հանրության կողմից հակամարտության և դրան առնչվող գործընթացների վերաբերյալ օբյեկտիվ ընկալումների ձևավորմանը:

Армен Саркисян принял руководителя Международной кризисной группы
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял председателя Международной кризисной группы Роберта Малли. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
Руководитель МКГ представил президенту Саркисяну направления деятельности организации и проводимые ею исследования.
Он отметил, что Международная кризисная группа является объединяющей структурой бывших высокопоставленных дипломатов и государственных чиновников, авторитетных экспертов и аналитиков, которая занимается изучением конфликтов, анализирует развития вокруг них и публикует доклады, отчеты, а также вносит предложения по их урегулированию. Было отмечено, что в ближайшее время будет опубликован доклад о процессе урегулирования карабахского конфликта.
Подчеркнув важность беспристрастного экспертного анализа вокруг конфликта, президент Саркисян сказал, что он будет способствовать формированию объективного восприятия международным сообществом конфликта и связанных с ним процессов.