Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Տաջիկստանի խորհրդարանի նախագահ Շուքուրջոն Զուխուրովին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Տաջիկստանի խորհրդարանի նախագահ Շուքուրջոն Զուխորովին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, նախագահ Սարգսյանը կարևոր է համարել Երևանի և Դուշանբեի միջև քաղաքական երկխոսությունը, ինչպես նաև երկու երկրների՝ ավանդաբար ջերմ հարաբերությունների և միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը: Նախագահը միևնույն ժամանակ նշել է, որ համագործակցության ներկայիս մակարդակը չի համապատասխանում առկա հնարավորություններին, և փոխգործակցության ներուժն իրականում շատ ավելի մեծ է:«Հին հարաբերություններն ու բարեկամությունը վաղը կամ մյուս օրն ավելի են գնահատվելու: Մենք պետք է լրջորեն օգտագործենք մեր ժողովուրդների բարեկամության հիանալի պատմությունը»,- ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:
Տաջիկստանի խորհրդարանի նախագահը Հայաստանի նախագահին է փոխանցել Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները: Նա վստահություն է հայտնել, որ Տաջիկստանի խորհրդարանի նախագահի առաջին պաշտոնական այցը Հայաստան արդյունավետ ներդրում կլինի երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ու խորացման գործում: Զուխորովն ասել է, որ հետաքրքրված են տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ակտիվացմամբ: Նա նշել է, որ հայերը Տաջիկստանում բնակվում են շատ վաղուց և միշտ ակտիվ մասնակցություն են ունեցել երկրի պետական կառավարման համակարգում, հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը որպես փոխգործակցության հեռանկարային ուղղություններ նշել է կրթությունը, նորագույն տեխնոլոգիաները, ֆինանսներն ու բանկային համակարգը, ինչպես նաև սննդարդյունաբերության ու սննդի անվտանգության ոլորտները: Ըստ նախագահ Սարգսյանի՝ ավելի մեծ բովանդակություն պետք է հաղորդվի համագործակցությանը մշակութային և հումանիտար ոլորտներին, մասնավորապես, անցկացվեն մշակույթի օրեր և իրականացվեն փոխանակման ծրագրեր:
Նախագահ Սարգսյանը հյուրերին ծանոթացրել է նաև նախագահական նախաձեռնություններին և դրանց շրջանակում համագործակցության հնարավորություններին:
Տաջիկստանի խորհրդարանի նախագահ Շուքուրջոն Զուխորովը Հայաստան է ժամանել՝ մասնակցելու Հավաքական անվտանգության կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստին:

Армен Саркисян принял председателя парламента Таджикистана Шукурджона Зухурова
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял председателя парламента Таджикистана Шукурджона Зухорова и возглавляемую им делегацию.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Саркисян отметил важность политического диалога между Ереваном и Душанбе, а также активизации традиционно теплых отношений и межпарламентских связей между двумя странами. Президент в то же время отметил, что нынешний уровень сотрудничества не соответствует существующим возможностям, и потенциал взаимодействия на самом деле намного больше. “Старые отношения и дружба завтра или послезавтра будут больше оцениваться. Мы всерьез должны использовать прекрасную историю дружбы наших народов”, - подчеркнул президент Саркисян.
Спикер парламента Таджикистана передал президенту Армении теплые приветствия и добрые пожелания президента Таджикистана Эмомали Рахмона. Он выразил уверенность, что первый официальный визит председателя парламента Таджикистана в Армению станет эффективным вкладом в развитие и углубление двусторонних отношений. Зухоров ответил, что Таджикистан заинтересован в активизации взаимодействия в различных сферах. Он отметил, что армяне с давних времен живут в Таджикистане, и они всегда принимали активное участие в системе государственного управления страны, в различных сферах общественной жизни.
Президент Армен Саркисян в качестве перспективных направлений взаимодействия отметил образование, новейшие технологии, финансы и банковскую систему, а также сферы пищевой промышленности и безопасности продуктов питания.
По словам президента Саркисяна, большее содержание должно быть придано сотрудничеству в культурной и гуманитарной сферах, в частности, должны проводиться Дни культуры и реализованы программы по обмену.
Президент Саркисян ознакомил гостей с президентскими инициативами и возможностями сотрудничества в их рамках.
Председатель парламента Таджикистана Шукурджон Зухоров прибыл в Армению для участия в пленарном заседании Парламентской ассамблеи организации коллективной безопасности.