Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Կորեայի Հանրապետության դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հոկտեմբերի 29-ին ընդունել է Կորեայի Հանրապետության արտակարգ ու լիազոր դեսպան Լի Սոկ-Բեին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, Տիգրան Ավինյանը շնորհավորել է դեսպանին դիվանագիտական առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ նրա նշանակումը զգալի խթան կհանդիսանա երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Լի Սոկ-Բեն ասել է, որ ջանք չի խնայի հայ-կորեական փոխգործակցությունը նոր մակարդակի հասցնելու համար: Նա նաև շնորհավորել է ՀՀ կառավարությանը երկրում իրականացվող բարեփոխումների կապակցությամբ և նշել, որ Կորեան պատրաստակամ է Հայաստանի հետ կիսվել իր փորձառությամբ:
Փոխվարչապետը կարևորել է վերջերս ուժի մեջ մտած Ներդրումների խթանման և պաշտպանության համաձայնագիրը, ինչը անհարժեշտ ազդակ և իրավական հիմք կդառնա երկկողմ տնտեսական կապերի ակտիվացման համար: Տիգրան Ավինյանը նաև գոհունակություն է հայտնել զբոսաշրջության ոլորտում առկա առաջխաղացման կապակցությամբ. 2019թ. առաջին կեսին 2018թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կորեացի զբոսաշրջիկների թվաքանակը ավելացել է 38%-ով: Այս համատեքստում կողմերը քննարկել են նաև Հայաստանի և Կորեայի միջև ուղիղ ավիահաղորդակցություն ունենալու հարցը:
Տիգրան Ավինյանը շնորհակալություն է հայտնել Կորեական միջազգային համագործակցության գործակալության կողմից տրամադրած զարգացման աջակցության համար: Քննարկվել է գործակալության կողմից Հայաստանում նոր ծրագրերի իրականացումը:
Կողմերը մանրամասնորեն անդրադարձել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության հեռանկարներին: Տիգրան Ավինյանն առաջարկել է ուսումնասիրել կորեական բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների կողմից Հայաստանում հետազոտական մասնաճյուղ բացելու հնարավորությունները:

Тигран Авинян принял посла Республики Корея
Вице-премьер РА Тигран Авинян 29 октября принял чрезвычайного и полномочного посла Республики Корея Ли Сок Пэ.
Как сообщили «Арменпресс» в офисе вице-премьера Армении Тиграна Авиняна, вице-премьер поздравил посла с началом дипломатической миссии и выразил надежду, что его назначение станет значительным стимулом для развития отношений между двумя странами.
Поблагодарив за прием, Ли Сок Пэ сказал, что не пожалеет усилий для поднятия армяно-корейского сотрудничества на новый уровень. Он также поздравил правительство Армении с реализуемыми в стране реформами и отметил, что Корея готова поделиться своим опытом с Арменией.
Вице-премьер-министр отметил важность вступившего в силу Соглашения о стимулировании и защите инвестиций, что станет необходимым сигналом и правовой основой для активизации двусторонних экономических связей. Тигран Авинян выразил удовлетворение и прогрессом в сфере туризма. В в первой половине 2019 г. по сравнению с тем же периодом прошлого года количество корейских туристов увеличилось на 38%. В этом контексте стороны обсудили также и вопрос прямого авиасообщения между Арменией и Кореей.
Тигран Авинян поблагодарил Корейское агентство международного сотрудничества за содействие. Была обсуждена реализация в Армении новых программ агентства.
Стороны подробно обсудили перспективы сотрудничества в сфере информационных технологий. Тигран Авинян предложил изучить возможности открытия в Армении исследовательского филиала корейских высокотехнологичных компаний.