Արմեն Սարգսյանն ու Սինձո Աբեն պայմանավորվել են հայ-ճապոնական գործարար համաժողով կազմակերպել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ամփոփել է Ճապոնիա կատարած այցի արդյունքները: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Ճապոնիայի վարչապետ Շինձո Աբեի հետ հանդիպումը դրական եմ գնահատում: Պայմանավորվեցինք, որ միասին կաշխատենք հայ-ճապոնական գործարար համաժողով կազմակերպելու ուղղությամբ: Այն, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա Ճապոնիայում, որ ավելի լայն ձևով ներկայացնենք Հայաստանը Ճապոնիային և ճապոնացի գործարարներին»,- ասել է Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ պատասխանելով «Շանթ» հեռուստաընկերության լրագրողի՝ Ճապոնիա կատարած աշխատանքային այցի արդյունքների մասին հարցին:
Նախագահը նշել է, որ միմյանց հետ աշխատելու համար առաջին հերթին պետք է իրար ճանաչել.«Մենք իրենց ավելի լավ ենք ճանաչում, քանի որ ճապոնական արտադրանքը՝ սկսած մեքենաներից, մեծ մեխանիկական սարքերից մինչև էլեկտրոնիկայի վերջին նորույթները, Հայաստանում կա: Հետևաբար, այս ֆորումն առիթ կլինի, որ հայկական գիտական և արդյունաբերական ներուժը ցույց տանք իրենց՝ հիմնականում մաթեմատիկական մոդելավորման, մեծ ծավալի տվյալների կառավարման և արհեստական բանականության ոլորտներում,- ընդգծել է Հայաստանի նախագահը:-Համագործակցության հետաքրքրությունը երկկողմ է։ Ճապոնական կողմի հետաքրքրությունն ավելին էր, քան ես սպասում էի: Հետաքրքրությունը կա, քանի որ աշխարհն է փոխվում: Այս աշխարհում շատ բաներ նույնը չեն լինելու, և բոլորն են գիտակցում, որ անհրաժեշտ են նոր մոտեցումներ, նոր շուկաներ և հարաբերություններ կառուցել: Հայաստանն այստեղ, իհարկե, մեծ հնարավորություններ ունի»:
Արդյունքի հասնելու համար նախագահ Սարգսյանը կարևորել է համբերությունը, ամենօրյա աշխատանքն ու շարունակելիությունը. չի կարելի հանդիպել մարդու հետ, հետո մոռանալ։
Խոսելով որպես երկիր հաջողության հասնելու ուղիների մասին՝ նախագահը բերել է Սինգապուրի օրինակը, որի հաջողության հասնելու գործոններից մեկն էլ տեսլական ունենալն էր:«Այսինքն՝ պատկերացնել, թե ուր ես տանում քո երկիրը, դրանից հետո ունենալ հստակ ծրագիր, թե ինչպիսի քայլերի հերթականություն պետք է ընտրել։ Այնուհետև՝ պետք է ունենալ լավ կառավարման համակարգ և մարդիկ, որոնք կարող են այդ ծրագիրն իրականացնել: Պետք է ունենալ նաև կարգապահություն, այդ թվում՝ հոգեբանական, որպեսզի չվհատվես ձախողումներից և շարունակես ճանապարհը,-ընդգծել է նախագահը:- Սինգապուրի, Հոնկոնգի հաջողության մյուս գործոնն այն էր, որ դրանք նավահանգստային քաղաքներ էին և դարձել էին առևտրային կենտրոններ: Հայաստանը ծով չունի, բայց կարող է դառնալ տեղեկատվության և մեծ ծավալի տվյալների մի նոր նավահանգիստ: Եթե մենք կարողանանք տեղեկատվության օվկիանոսի մեջ Հայաստանը դարձնել այն նավահանգիստը, որտեղ մտնելու են թվային մեծ ծավալի տվյալներ և վերամշակվելուց հետո դուրս են գալու՝ վերբաշխվելով աշխարհով մեկ, ապա մենք հաջողության կհասնենք, կկատարենք ճիշտ նույն ֆունկցիան, ինչ միջին դարերից սկսած կատարում են մեծ նավահանգիստները՝ որպես տրանսպորտային խաչմերուկ»:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս անել, որպեսզի տեխնոլոգիաները չտանեն մեկուսացման, այլ օգտագործվեն որպես խաչմերուկ, նախագահ Սարգսյանը նկատել է, որ պետք է լրջորեն զբաղվել նոր տեխնոլոգիաներով, չմտածել, թե աշխարհի ամենախելացին ենք կամ ամեն ինչ ունենք: «Պետք է լինենք համեստ՝ գիտակցելով, որ դեռևս շատ-շատ անելիք ունենք, դեռևս շատ քիչ բան ունենք: Այո, ունենք ներուժ, որը կարող ենք իրացնել ու հպարտ լինել, և հակառակը, չիրացնել և մնալ օգտագործողի մակարդակում,-ասել է նա:- Այդ դեպքում մեզնից յուրաքանչյուրը կրկին կխոսի չիրականացված հնարավորության մասին, որն աշխարհի ամենավատ բաներից մեկն է, երբ գիտես, որ ունեիր հնարավորություն և չարեցիր դա»։
Նախագահը կարևորել է նաև մարդկային շփումները՝ դրանք համարելով հաջողությունների, խնդիրները լուծելու, երկխոսության ու առաջխաղացման արժեքավոր աղբյուր:«Կարծում եմ՝ շատ էական է, որ սովորական կյանքում հանդուրժողականության, միմյանց նկատմամբ հարգալից վերաբերմունքը կարողանանք պահել և հարստացնել, դարձնել մեր մշակույթի մասը: Շատ էական է, որ նույն հարաբերությունները կարողանանք տեղափոխել նաև վիրտուալ աշխարհ,-նշել է նա և ավելացրել.- Ճապոնացիներն այստեղ, կարծում եմ, բավականին առաջ են, որովհետև պատասխանատվության, կարգապահության դրսևորումներին այս երկրում հանդիպում ես ամեն րոպե: Ճապոնիայի վերջին 70-80 տարիների հաջողությունների հիմնական աղբյուրը սա է՝ հարգանքը պետության, սեփական մշակույթի, ազգի, սեփական գործի, միմյանց ու ընտանիքի հանդեպ»:

Армен Саркисян и Синдзо Абэ договорились организовать армяно-японский бизнес-форум
Президент Республики Армения Армен Саркисян подвел итоги визита в Японию. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
“Я положительно оцениваю встречу с премьер-министром Японии Синдзо Абэ. Мы договорились, что вместе будем работать над организацией армяно-японского бизнес-форума. По всей вероятности, это произойдет в Японии, чтобы шире представить Армению Японии и японским предпринимателям”, - сказал президент республики Армен Саркисян, отвечая на вопрос о результатах рабочего визита в Японию журналисту телекомпании “Шант”.
Президент отметил, что для того, чтобы работать друг с другом, в первую очередь нужно знать друг друга. “Мы их лучше знаем, поскольку японская продукция, начиная от машин, больших механических устройств и заканчивая последними новинками электроники, представлена в Армении. “Следовательно, этот форум станет поводом для того, чтобы показать армянский научный и промышленный потенциал, в основном в области математического моделирования, управления большими объемами данных и искусственного интеллекта”, - подчеркнул президент Армении. Интерес к сотрудничеству двусторонний. Интерес японской стороны был выше, чем я мог ожидать. “В этом мире многое не останется таким же, и все осознают, что необходимы новые подходы, новые рынки и отношения. У Армении в этом, конечно, большие возможности”.
Для достижения результатов президент Саркисян отметил важность терпения, каждодневной работы и ее продолжительности. Нельзя встретиться с человеком, потом забыть об этом. Говоря о путях достижения успеха в качестве страны, достигшей его, президент привел пример Сингапура, одним из факторов успеха которого было видение. “ То есть, представлять, куда ты ведешь свою страну, после этого иметь четкую программу шагов, которые нужно выбирать. Затем нужно иметь хорошую систему управления и людей, которые могут реализовать эту программу. Нужно иметь также дисциплину, в том числе и психологическую, чтобы не отчаиваться от провалов и продолжать путь”, - подчеркнул президент, - “Другим фактором успеха Сингапура и Гонконга было то, что они были портовыми городами и стали торговыми центрами. Армения не имеет моря, но может стать новым портом информации и больших объемов данных. Если мы сможем превратить Армению в океан информации, в тот порт, в который будут входить большие цифровые данные и выходить после их переработки, распространяясь по всему миру, то мы добьемся успеха, выполним ту же функцию, что была в средних веках - большие порты, как транспортные перекрестки”.
Отвечая на вопрос о том, как сделать, чтобы технологии не привели бы к изоляции, а использовались в качестве перекрестка, президент Саркисян заметил, что нужно серьезно заноматься новыми технологиями, не думать, что мы самые умные в мире, или у нас есть все. “Мы должны быть скромнее, сознавать, что нам еще многое предстоит сделать, у нас пока очень мало чего есть. Да, у нас есть потенциал, который мы можем реализовать, и гордиться этим, и наоборот, не реализовать и остаться на уровне пользователя”, - сказал он, - “В этом случае каждый из нас снова заговорит о нереализованной возможности, что является одной из худших вещей в мире, когда знаешь, что у тебя была возможность и ты не выполнил ее”.
Президент отметил также и важность человеческих контактов, назвав их ценным источником успехов, решения проблем, диалога и продвижения вперед. “Думаю, очень важно, чтобы в обычной жизни мы смогли сохранить и обогатить толерантность, уважительное отношение друг к другу, сделать их частью нашей культуры. “Очень важно, чтобы эти же отношения мы смогли перенести и в виртуальный мир”, - отметил он и добавил, - “Японцы продвинуты в этом вопросе, потому что с проявлениями ответственности, дисциплины в этой стране встречаешься каждую минуту. Основной источник успехов Японии за последние 70 - 80 лет - это уважение к государству, собственной культуре, нации, собственному делу, друг к другу и к семье”.