Լոռին հայրենաճանաչության դասագիրք է, իսկ Վանաձորը՝ նրա գեղեցիկ էջերից մեկը. Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Վանաձորի օրվա առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, շնորհավորական ուղերձում ասվում.
«Սիրելի՛ վանաձորցիներ,
Վանաձորի հյուրեր ու Վանաձորին սիրահարվածներ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ բոլորիդ քաղաքի օրվա առթիվ:
Լոռին հայրենաճանաչության հրաշալի դասագիրք է, իսկ Վանաձորը՝ նրա ամենաբովանդակալից ու գեղեցիկ էջերից մեկը: Սակայն ամենամեծ հարստությունը, համն ու հոտը մարդիկ են՝ լոռեցու խորը պարզությամբ ու պարզ խորությամբ, բնության հետ միաձուլված և բնության հետ համահունչ: Ես դա գիտեմ անձամբ, որովհետև դեռ մանկության տարիներից եմ առնչվել Լոռվա ձորի, Գուգարաց կախարդական աշխարհի հետ, Մեծն լոռեցու պատկերած աշխարհի հետ՝ «մոտիկ աստծուն, աստղերին, լուսնին, երկնային շնորհքներին ու գաղտնիքներին»: Լավագույն հիշողություններս ինձ հետ են մինչ այսօր:
Սիրելի՛ վանաձորցիներ,
Ամեն մեկդ յուրովի, բայց ամուր կապված եք ձեր քաղաքին: Քաղաք, որը մեկիդ համար ծննդավայր է, մյուսի համար՝ հարազատ օջախ, երրորդի համար՝ երկուսը միասին, չորրորդի համար՝ հյուրընկալ անկյուն, հինգերորդի համար՝ հանգստյան վայր... Այսպես երկար կարելի է շարունակել, որովհետև Վանաձորը շատ արժանիքներ ունի:
Ձեզնից յուրաքանչյուրը նրա յուրօրինակ շարունակությունն է, նրա արտացոլանքը, նրա շունչն ու հարստությունը: Հարստացեք Վանաձորով ու հարստացրեք Վանաձորը ձեզնով՝ մտահղացումներով, գաղափարներով, առաջին պահից անիրականալի թվացող երազանքներով, որոնք ձեր շնորհիվ շատ շուտ կարող են դառնալ տեսանելի, զարգացնել հայրենի քաղաքը, հայրենիքը:

President offers congratulations on Vanadzor Day
YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. President Armen Sarkissian has offered congratulations on Vanadzor Dzor, the President’s Office said.
“Dear residents of Vanadzor,
Guests of Vanadzor and admirers of Vanadzor,
I cordially congratulate you all on the occasion of Vanadzor Day.
Lori is a splendid textbook for learning about our native land, while Vanadzor is one of its most significant and beautiful pages. But its greatest treasure, salt of the earth are the people, with the deep simplicity and simple depth of the residents of Lori, amalgamated with the nature and in harmony with the nature. I know it firsthand because I have been in touch with Lori Dzor since my childhood, with the marvelous world of Gugarats, with the world pictured the Great Man of Lori, “close to God, to starts, to the Moon, to earthy bounty and mysteries.” My best memories are with me even today.
Dear people of Vanadzor,
Each of you in his or her own way is linked strongly to your city. A city which is the birthplace for one, native home for others, both of these for others, hospitable place for some, resort for others…The list goes on and one because Vanadzor has many assets.
Each of you is its unique extension, its reflection, its spirit, and wealth. Get enriched with Vanadzor and enrich Vanadzor with you, with ideas, notions, with dreams which may seem unreachable at the first sight but which because of you very soon can become visible and develop your native city and country.