Արմեն Սարգսյանը դասախոսությամբ է հանդես եկել Տոկայի համալսարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ճապոնիայում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է Տոկայի համալսարան:Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել համալսարանի ղեկավարության հետ, այնուհետև հանդես է եկել դասախոսությամբ։
Համալսարանի նախագահ Կիյոշի Յամադան նշելով, որ մեծ պատիվ է հյուրընկալել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին, ասել է.«Հավատացած եմ, որ սա կարևոր քայլ է առաջ՝ ընդլայնելու հարաբերությունները Հայաստանի և Տոկայի համալսարանի միջև: Մեր համալսարանի անունից Ձեր երկրին ամենայն հաջողություն եմ մաղթում»:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ ուսանողների հետ ցանկանում է խոսել ապագայի մասին:«Դա հատուկ ապագա է, քանի որ դուք ապրում եք մեծ փոփոխությունների ժամանակաշրջանում»,- ընդգծել է նախագահը՝ ավելացնելով, որ մի ժամանակ այն, ինչ համարվում էր գիտական ֆանտաստիկա, այսօր դառնում է իրականություն:
Նա անդրադարձել է ճապոնացի գրող, գրականության նոբելյան մրցանակակիր Կենձաբուրո Օէին՝ նշելով, որ երիտասարդ տարիքում հետաքրքրությամբ էր ընթերցում նրան, քանի որ նրա գրքերն ընթերցողին տեղափոխում էին ապագա: Ապագայի կյանքը, նախագահի խոսքով, շատ տարբեր է լինելու, քանի որ արհեստական բանականությունը, թվային տեխնոլոգիաներն ամբողջությամբ փոխելու են այն, փոխվելու են նաև արդյունաբերությունը, առողջապահությունը, մյուս ոլորտները.«Երբ օգտագործենք հատուկ մաթեմատիկական գործիքներ կամ արհեստական բանականությունը կամ մեծ ծավալի տվյալների կառավարման գործիքները, կարող ենք շատ ավելի արագ հասնել արդյունքների: Սա նշանակում է, որ 10, 20 տարի հետո, օգտագործելով արհեստական բանականությունը, մենք կարող ենք հաղթահարել այն հիվանդությունների մեծ մասը, որոնք ժառանգել ենք»:
Նախագահը նշել է, որ աստիճանաբար վիրտուալ կյանքը սկսում է ավելի մեծ տեղ զբաղեցնել, և ժամանակի ընթացքում այն ավելի ու ավելի կարևոր է դառնալու: Անգամ քաղաքական կյանքն է աստիճանաբար դառնալու ինտերակտիվ և տեխնոլոգիաներից կախված: Իսկ վիրտուալ կյանքն ավելի կանոնակարգելու համար կարևոր է դառնալու մաթեմատիկական մոդելավորման, արհեստական բանականության դերը:
«Արհեստական բանականությունը կդառնա ձեր կազմակերպված գիտելիքի աղբյուրը: Այն կուղեկցի ձեզ ամեն օր, ամեն պահի, կտրամադրի ձեզ անհրաժեշտ տեղեկատվությունը: Հետևաբար, արհեստական բանականությունը կփոխի արդյունաբերությունը, մեքենաների արտադրությունը, զվարճանքները, մեր կողմից դպրոցներում ու համալսարաններում կրթվելու և դասավանդելու ձևերը, մեր առողջությունն ու կփոխի ողջ աշխարհը,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:-Յուրաքանչյուր ազգ կանցնի մեծ փոփոխությունների միջով: Աշխարհը կփոխվի, և տարբեր կլինեն նաև մեր ազգային հետաքրքրությունները, աշխարհաքաղաքականությունը: Մենք նախկինը չենք լինի: Այսուհետ կարևոր չի լինի, թե որքան ոսկի կամ նավթ ունես, կարևոր կլինի, թե որքան շատ գաղափար ու գիտելիք ունես, որքանով ես խելացի ու արագ, պատրաստ պայքարելու քո խնդիրների համար: Եվ այս գործընթացն արդեն սկսվել է»:
Հայաստանի նախագահի խոսքով՝ նոր աշխարհը ստարտափների աշխարհ է: Երիտասարդները, որոնք ունեն գաղափար, լավ կրթություն, ջանասեր են, գիտեն, թե ինչ է տեղի ունենում աշխարհում, կարող են մտածել և կյանքի կոչել ստարտափներ, որոնք կարող են դառնալ հաջորդ Google-ը կամ Apple-ը:
«Խորհուրդ եմ տալիս ձեզ սկսել ձեր մտավոր վիրտուալ ճանապարհորդությունը՝ գնալով դեպի ապագա և վերադառնալով: Միայն այդ դեպքում դուք կհասկանաք, թե ինչ ճանապարհով պետք է ընթանաք ու ինչ պետք է անեք հաջողակ լինելու համար՝ մշակույթի, երաժշտության, բիզնեսի, առողջապահության և այլ ոլորտներում: Եվ այստեղ ամենուր ձեզ ուղեկցելու են մեծ ծավալի տեղեկատվությունն ու դրա կառավարումը, մաթեմատիկական մոդելավորումն ու արհեստական բանականությունը»,-նշել է նախագահը:
Նա խորհուրդ է տվել չվախենալ արհեստական բանականությունից, որի շնորհիվ միլիոնավոր նոր աշխատատեղեր են ստեղծվելու:
Խոսելով Հայաստանի մասին` նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ այն թեև փոքր է, բայց 21-րդ դարի երկիր է:«Փոքր պետություն, բայց համաշխարհային ազգ, ինչը 21-րդ դարում առավելություն է, քանի որ հայերն ունեն համաշխարհային ցանց: Մենք շատ հին պատմություն ունենք: Հին ազգ ենք, որը տարբեր դժվարությունների միջով է անցել, տառապել է: Եթե գիտեք պատմություն, կիմանաք, որ ավելի քան 100 տարի առաջ մենք ենթարկվել ենք ցեղասպանության Օսմանյան կայսրության կողմից: Սակայն մենք մի ժողովուրդ ենք, որը վերապրող է: Մենք մարտիկներ ենք, մարդիկ, ովքեր կարող են ընկնել և նորից ոտքի կանգնել: Սա մի որակ է, որն անհրաժեշտ է ապագայում,-ասել է նա և ավելացրել:-Թեպետ մենք փոքր ազգ ենք, սակայն 21-րդ դարում մենք ևս ունենք հնարավորություն: Մի ազգ, որն ունի հնարավորություն` դառնալու հաջողակ: Ես հավատացած եմ, որ իմ ժողովուրդը կարող է լինել հաջողակ: Ցամաքով շրջապատված Հայաստանը 21-րդ դարում կարող է դառնալ հաջողակ, քանի որ այն կարող է լինել տեղեկատվության, մաթեմատիկայի կամ արհեստական բանականության զարգացման նավահանգիստ կամ կենտրոն: Նոր աշխարհում, որի կեսը վիրտուալ է, կարող ես դառնալ նավահանգիստ` տեղեկատվության, դրա մշակման համար: Որպես պետություն՝ մենք ունենք հնարավորություն, եթե շատ աշխատենք, ունենանք տեսլական, լինենք կարգապահ: Հայաստանը, որը, ինչպես և Ճապոնիան, սովորել է, թե ինչպես կարելի է ոտքի կանգնել ընկնելուց հետո, կարող է լինել հաջողակ»:
Նախագահ Սարգսյանն ուսանողներին հրավիրել է Հայաստան՝ ոչ միայն տեսնելու հնագույն վանքերը, հիասքանչ բնությունը, վայելելու մարդկանց հյուրընկալությունն ու հիանալի ուտելիքը, այլև մասնակցելու «Seaside Startup» նախագծին.«Մասնակցելով դրան՝ դուք ոչ միայն կվայելեք ճամբարային կյանքը, այլև հնարավորություն կունենաք շահելու նախագահի մրցանակը, որը տրվում է լավագույն ստարտափին»:
Տոկայի համալսարանը մասնավոր ուսումնական հաստատություն է, որի կենտրոնակայանը գտնվում է Տոկիոյում: Այն հիմնադրվել է 1942 թվականին: Ունի շուրջ 30 հազար ուսանող, որից շուրջ 1000-ը` արտերկրից: Համալսարանը բարձրագույն կրթություն է տրամադրում ինչպես հումանիտար, այնպես էլ բնագիտական ուղղություններով: Այն ուսանողական փոխանակման ծրագրեր է իրականացնում աշխարհի 40 երկրների ավելի քան 120 համալսարանների ու կրթական հաստատությունների հետ:

Армен Саркисян выступил с лекцией в Токийском университете
Находящийся с рабочим визитом в Японии президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня посетил Токийский университет. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Армен Саркисян встретился с руководством университета, затем выступил с лекцией.
Президент университета Киеши Ямада, отметив, что для них большая честь принимать президента Республики Армения Армена Саркисяна, сказал: “Я уверен, что это важный шаг вперед в расширении отношений между Арменией и Токийским университетом. От имени нашего университета желаю Вашей стране всяческих успехов”.
Выразив благодарность за приглашение, президент Саркисян отметил, что хочет поговорить со студентами о будущем. “Это особое будущее, потому что Вы живете в период больших перемен”, - подчеркнул президент, добавив, что в одно время то, что считалось научной фантастикой, сегодня становится реальностью.
Он вспомнил японского писателя, лауреата Нобелевской премии по литературе Кэндзабуро Оэ, отметив, что в молодом возрасте он с интересом читал его, поскольку его книги переводили читателя в будущее. Жизнь в будущем, по словам президента, будет очень разнообразной, поскольку искусственный интеллект, цифровые технологии полностью изменят ее, изменятся также промышленность, здравоохранение и другие сферы. “Когда мы используем специальные математические инструменты или искусственный интеллект или инструменты управления большими объемами данных, мы можем гораздо быстрее достичь результатов. Это означает, что через 10, 20 лет, используя искусственный интеллект, мы сможем вылечить большинство заболеваний, которые мы унаследовали”.
Президент отметил, что постепенно виртуальная жизнь начинает занимать большее место, и со временем она станет важнее. Даже политическая жизнь постепенно станет интерактивной и будет зависеть от технологий. А для упорядочения виртуальной жизни важна роль математического моделирования, искусственного интеллекта.
“Искусственный интеллект станет источником ваших организованных знаний. Он будет сопровождать Вас каждый день, в любое время, предоставлять Вам необходимую информацию. Следовательно, искусственный интеллект изменит промышленность, производство машин, развлечения, формы обучения и преподавания в школах и университетах, наше здоровье и изменит весь мир”, - отметил президент Саркисян. “Каждая нация пройдет через большие перемены. Мир изменится, будут отличаться также и наши национальные интересы, геополитика. Мы не будем прежними. Отныне не будет важно, сколько у тебя золота или нефти, будет важно, сколько у тебя идей и знаний, насколько ты умен и быстр, как готов бороться за свои проблемы. И этот процесс уже начался”.
По словам президента Армении, новый мир - мир стартапов. “Молодые люди, у которых есть идеи, хорошее образование, прилежны, знают, что происходит в мире, могут придумать и воплотить в жизнь стартапы, которые могут стать следующим Google или Apple, советую Вам начать свое виртуальное умственное путешествие, идя в будущее и возвращаясь. Только в этом случае Вы поймете, каким путем должны идти и что делать, чтобы быть успешными в сферах культуры, музыки, бизнеса, здравоохранения и других областях. И Вас повсюду будет сопровождать большой объем информации и управление ею, математическое моделирование и искусственный интеллект”, - отметил президент.
Он посоветовал не бояться искусственного интеллекта, благодаря которому будут созданы миллионы новых рабочих мест. Говоря об Армении, президент Саркисян сказал, что она хоть и маленькая, но она - страна 21-го века. Это маленькое государство, но мировая нация, что является преимуществом в 21 веке, так как армяне имеют мировую сеть. Мы - древняя нация, которая прошла через различные трудности, много страдала. Если вы знаете историю, то Вам известно, что более 100 лет назад мы подверглись геноциду со стороны Османской империи. Но мы - народ, который выживает. Мы борцы, люди, которые могут упасть и снова встать на ноги. Это качество, которое необходимо в будущем”, - сказал он и добавил - “ Несмотря на то, что мы маленькая нация, в 21-ом веке у нас тоже есть возможности. Мы - нация, которая имеет возможность стать успешной. Я верю, что мой народ может быть успешным. Окруженная сушей Армения в 21 веке может стать успешной, поскольку она может стать портом или центром развития информации, математики или искусственного интеллекта. В новом мире, половина которого виртуальная, можно стать портом для информации и ее обработки. Как государство, у нас есть возможность, если мы будем много работать, иметь видение, быть дисциплинированными. Армения, которая, как и Япония, научилась, как вставать на ноги после падения, может быть успешной”.
Президент Саркисян пригласил студентов в Армению не только для того, чтобы увидеть древние монастыри, восхитительную природу, насладиться гостеприимством и прекрасной едой, людьми, но и принять участие в проекте “Seaside Startup”. “Участвуя в этом, Вы не только насладитесь жизнью кемпинга, но и получите возможность выиграть приз президента, который вручается лучшему стартапу”.
Токийский университет - частное учебное заведение, штаб-квартира которого находится в Токио. Он был основан в 1942 году. В нем около 30 тысяч студентов, 10 тысяч из которых из-за рубежа. Университет предоставляет высшее образование как по гуманитарным, так и по естественным наукам. Он осуществляет программы студенческого обмена с более чем 120 университетами и образовательными учреждениями 40 стран мира.