Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիում անցկացվող «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հոկտեմբերի 23-ին հանդիպել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Զալկալիանի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, Վրաստանի արտգործնախարարը շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին համաժողովին բարձրաստիճան մասնակցության համար: Տիգրան Ավինյանն իր հերթին շնորհավորել է Վրաստանին հաջողված համաժողով կազմակերպելու կապակցությամբ:
ՀՀ փոխվարչապետն ընդգծել է, որ հայ-վրացական հարաբերությունները անկախությունից ի վեր գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա և դրանց զարգացման դինամիկան դրական է:
Տիգրան Ավինյանը ու Դավիթ Զալկալիանին կարևորել են վերջերս տեղի ունեցած Վրաստանի վարչապետի պաշտոնական այցը Հայաստան, ինչը կարևոր ազդակ է հանդիսացել երկու բարեկամ երկրների փոխգործակցության ամրապնդման համար:
Զրուցակիցները անդրադարձ են կատարել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով Հայաստանի ու Վրաստանի համագործակցությանը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով տարածաշրջանային կայունությանը, առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացմանը, հումանիտար ու մշակութային հարցերին, զբոսաշրջության զարգացման համար առավել բարենպաստ պայմաններ ապահովելուն, ինչպես նաև մուտքի ընթացակարգերի պարզեցմանը:

Тигран Авинян встретился с министром иностранных дел Грузии
В рамках проходящего в Тбилиси Форума “Шелковый путь” вице-премьер Армении Тигран Авинян 23 октября встретился с министром иностранных дел Грузии Давидом Залкалиани.
Как сообщили Арменпресс в офисе вице-премьера Армении Тиграна Авиняна, глава МИД Грузии поблагодарил армянскую сторону за участие в форуме на высоком уровне. Тигран Авинян, в свою очередь, поздравил Грузию с организацией успешной конференции.
Вице-премьер-министр РА подчеркнул, что армяно-грузинские отношения с момента обретения независимости находятся на самом высоком уровне, и динамика их развития положительная.
Тигран Авинян и Давид Залкалиани отметили важность состоявшегося недавно официального визита премьер-министра Грузии в Армению, что стало важным сигналом для укрепления взаимодействия двух дружественных стран.
Собеседники коснулись сотрудничества Армении и Грузии в двустороннем и многостороннем форматах, уделив особое внимание региональной стабильности, активизации торгово-экономических связей, гуманитарным и культурным вопросам, обеспечению более благоприятных условий для развития туризма, а также упрощению процедур въезда.