Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիում «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովի շրջանակներում հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) փոխախագահ Շիքսին Չենին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, Տիգրան Ավինյանը գոհունակություն է հայտնել փոխադարձ վստահության վրա հիմնված արդյունավետ համագործակցության կապակցությամբ՝ նշելով, որ ԱԶԲ-ն Հայաստանի զարգացման կարևոր գործընկերներից մեկն է ավելի քան 1,5 մլրդ ԱՄՆ դոլար իրականացված ծրագրերի փաթեթով։ Նա հավելել է, որ ԱԶԲ աջակցությունն առավել առարկայական է տնտեսական ենթակառուցվածքներ ստեղծելու և արդիականացնելու գործում։
Շինքսին Չենը կարևորել է Հայաստանի հետ համագործակցության հետագա զարգացումը՝ հիմնված Երկրի գործընկերության ռազմավարությունում արտացոլված առաջնայնությունների վրա։ Ռազմավարությունը ԱԶԲ կառավարող խորհրդի կողմից պետք է քննարկվի այս տարվա նոյեմբերին։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հանդիպումը տեղի է ունեցել Մետաքսի ճանապարհին նվիրված համաժողովի շրջանակներում, զրուցակիցները կարևորել են տրանսպորտի ու կապի ոլորտներում տարածաշրջանային համագործակցության հետագա խորացումը։
Քննարկվել են նաև պետություն-մասնավոր համագործակցությանը, ենթակառուցվածքների, մարդկային կապիտալի զարգացմանը, հանրային կառավարման բարեփոխումներին, բարձր տեխնոլոգիաների էկոհամակարգի զարգացմանը վերաբերող հարցեր։

Тигран Авинян встретился с вице-президентом Азиатского банка развития
В рамках Форума “Шелковый путь” вице-премьер Армении Тигран Авинян в Тбилиси 22 октября встретился с вице-президентом Азиатского банка развития (АБР) Шиксином Ченом.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе вице-премьера Армении Тиграна Авиняна, Тигран Авинян выразил удовлетворение в связи с эффективным сотрудничеством, основанным на взаимном доверии, отметив, что АБР с пакетом реализованных программ на сумму более 1,5 млрд долларов является одним из важных партнеров по развитию Армении. Он добавил, что содействие АБР более предметно в создании и модернизации экономических инфраструктур.
Шинксин Чен подчеркнул важность дальнейшего развития сотрудничества с Арменией, основанного на приоритетах, отраженных в стратегии партнерства страны. Стратегия будет обсуждена Управляющим советом АБР в ноябре этого года.
Учитывая то обстоятельство, что встреча состоялась в рамках форума, посвященного Шелковому пути, собеседники отметили важность дальнейшего углубления регионального сотрудничества в сферах транспорта и связи.
Были обсуждены также вопросы, касающиеся сотрудничества по вопросам государство - частный сектор, развитие инфраструктур, человеческого капитала, реформ общественного управления, развития экосистемы высоких технологий.