Հարավային Կորեայի իշխանությունները գրեթե 2 մլրդ դոլար կծախսեն ապագայի ավտոմոբիլների ստեղծման վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեայի իշխանությունները 1,8 մլրդ դոլար կներդնեն անվարորդ ավտոմոբիլների եւ այն ավտոմեքենաների արտադրության զարգացման գործում, որոնք աշխատում են ջրածնով:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է «Ռյոնհապ» գործակալությունը՝ վկայակոչելով երկրի նախագահ Մուն Չժե Ինին:
Հարավային Կորեայի ղեկավարը ելույթ Է ունեցել Hyundai հետազոտական կենտրոնում կայացած արարողությանը, որտեղ ներկայացրել Է ավտոմոբիլաշինության իր տեսլականը: Մուն Չժե Ինը նշել Է, որ երկիրն արդեն ապացուցել Է իր վարպետությունը Էլեկտրամոբիլների եւ ջրածնային վառելիքով աշխատող ավտոմեքենաների արտադրության կապակցությամբ:
Նախագահը որպես օրինակ Է բերել Շվեյցարիային ջրածնով աշխատող 1,6 հազար բեռնատարների՝ մատակարարման պարտավորագիրը: Երկրի ղեկավարը նաեւ խոսել Է անվարորդ ավտոմոբիլների եւ ջրածնով աշխատող ավտոմեքենաների տեխնոլոգիաների զարգացման բնագավառում ունեցած ձեռքբերումների մասին եւ հույս հայտնել, որ հարավկորեական ստանդարտներն այդ առումով կդառնան համաշխարհային: Այդ նպատակով, նախագահի խոսքով, Հարավային Կորեան պլանավորում Է այդ տեսակի ավտոմեքենաների վաճառքների բաժինը մինչեւ 2030 թվականը հասցնել 33 տոկոսի եւ համաշխարհային շուկայում հասնել 10 տոկոս բաժնեմասի:
Բացի այդ, նա ուշադրություն Է դարձրել այն բանի վրա, որ այս պլանի հաջողության դեպքում կարելի կլինի ջերմոցային գազերի արտանետումները կրճատել 36 տոկոսով, իսկ մանր փոշունը՝ 11 տոկոսով: Դրա հետ մեկտեղ տեղացի ավտոմոբիլաշինարարները պլանավորում են 10 տարվա ընթացքում 60 տրիլիոն վոն (շուրջ 50,6 մլրդ դոլար) ծախսել ապագայի ավտոմեքենաների վրա: Իրենց հերթին հանրապետության իշխանությունները նրանցից առանձին 2,2 տրլն վոնի (1,8 մլրդ դոլար) չափով ներդրում կանեն ժամանակակից ավտոտրանսպորտում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Власти Южной Кореи потратят почти $2 млрд на автомобили будущего
Власти Южной Кореи вложат 1,8 миллиарда долларов на развитие производства беспилотных автомобилей и автомобилей, работающих на водороде.Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентствоРенхапсо ссылкой на президента страны Мун Чжэ Ина.
Южнокорейский лидер выступал на церемонии в исследовательском центре Hyundai, где изложил свое видение автомобилестроения.
Мун Чж Ин отметил, что страна уже доказала свое мастерство в связи с производством электромобилей и автомобилей на водородном топливе. Президент в качестве примера привел контракт на поставку 1,6 тысячи грузовиков, работающих на водороде, в Швейцарию.
Лидер страны также сказал о "достижениях в развитии технологий беспилотных автомобилей и машин, работающих на водороде" и выразил надежду, что южнокорейские стандарты в этом отношении станут общемировыми. С этой целью, по словам президента, Южная Корея планирует увеличить долю продаж автомобилей такого типа до 33% к 2030 году, достигнув 10% на мировом рынке. Кроме того, он обратил внимание на то, что в случае успеха данного плана можно будет сократить выбросы парниковых газов на 36%, а мелкой пыли – на 11%.
При этом местные автомобилестроители планируют в течение 10 лет потратить 60 триллионов вон на автомобили будущего (около 50,6 миллиардов долларов). В свою очередь власти республики отдельно от них сделают инвестицию в автотранспорт современных типов в размере 2,2 триллионов вон (1,8 миллиарда долларов).