Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության դեսպան Տիմուր Ուրազաևին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԽ քարտուղարի գրասենյակից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ղազախական հարաբերությունների զարգացման դինամիկան, անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը, ինչպես նաև ահաբեկչության դեմ համատեղ պայքարը:
Քարտուղար Գրիգորյանը կարևորել է պարբերական երկկողմ հանդիպումները՝ նշելով, որ դրանք թույլ են տալիս աշխատանքային և օպերատիվ ձևաչափով լուծել բոլոր խնդիրները ու պլանավորել երկկողմ հարաբերությունների կայուն զարգացումը։
Դեսպան Ուրազաևը ներկայացրել է հայ-ղազախական հարաբերությունների դրական դինամիկան և մեջբերել Ղազախստանի նախագահի խոսքերը առ այն, որ Ղազախստանը տարածաշրջանային կոնֆլիկտների նկատմամբ ունի անշահախնդիր և չեզոք մոտեցում։
Քննարկվել են նաև Ղազախստանի ԱԽ քարտուղար Կալմուխանբետ Կասիմովի գլխավորած պատվիրակության՝ նոյեմբերին Երևան նախատեսվող այցի մանրամասները։

Армен Григорян принял посла Казахстана в Армении
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян принял посла Республики Казахстан в Армении Тимура Уразаева.
Как сообщили Арменпресс в офисе секретаря Совета безопасности Армении, в ходе встречи были обсуждены динамика развития армяно-казахских отношений, сотрудничество в сфере безопасности, а также совместная борьба с терроризмом.
Секретарь Григорян отметил важность периодических двусторонних встреч, отметив, что они позволяют в рабочем и оперативном формате решать все проблемы и планировать стабильное развитие двусторонних отношений.
Посол Уразаев представил положительную динамику армяно-казахстанских отношений и процитировал слова президента Казахстана о том, что Казахстан имеет бескорыстный и нейтральный подход к региональным конфликтам.
Также были обсуждены детали предстоящего в ноябре визита в Ереван делегации, возглавляемой секретарем Совета безопасности Казахстана Калмуханбетом Касимовым.