Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Լիտվայի Սեյմասի խոսնակի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի խոսնակ Վիկտորաս Պրանցկետիսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Սարգսյանը ողջունել է Լիտվայի խորհրդարանականների այցը Հայաստան՝ նշելով, որ երկու երկրներն ունեցել են ընդհանուր պատմություն, ունեն ընդհանուր արժեքներ և հետագա հարաբերությունները խորացնելու մեծ ներուժ:
Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Լիտվայի հետ համագործակցության խորացմանը ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ Եվրամիության ծրագրերի շրջանակում: Նա արժեքավոր է համարել Լիտվայի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում համագործակցության խորացման ուղղությամբ ցուցաբերվող աջակցությունը:
«Հայաստանը պատմության ընթացքում հանդես է եկել որպես քաղաքակրթությունների խաչմերուկ: Ներկայումս մենք սերտ համգործակցում ենք ինչպես ԵԱՏՄ-ի, այնպես էլ Եվրամիության հետ՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում: Դա մեր առավելությունն է: Ինչ-որ առումով մենք հանդես ենք գալիս նաև որպես համագործակցության խաչմերուկ»,-նշել է Հայաստանի նախագահը:
Լիտվայի Սեյմասի խոսնակը, համակարծիք լինելով, որ երկու երկրներն ու ժողովուրդները շատ ընդհանրություններ և ընդհանուր պատմական հետք ունեն, ընդգծել է ապագային միտված փոխգործակցության խորացման կարևորությունը: Նա պատրաստակամություն է հայտնել ԵՄ-ի հետ համագործակցության իրենց փորձառությունը փոխանցել հայաստանցի գործընկերներին՝ նշելով, որ Լիտվան նույնպես շահագրգռված է Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացմամբ:
Հանդիպմանը կարևորվել է երկու երկրների միջև կրթության, գիտության, տեխնոլոգիաների, մշակույթի ոլորտներում համագործակցության զարգացումը, համատեղ ծրագրերի իրականացումը:«Մենք գիտության, մշակույթի ոլորտներում փոխգործակցության լավ ավանդույթներ ենք ունեցել: Կցանկանայի լիտվական մշակույթը Հայաստանում ավելի շատ տեսնել»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Նախագահը խոսել է նախագահական մի շարք նախաձեռնությունների մասին, որոնք ուղղված են Հայաստանում գիտության, տեխնոլոգիաների, մշակույթի զարգացմանը և անդրադարձել դրանց իրականացման շրջանակներում միջազգային ընկերությունների հետ համագործակցությանը:

Армен Саркисян принял делегацию, возглавляемую спикером Сейма Литвы
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял делегацию, возглавляемую спикером Сейма Литовской республики Викторасом Порцкетисом.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Армен Саркисян приветствовал визит литовских парламентариев в Армению, отметив, что обе страны имели общую историю, имеют общие ценности и большой потенциал для углубления дальнейших отношений.
Президент подчеркнул, что Армения придает большое значение углублению сотрудничества с Литвой как в двустороннем формате, так и в рамках программ Евросоюза. Он счел ценным содействие Литвы в углублении сотрудничества в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС.
“Армения на протяжении всей истории выступала в качестве перекрестка цивилизаций. В настоящее время мы тесно сотрудничаем как с ЕАЭС, так и с Евросоюзом в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Это наше преимущество. В каком-то смысле мы выступаем также и в качестве перекрестка сотрудничества”, - отметил президент Армении.
Спикер Сейма Литвы, согласившись с тем, что у двух стран и народов много общего и общего исторического прошлого, подчеркнул важность расширения взаимодействия, нацеленного на будущее. Он выразил готовность передать свой опыт сотрудничества с ЕС армянским коллегам, отметив, что Литва также заинтересована в углублении сотрудничества Армения – ЕС.
На встрече была отмечена важность развития сотрудничества между двумя странами в сферах образования, науки, технологий, культуры, реализации совместных программ. “У нас были хорошие традиции взаимодействия в сферах науки и культуры. Хотел бы видеть в Армении больше литовской культуры”, - отметил президент Саркисян.
Президент говорил о ряде президентских инициатив, которые направлены на развитие науки, технологий, культуры в Армении и коснулся сотрудничества с международными компаниями в рамках их реализации.