Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Ռուսաստանի հայերի միության պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին միության՝ ՌԴ տարբեր շրջաններում գործող կառույցների ղեկավարները: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով ռուսաստանցի մեր հայրենակիցներին՝ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնավորապես ասել է.«Կարևոր չէ, թե որտեղ ես ծնվել կամ քանի տոկոս հայի արյուն ունես, եթե սիրում ես քո երկիրը: Որքան ավելի շատ սիրես պատմական հայրենիքդ, այնքան ավելի լավ քաղաքացի կլինես Ռուսաստանի Դաշնությունում»:
Նշելով, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը բարեկամ ու դաշնակից երկրներ են, նախագահն ասել է.«Դուք Հայաստանի Հանրապետության ամենալավ դեսպաններն եք Ռուսաստանում՝ լինելով այդ երկրի քաղաքացիներ, քանի որ ներկայացնում եք մի ամբողջ ժողովուրդ և պետություն: Հայաստանի նախագահի աշխատակազմը պատրաստ է աջակցել ցանկացած դրական և լավ նախաձեռնության, որ պատրաստ կլինեք սկսել՝ մշակույթի, գիտության կամ բիզնեսի ոլորտում»:
Արմեն Սարգսյանը հյուրերին ներկայացրել է նախագահական հատուկ նախաձեռնությունները, այդ թվում՝ Հայաստանում գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced Tomorrow) ծրագիրը, Մատենադարանը հին ձեռագրերի ուսումնասիրման և պահպանման միջազգային կենտրոն դարձնելու և «Հայրենիքի պաշտպան» նախաձեռնությունները, ինչպես նաև խոսել Գյումրու վերականգնմանն աջակցելու իր ծրագրերի մասին:
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Արմեն Սարգսյանին հանդիպման համար և ներկայացրել Հայաստանում և Արցախում Ռուսաստանի հայերի միության օրերի շրջանակներում անցկացվող բազմաբնույթ միջոցառումները:

President Sarkissian receives delegation of Union of Armenians of Russia
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian received the delegation of the Union of Armenians of Russia led by chairman Ara Abrahamyan, the Presidential Office told Armenpress.
The delegation includes heads of the Union’s structures operating in different regions of Russia.
Welcoming the guests the Armenian President said: “It doesn’t matter where you were born and what percentage of Armenian blood you have if you love your country. The more you love your historical homeland, the better citizen you will be in the Russian Federation”.
President Sarkissian said Armenia and Russia are friendly and allied countries. “You are the best ambassadors of Armenia in Russia being citizens of that country as you represent a whole nation and state. The Office of the President of Armenia is ready to assist any positive and good initiative that you will be ready to start in the field of culture, science or business”.
The President introduced the guests on the new presidential initiative ATOM (Advanced Tomorrow) on science and technology development, the projects to turn Matenadaran into an international center for study and preservation of ancient manuscripts, as well as talked about the programs aimed at supporting the restoration of Gyumri city.
Ara Abrahamyan thanked the President for the meeting and introduced the events that are being held in Armenia and Artsakh within the frames of the Days of the Union of Armenians of Russia.