Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ում նախագահության տարին առանձնացել է մի շարք հաջողություններով. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման համաձայնագրի կնքման գործում Հայաստանը մեծ ներդրում է ունեցել: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում քաղաքագետ Վարդուհի Հարությունյանը նշեց, որ դեռ ընթացիկ տարվա հուլիսին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Սինգապուր այցի ընթացքում ԵԱՏՄ-ի հետ կնքվելիք համաձայնագրի հարցերը ևս օրակարգում են եղել:
Քաղաքագետի խոսքով՝ Հայաստանում Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստն անցկացնելը կարևոր իրադարձություն է: Մասնակցում են 8 երկրների ղեկավարներ։ Արդեն Հայաստանում է Սինգապուրի վարչապետը, նախատեսված է Իրանի, Մոլդովայի նախագահների այցը: Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ում նախագահության ընթացքում գրանցվել են մի շարք հաջողություններ: Նախ՝ դեռևս 2018 թվականին Իրանի հետ ստորագրվել է Ազատ առևտրի գոտու մասին ժամանակավոր համաձայնագիր: Այն վավերացվել է ինչպես Իրանի, այնպես էլ ԵԱՏՄ անդամ մյուս պետությունների կողմից: Նախատեսվում է, որ այն այս տարվա հոկտեմբերի 27-ին կմտնի ուժի մեջ և կսկսի գործել:
«Հատկանշական է, որ Իրանի հետ բանակցություններում մեծ ներդրում է ունեցել Հայաստանը և հաջողությամբ ավարտին է հասցրել բանակցությունները: Իրանի հետ համաձայնագիրը կարևոր է նրանով, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ միակ պետությունն է, որը ցամաքային կապ ունի Իրանի հետ»,-ասաց նա:
Վարդուհի Հարությունյանը նշեց, որ նախագահության ընթացքում Հայաստանը հիմնականում մեծ ուշադրություն է դարձրել կարևոր գերակայությունների իրականացմանը: Բարձրացված հարցերը վերաբերում են ԵԱՏՄ-ի օրակարգային խնդիրների իրականացմանը և առկա խնդիրների լուծմանը: Մասնավորապես, ապրանքների, աշխատուժի, ծառայությունների ազատ տեղաշարժի ապահովումը, թվային օրակարգի կյանքի կոչումը, նավթամթերքի, գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորումը և այլն:
Հայաստանի նախագահության տարին կարևորվում է նաև նրանով, որ այն ԵԱՏՄ-ի համար հոբելյանական է: Այս տարի լրանում է ԵԱՏՄ-ի մասին համաձայնագրի հինգ տարին, եվրասիական ինտեգրացիայի գաղափարի 25 տարին: Այդ առթիվ տարվա ընթացքում բազմաթիվ հոբելյանական միջոցառումներ են իրականացվել:

Год председательства Армении в ЕАЭС отличился рядом достижений: политолог
Армения внесла большой вклад в заключение Соглашения о создании зоны свободной торговли между ЕАЭС и Сингапуром.
На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» политолог Вардуи Арутюнян отметила, что вопросы Соглашения с ЕАЭС, которое бело подписано в июле этого года в ходе визита премьер-министра Никола Пашиняна в Сингапур, также в повестке заседания.
По словам политолога, проведение заседания Высшего Евразийского экономического совета в Армении является важным событием. Уже в Армении премьер-министр Сингапура, ожидаются визиты президентов Ирана и Молдовы. За время председательства Армении в ЕАЭС зафиксирован ряд достижений. Первое, еще в 2018 году с Ираном было подписано временное соглашение о зоне свободной торговли. Он ратифицирован как Ираном, так и другими государствами-членами ЕАЭС. Планируется, что оно вступит в силу 27 октября этого года и начнет действовать.
“Примечательно, что Армения внесла большой вклад в переговоры с Ираном и успешно завершила переговоры. Значение соглашения с Ираном важно тем, что Армения является единственным государством-членом ЕАЭС, имеющим сухопутную границу с Ираном”, - сказала она.
Вардуи Арутюнян отметила, что в период своего председательства Армения уделяла большое внимание реализации важных приоритетов. Поднятые вопросы касаются реализации задач повестки ЕАЭС и решения существующих проблем. В частности, обеспечение свободного передвижения товаров, рабочей силы, услуг, претворение в жизнь цифровой повестки, формирование общего рынка нефтепродуктов, газа и т. д.
Год председательства Армении важен и тем, что он юбилейный для ЕАЭС. В этом году исполняется пять лет Соглашению по ЕАЭС, 25 лет идее евразийской интеграции. В связи с этим в течение года были проведены многочисленные юбилейные мероприятия.