Կառավարությունը դատական իշխանության նկատմամբ որդեգրել է հավասարակշռված մոտեցում.Ռուստամ Բադասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը սեպտեմբերի 27-ին մասնակցել է «Դատական և իրավական բարեփոխումների 2019-2023 թվականների ռազմավարությունը` հանրային վստահության բարձրացման լույսի ներքո» խորագրով քաղաքացիական հասարակություն-Կառավարություն համաժողովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այն կազմակերպվել էր Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի կողմից՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության և Հանրային խորհրդի պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի հետ համատեղ:
Նախարար Բադասյանը, ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին, կարևորել է նման ձևաչափով քննարկումների կազմակերպումը և ընդգծել, որ Կառավարության այս հավակնոտ ծրագիրը հնարավոր չի լինի կյանքի կոչել, եթե բոլորը չմասնակցեն այդ գործընթացին՝ ուղղված բարեփոխումների շուրջ միասնական կարծիք ձևավորելուն:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել նաև ԵՄ դեսպանին և Իրավաբանների հայկական ասոցիացիային միջոցառումը իրականություն դարձնելու համար:
Նախարարը, դատաիրավական բարեփոխումների համատեքստում, մասնավորապես, անդրադարձել է էլեկտրոնային արդարադատության գործիքների ներդրմանը՝ ուղղված արդարադատության մատչելիությանը: «Հայաստանում որպես փաստաբան աշխատելով՝ շատ հաճախ նկատել եմ, որ գործարար շրջանակները խուսափում են դատարանում գործ ունենալուց, որովհետև գիտեն, որ ընթացքը բավական երկար է և հաճախ ոչ արդյունավետ՝ նույնիսկ դրական արդյունքի հասնելու դեպքում: Այս խնդիրը լուծելու համար մեր ձեռնամուխ ենք եղել էլեկտրոնային գործիքների ներդրմանը, որի արդյունքում էապես կկրճատվեն դատարանների ծանրաբեռնվածությունը և դատական գործերի քննության ժամանակահատվածը»,- ասել է Ռուստամ Բադասյանը:
Արդարադատության նախարարը հայտարարել է նաև, որ դատական իշխանության նկատմամբ Կառավարությունը որդեգրել է հավասարակշռված մոտեցում: «Այն դատավորները, որոնք բարեխիղճ կկատարեն իրենց պարտականությունները, կիրականացնեն արդարադատություն, կունենան նաև նյութական բավարար ապահովվածություն, սոցիալական երաշխիքներ, ընդլայնված աշխատակազմ: Իսկ արդարադատության իրականացմանը չնպաստող դատավորների համար նախատեսվում է կարգապահական վարույթների գործիքակազմի ընդլայնում՝ այդ թվում նաև գույքային հիմքով կարգապահական վարույթ հարուցելու լիազորության ավելացում»,- նշել է նախարար Բադասյանը՝ շեշտելով, որ որևէ տրամադրվածություն դատական իշխանության նկատմամբ չկա, և կարգապահական վարույթները հարուցվելու են միայն այն դեպքում ու համապատասխան միջնորդությունը Բարձրագույն դատական խորհրդին ներկայացվելու է այն դեպքում, երբ համոզվածություն լինի, որ դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հիմքերի մասով բարձր շեմը հաղթահարված է:
Ռուստամ Բադասյանի խոսքով՝ բարեփոխումները չեն սահմանափակվելու միայն դատական իշխանությամբ. բարեփոխումներ կիրականացվեն նաև դատախազության համակարգում, քննչական մարմիններում, դրանք չեն շրջանցի նաև սնանկության, փաստաբանության, հարկադիր կատարման ոլորտները:
Էլեկտրոնային արդարադատության համատեքստում նախարարը կարևորել է այն հանգամանքը, որ չի լինելու հատվածային մոտեցում: «Բոլոր գործերով այն փաստաթղթերը, որոնք հնարավոր է ներկայացնել թղթային տարբերակով, ներկայացվելու են էլեկտրոնային տարբերակով: Դատական համակարգից այլ պետական մարմիններ դրանք ևս դուրս են գալու էլեկտրոնային եղանակով»,- ընդգծել է արդարադատության նախարարը:
Անդրադառնալով անցումային արդարադատության թեմային՝ Ռուստամ Բադասյանը շեշտել է, որ նպատակը ոչ թե անցյալի, այլ ապագայի վրա կենտրոնանալն է: «Մենք պատժիչ քաղաքականություն չենք որդեգրել: Փաստահավաք հանձնաժողովի միջոցով վեր են հանվելու այն բոլոր կոռուպցիոն երևույթները, որոնք չեն նպաստել Հայաստանում տնտեսության զարգացմանը, արդարադատության ոլորտի զարգացմանը և ներդնելու ենք մեխանիզմներ, որոնք կբացառեն ապագայում նման կոռուպցիոն մեխանիզմների կիրառումը»,- հայտարարել է նախարար Բադասյանը:
Ինչ վերաբերում է սահմանադրական փոփոխություններին՝ արդարադատության նախարարը տեղեկացրել է, որ 2020 թվականի փետրվարին ձևավորվելու է քաղաքական ուղղորդվածությունից զերծ մասնագիտացված խումբ: Վերջինը որոշելու է այն ուղղությունները, որոնց վերաբերյալ անհրաժեշտ է մշակել սահմանադրական բարեփոխումներ:
Համաժողովին մասնակցել են նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալներ Ռաֆիկ Գրիգորյանն ու Աննա Վարդապետյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Դավիթ Մելքոնյանը, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանը, ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը, Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի և ՀՀ հանրային խորհրդի պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի ղեկավար Կարեն Զադոյանը, այլք:

Правительство к судебной власти имеет сбалансированное отношение: Рустам Бадасян
Министр юстиции РА Рустам Бадасян 27 сентября принял участие в Форуме “Гражданское общество – правительство”, который проходит под девизом “Стратегия судебных и правовых реформ 2019 - 2023 годов в свете повышения общественного доверия”.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении информации и связей с общественностью МЮ РА, мероприятие было организовано Армянской ассоциацией юристов совместно с Министерством юстиции РА и Комиссией по государственно-правовым вопросам Общественного совета.
Министр Бадасян, приветствуя участников форума, отметил важное значение организации обсуждений в подобном формате и подчеркнул, что эту амбициозную программу правительства возможно будет претворить в жизнь, лишь при всеобщем участии в этом процессе, направленном на формирование единого мнения вокруг реформ.
Министр выразил благодарность послу ЕС и Армянской ассоциации юристов за осуществление этого мероприятия.
В контексте судебно-правовых реформ министр, в частности, коснулся внедрения инструментов электронного правосудия, направленных на доступность правосудия. “Работая в Армении в качестве адвоката, я очень часто замечал, что бизнес - круги избегают иметь дело в суде, потому что знают, что процесс достаточно долгий и часто неэффективен, даже в случае достижения положительного результата. Для решения этой проблемы мы приступили к внедрению электронных инструментов, в результате чего существенно сократится нагрузка судов и время рассмотрения судебных дел”, - сказал Рустам Бадасян.
Министр юстиции также заявил, что правительство приняло сбалансированный подход к судебной власти. “Судьи, добросовестно исполняющие свои обязанности, будут продолжать осуществлять правосудие, иметь достаточное материальное обеспечение, социальные гарантии, большой аппарат. А для судей, не способствующих должным образом осуществлению правосудия, предусматривается расширение инструментария дисциплинарных производств, в том числе увеличение полномочий по возбуждению дисциплинарного производства на имущественном основании”, - отметил министр Бадасян, подчеркнув, что никакого специального настроя в отношении судебной власти нет, и дисциплинарные производства будут возбуждаться лишь в случаях, представления соответствующего ходатайства Высшему судебному совету, при убежденности что высший порог ответственности уже превышен.
По словам Рустама Бадасяна, реформы не ограничатся лишь судебной властью, реформы будут осуществлены также и в системе прокуратуры и в следственных органах, они не обойдут и сферы банкротства, адвокатуры и принудительного исполнения.
В контексте электронного правосудия министр отметил важность того обстоятельства, что не будет фрагментарного подхода. “Документы, по всем делам которые представлялись в бумажном варианте, будут представлены в электронном виде. Другие государственные органы также будут общаться с судебной системой электронным способом”, - подчеркнул министр юстиции.
Касаясь темы переходного правосудия, Рустам Бадасян подчеркнул, что цель - не концентрация на прошлом, а на будущем. “ Мы не проводим карательную политику. Посредством комиссии по сбору фактов будут выявлены все коррупционные явления, которые не способствовали развитию экономики Армении, развитию сферы правосудия, и внедрены механизмы, исключающие применение подобных коррупционных механизмов в будущем”, - заявил министр Бадасян.
Что касается конституционных изменений, министр юстиции сообщил, что в феврале 2020 года будет сформирована специализированная группа, не имеющая политической направленности. Она будет определять те направления, по которым необходимо разрабатывать конституционные реформы.
В форуме приняли участие руководитель делегации Европейского союза в Армении, посол Андреа Викторин, председатель Высшего судебного совета РА Рубен Вардазарян, заместители министра юстиции РА Рафик Григорян и Анна Вардапетян, заместитель генерального прокурора РА Давид Мелконян, заместитель председателя Следственного комитета РА Арсен Айвазян, председатель Палаты адвокатов РА Ара Зограбян, председатель Армянской ассоциации юристов и комиссии по государственно-правовым вопросам Общественного совета РА, руководитель программы “Приверженность конструктивному диалогу” Карен Задоян и другие.