ՊԵԿ նախագահն անդրադարձավ ՀՆԱ-ի և հարկային եկամուտների հավաքագրման նոր կանխատեսումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը ձգտում է ոչ միայն ապահովել տնտեսական և հարկային լավ արդյունքներ, այլ նաև սահմանել ավելի բարձր նշաձողեր։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանն ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2025 թ․ պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի նախնական քննարկումների ժամանակ:
Այս տարի, ըստ ՊԵԿ նախագահի, տնտեսական արդյունքները թեև լավ են, սակայն ակնկալվածից փոքր-ինչ ցածր են։
«Մենք պլանավորում էինք, որ անվանական ՀՆԱ-ն կաճի 11 տոկոսով, նոր կանխատեսմամբ՝ անվանական ՀՆԱ-ն կաճի 7 տոկոսով, ինչը ևս վատ ցուցանիշ չէ: Բնականաբար, ակտուալ չէ նախապես ծրագրված թիվը, որովհետև արդեն նոր կանխատեսում ունենք. այսինքն՝ 2 տրիլիոն 611 միլիարդ դրամ էր ակնկալվում, եթե անվանական ՀՆԱ-ն աճեր 11 տոկոսով, նոր կանխատեսված ցուցանիշներով ակնկալում ենք 2 տրիլիոն 455 միլիարդ դրամ: Տարվա ավարտին նոր հնարավոր կլինի ամփոփել արդյունքները»,- նշեց Բադասյանը։

SRC Chairman comments on updated GDP and tax projections
YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. The government seeks not only to ensure good economic and tax results, but also to define higher bars, State Revenue Committee Chairman Rustam Badasyan said in parliament on Monday.
Badasyan said the economic results of this year are somewhat lower than expected, but still good.
“We had planned that the nominal GDP would grow 11%, but by the new projections it will grow 7%, which is not bad either. Naturally the figure that was planned is not relevant because we already have a new prediction, that is, we expected 2 trillion 611 billion drams if the nominal GDP had grown 11%, with the new projections we expect 2 trillion 455 billion drams. It will be possible to sum up the results in the end of the year,” he said at a parliamentary committee hearing on the 2025 state budget.