Հայաստանի օրակարգում է միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ֆուտբոլային մարզադաշտի կառուցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի օրակարգում է նոր, միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ֆուտբոլային մարզադաշտի կառուցումը, որտեղ հնարավոր կլինի միջազգային խաղեր կազմակերպել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Նյու Յորքում հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ներկաներից մեկի հարցին: «Դա մեր երկրի օրակարգում կա: Ես համոզված եմ, որ մենք այդ խնդիրն անպայման լուծելու ենք»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ Եվրոպայում ֆուտբոլը ոչ միայն սպորտաձև է, այլ նաև տնտեսության ճյուղ: «Այս առումով, մենք, իհարկե, ֆուտբոլի զարգացումը շատ կարևորում ենք: Բայց մենք ֆուտբոլը դիտում ենք ոչ միայն որպես տնտեսության ճյուղ, ոչ միայն որպես սպորտ, այլև հանրային կյանքի կազմակերպման կարևոր միջոց, երիտասարդության, պատանիների կյանքի կազմակերպման կարևոր միջոց: Այս տարի Հայաստանում մինչև տարվա վերջ կբացվի մոտավորապես 50-ից ավելի արհեստական ծածկով ֆուտբոլի դաշտեր Հայաստանի Հանրապետության մարզերում, ինչը թույլ կտա, որպեսզի ավելի մեծ թվով երեխաներ ֆուտբոլով զբաղվելու հնարավորություն ունենան»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:

Building football stadium in accordance with international standards is in Armenia’s agenda
YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. The construction of a new football stadium meeting the international standards is in Armenia’s agenda where it will be possible to organize international games, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the meeting with the Armenian community representatives of New York.
“This issue is in our country’s agenda. I am convinced that we will definitely solve this issue”, the PM said.
According to him, in Europe football is not only a type of sport, but also a branch of an economy. “In this regard, we, of course, attach great importance to the development of football. But we view it not only as an economic branch, a type of sport, but also an important mean of organizing the public life, the life of the youth. This year approximately more than 50 football fields with artificial grass will be built in Armenia’s provinces by the end of the year which will enable a lot of children to play football”, the PM said.