Պորտուգալական «Բենֆիկա» ակումբի ակադեմիան մուտք է գործում Հայաստան
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան և «Ֆուտբոլ ինվեսթմենթ գրուպը» հայտարարում են «Բենֆիկա Ակադեմիա Հայաստան» նախագծի մեկնարկի մասին, որի շրջանակում 2027-2028 մրցաշրջանից Երևանում իր գործունեությունը կսկսի Sport Lisboa e Benfica պորտուգալական հանրաճանաչ ակումբի պաշտոնական ակադեմիան։
Նախագիծը կյանքի կկոչվի Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի Տեխնիկական կենտրոն-ակադեմիայի տարածքում, որի մի հատվածը ՀՖՖ-ն երկարաժամկետ անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրել է «Ֆուտբոլ ինվեսթմենթ գրուպ» ՍՊԸ-ին՝ «Բենֆիկա Ակադեմիա Հայաստան» նախագծի իրականացման նպատակով։ Այս որոշումը պայմանավորված է նախաձեռնության բացառիկ մասշտաբով և հայկական ֆուտբոլի զարգացման համար դրա ռազմավարական նշանակությամբ, ինչպես նաև այն փաստով, որ SL Benfica-ի ակադեմիան աշխարհի առաջատար ֆուտբոլային ակադեմիաներից մեկն է։
«Բենֆիկա Ակադեմիա Հայաստանը» SL Benfica-ի միջազգային ակադեմիաների ցանցում կլինի ընդամենը երրորդ նմանատիպ զարգացման կենտրոնը, որը ներդրումային ծավալներով, ենթակառուցվածքային համալրվածությամբ և նախատեսվող շուրջ 1000 սաներով համադրելի է ակումբի մինչ այժմ իրականացրած խոշորագույն միջազգային ակադեմիական նախագծերին։
Այս նախաձեռնությունը համահունչ է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի երկարաժամկետ ռազմավարությանը, որի առանցքային ուղղություններից են մանկապատանեկան ֆուտբոլի զարգացումը, միջազգային լավագույն փորձի ներդրումը, մարզչական կրթության կատարելագործումը և Հայաստանում ժամանակակից ֆուտբոլային ենթակառուցվածքների արդյունավետ օգտագործումը։
Համաձայն կողմերի պայմանավորվածության, «Բենֆիկա Ակադեմիա Հայաստանի» գործունեության մեկնարկից առաջ նախատեսվում է իրականացնել ՀՖՖ Տեխնիկական կենտրոն-ակադեմիայի ենթակառուցվածքների լայնածավալ արդիականացում։ Ծրագրի առաջին փուլում նախատեսվում է հիմնանորոգել վեց ֆուտբոլային խաղադաշտ, տեղադրել երկու նոր արհեստական խոտածածկով խաղադաշտ, արդիականացնել մարզադաշտը, ամբողջությամբ փոխարինել լուսավորության համակարգը, մարզումային բոլոր խաղադաշտերն ապահովել լուսավորությամբ, վերակառուցել մարզասրահն ու հանդերձարանները, ինչպես նաև ստեղծել նոր հարմարավետ տարածքներ մարզիկների և ծնողների համար։ Հաջորդ փուլում նախատեսվում է կառուցել նոր բազմաֆունկցիոնալ համալիր, որը կներառի կացարանային, կրթական, առողջության պահպանման և մարզական արդյունավետության բարձրացման գոտիներ, համաժողովների սրահներ և բարձրակարգ մարզական միջավայր ապահովող այլ ենթակառուցվածքներ։
Ակադեմիան իր գործունեությունը կմեկնարկի շուրջ 1000 պատանի ֆուտբոլիստներով՝ 4-ից 17 տարեկան տարիքային խմբերում։ Ծրագիրը կիրականացվի «Բենֆիկա»-ի տեխնիկական վերահսկողությամբ և մեթոդաբանությամբ՝ ապահովելով մարզիչների շարունակական վերապատրաստում, խաղացողների զարգացման միասնական համակարգ և միջազգային լավագույն փորձի փոխանցում հայ մասնագետներին։
«Մենք վստահ ենք, որ նմանօրինակ ռազմավարական ներդրումները զգալիորեն կնպաստեն հայկական ֆուտբոլի մրցունակության բարձրացմանը, երիտասարդ ֆուտբոլիստների զարգացման նոր հնարավորությունների ստեղծմանը և Հայաստանի դիրքերի ամրապնդմանը տարածաշրջանային ֆուտբոլային քարտեզի վրա։
«Բենֆիկա Ակադեմիա Հայաստան» նախագիծը ևս մեկ կարևոր քայլ է Հայաստանում միջազգային մակարդակի ֆուտբոլային միջավայր ձևավորելու ուղղությամբ և արտացոլում է ՀՖՖ-ի հետևողական քաղաքականությունը՝ հայկական ֆուտբոլի զարգացման համար ներգրավելու աշխարհի առաջատար ֆուտբոլային կազմակերպությունների փորձն ու գիտելիքը։
Վստահ եմ, որ այս համագործակցությունը կարևոր արժեք կստեղծի հայկական ֆուտբոլի համար և կնպաստի նրան, որպեսզի Հայաստանը աստիճանաբար դառնա տարածաշրջանում ֆուտբոլային կրթության և տաղանդների զարգացման առաջատար կենտրոններից մեկը», - նշել է ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը։

Академия португальского клуба «Бенфика» начнет свою деятельность в Армении
Федерация футбола Армении и «Футбол инвестмент групп» объявляют о запуске проекта «Бенфика Академия Армения». В рамках этого проекта официальная академия популярного португальского клуба Sport Lisboa e Benfica начнет свою деятельность в Ереване с сезона-2027/2028.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ФФА, проект будет реализован на территории Технического центра ФФА/Академии футбола, часть которой ФФА предоставила ООО «Футбол инвестмент групп» с правом долгосрочного безвозмездного пользования для реализации проекта «Бенфика Академия Армения». Это решение обусловлено исключительным масштабом инициативы и ее стратегической важностью для развития армянского футбола, а также тем фактом, что Академия SL Benfica является одним из ведущих футбольных центров в мире.
«Бенфика Академия Армения» станет лишь третьим подобным центром развития в сети международных академий SL Benfica, которая по объему инвестиций, инфраструктурной взаимодополняемости и планируемому количеству около 1000 воспитанников сопоставима с крупными международными академическими проектами клуба, реализованными на сегодняшний день.
Эта инициатива соответствует долгосрочной стратегии Федерации футбола Армении, ключевыми направлениями которой являются развитие детско-юношеского футбола, внедрение лучших международных практик, совершенствование тренерского образования и эффективное использование современной футбольной инфраструктуры в Армении.
По договоренности сторон, до начала деятельности «Бенфика Академия Армения» планируется провести масштабную модернизацию инфраструктуры Технического центра ФФА/Академии футбола. Первый этап проекта включает в себя реконструкцию 6 футбольных полей, укладку 2 новых полей с искусственным покрытием, модернизацию стадиона, полную замену системы освещения, освещение всех тренировочных полей, реконструкцию тренажерного зала и раздевалок, а также создание новых комфортных зон для спортсменов и их родителей. Следующий этап предусматривает строительство нового многофункционального комплекса, который будет включать жилые, образовательные, оздоровительные и спортивные зоны, конференц-залы и другую инфраструктуру, обеспечивающую высококачественную спортивную среду.
Академия начнет свою деятельность с примерно 1000 юных футболистов в возрасте от 4 до 17 лет. Проект будет реализован под техническим руководством и по методике «Бенфики», обеспечивая непрерывную подготовку тренеров, единую систему развития игроков и передачу передового международного опыта армянским специалистам.
«Мы уверены, что такие стратегические инвестиции внесут значительный вклад в повышение конкурентоспособности армянского футбола, создадут новые возможности для развития молодых футболистов и укрепят позиции Армении на региональной футбольной карте.
Проект «Бенфика Академия Армения» — это еще один важный шаг на пути к созданию международной футбольной среды в Армении и отражает последовательную политику ФФА по привлечению опыта и знаний ведущих мировых футбольных организаций для развития армянского футбола.
Я уверен, что это сотрудничество принесет значительную пользу армянскому футболу и будет способствовать постепенному превращению Армении в один из ведущих центров футбольного образования и развития талантов в регионе», — отметил президент ФФА Армен Меликбекян.