Տիգրան Ավինյանն ընդունել է ՎԶԵԲ առաջին փոխնախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը սեպտեմբերի 23-ին ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) առաջին փոխնախագահ Յուրգեն Ռիգտերինկի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, ողջունելով հյուրին՝ Տիգրան Ավինյանը շնորհակալություն է հայտնել ՎԶԵԲ-ին՝ հաստատված արդյունավետ համագործակցության համար, որը ներառում է ավելի քան 1,3 մլրդ եվրո արժողությամբ ներդրումային փաթեթ ու 178 ծրագրեր, ինչը նպաստել է Հայաստանում ավելի կայուն ֆինանսական հատվածի կառուցմանը, էներգետիկ համակարգի, ճանապարհային և ջրային ենթակառուցվածքների արդիականացմանը, ինչպես նաև երկրի մրցունակության բարձրացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Յուրգեն Ռիգտերինկը նշել է, որ Հայաստանը տպավորիչ վերափոխումների միջով է անցնում և իրենք պատրաստ են աջակցել երկրին էլ ավելի մեծ ձեռքբերումներ ունենալու գործում: Այս համատեքստում վերջինս վերհիշել է նաև սեպտեմբերի 20-ին «ԵՄ-Հայաստան ՓՄՁ ֆոնդ»-ի մեկնարկը, որի մասնակիցներից մեկն է ՎԶԵԲ-ը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ՎԶԵԲ երկրի նոր՝ 2019-2024 թթ. ռազմավարությանը, որը ՎԶԵԲ խորհրդի նիստում հաստատման կդրվի նոյեմբերի վերջին: Քննարկվել են ռազմավարության համագործակցության առաջնահերթությունները, երկուստեք ընդգծվել է ծրագրերի իրականացման գործում դինամիկ գործելաոճը:
Փոխվարչապետ Ավինյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ Բանկի ներդրումային փաթեթի մեծ մասը կենտրոնացած է մասնավոր հատվածում, ինչը ոչ միայն դաշտում ֆինանսների պակասը մեղմող կարևոր աղբյուր է, այլև նպաստում է կորպորատիվ կառավարման, հաշվետվողականության և թափանցիկության առաջադեմ մշակույթի առաջխաղացմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են պետություն-մասնավոր գործընկերության, տեղական կապիտալի շուկայի զարգացման, պետական մասնակցությամբ ընկերությունների բաժնետոմսերի սկզբնական տեղաբաշխման հետ կապված հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել ճանապարհային ու ջրային ենթակառուցվածքների, ինտենսիվ գյուղատնտեսության, վերականգնվող էներգետիկայի, հանրային տրանսպորտի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում առկա ծրագրերին և նոր նախաձեռնություններ մեկնարկելու հնարավորություններին:

Тигран Авинян принял первого вице-президента ЕБРР
Вице-премьер Тигран Авинян 23 сентября принял делегацию, возглавляемую первым вице-президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Юргеном Ригтеринком.
Как сообщили «Арменпресс» в офисе Тиграна Авиняна, приветствуя гостя, Тигран Авинян поблагодарил ЕБРР за эффективное сотрудничество, которое включает инвестиционный пакет стоимостью более 1,3 млрд евро и 178 программ, что способствовало созданию в Армении более стабильного финансового сектора, модернизации энергетической системы, дорожной и водной инфраструктур, а также повышению конкурентоспособности страны.
Выразив благодарность за прием, Юрген Ригтеринк отметил, что в Армении происходят впечатляющие преобразования, и они готовы содействовать стране в деле достижения еще больших успехов. В этом контексте он напомнил о начале деятельности 20 сентября “Фонда МСБ ЕС – Армения”, одним из участников которого является ЕБРР.
Собеседники коснулись новой программы стратегии ЕБРР на 2019 - 2024 годы, которая будет утверждена на заседании Совета ЕБРР в конце ноября. Были обсуждены приоритеты стратегии сотрудничества. Стороны подчеркнули динамичный стиль работы в реализации программ.
Вице-премьер Авинян отметил важное значение того обстоятельства, что большая часть инвестиционного пакета банка сконцентрирована в частном секторе, что не только является важным источником, смягчающим нехватку финансов на этом поле, но и способствует продвижению передовой культуры корпоративного управления, подотчетности и прозрачности. Собеседники обсудили вопросы, связанные с партнерством государство – частный сектор, развитием местного рынка капитала, первичным размещением акций компаний с государственным участием. Были затронуты программы в сферах дорожной и водной инфраструктур, интенсивного сельского хозяйства, возобновляемой энергетики, общественного транспорта и информационных технологий и возможности запуска новых инициатив.