Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Հայաստանում Լատվիայի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը սեպտեմբերի 5-ին ընդունել է Հայաստանում Լատվիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ինգրիդա Լևրենցեին (նստավայրը՝ Թբիլիսի):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, ողջունելով հյուրին՝ փոխվարչապետը նշեց, որ վերջին տարիներին հայ-լատվիական հարաբերությունները զգալի առաջընթաց են ապրել և հույս են հայտնել, որ միասնական ջանքերով հնարավոր կլինի համագործակցության էլ ավելի հավակնոտ օրակարգ ձևավորել:
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ առևտրատնտեսական ոլորտում առկա է չիրացված զգալի ներուժ և այս առումով կարևորել են տնտեսական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի անցկացումը: Անդրադարձ կատարվեց Երևան-Ռիգա ուղիղ չվերթի բացման հեռանկարներին: Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է, որ նոր ավիաուղղություններ գործարկելու համար Հայաստանի կառավարությունը գործուն քայլեր է իրականացնում:
Ինգրիդա Լևրենցեն հայտնել, որ Լատվիան պատրաստակամ է աջակցելու Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին և կիսվելու իր կուտակած փորձով: Այս համատեքստում քննարկվել է հանրային կառավարման համակարգի բարեփոխումների հարցում համագործակցության հնարավորությունը:
Կողմերը անդրադարձել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին և Արևելյան գործընկերության ծրագրի զարգացման հեռանկարներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացմանը և մշակութային կապերի խորացմանը վերաբերող հարցեր:

YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister Tigran Avinyan on September 5 received Ambassador of Latvia to Armenia Ingrida Leverence (residence in Tbilisi), the deputy PM’s Office told Armenpress.
Welcoming the guest the deputy PM said in recent years the Armenian-Latvian relations recorded a major progress, and expressed hope that it will be possible to form more ambitious cooperation agenda with joint efforts.
The sides agreed that there is a great potential in the trade-economic sector that is still not utilized and in this regard attached importance to the next session of the inter-governmental commission on economic cooperation. They also touched upon the prospects of launching Yerevan-Riga direct flight. Deputy PM Avinyan said the Armenian government is taking practical steps to launch new air destinations.
Ambassador Ingrida Leverence said Latvia is ready to support Armenia’s ongoing reforms and share its experience.
The sides also discussed the Armenia-EU ties and the development prospects of Eastern Partnership Program.
During the meeting issues relating to boosting the parliamentary diplomacy and deepening the cultural ties were also discussed.