Ալեն Սիմոնյանը մանրամասներ ներկայացրեց Ամուլսարի հարցով «Իմ քայլը» խմբակցության փակ հանդիպումից
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի փոխնախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը հավաստիացրեց, որ եթե նույնիսկ չնչին կասկած լինի, որ Ամուլսարի հանքի շահագործումից կտուժի Ջերմուկ քաղաքը և Սևանա լիճը, այն չի շահագործվի:
«Կարծում եմ, այսօր երեկոյան վարչապետը հանդես կգա հայտարարությամբ կամ ուղիղ եթերով: Սպասենք հետագա զարգացումներին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` օգոստոսի 19-ին «Իմ քայլը» խմբակցության փակ հանդիպումից հետո ասաց Սիմոնյանը:
Հարցին `թե ինչպիսին է կառավարության տրամադրվածությունը խնդրի լուծման հետ կապված` փոխնախագահը պատասխանեց, որ առկա է մի իրավիճակ, երբ հետազոտությունը ցույց է տալիս մի բան, իսկ որոշ բնապահպաններ ասում են մեկ այլ բան:
«Նախընտրական փուլում և հիմա ասում ենք, որ եթե կլինի 0.1 տոկոս կասկած, որ հանքի շահագործումից կտուժեն Ջերմուկը, Սևանա լիճը, այդ հանքը չի շահագործվի: Այսօր կա եզրակացություն և ընդունվել է ի գիտություն, և կառավարությունը կկայացնի իր որոշումը»,- ասաց Սիմոնյանը:
Դեռևս 2014 թվականին ՀՀ նախկին կառավարության կողմից Լիդիան Արմենիա ԲԲԸ-ին տրվել է Ամուլսարի ծրագրի Ընդերքօգտագործման իրավունքը և Ծրագրի շինարարության համար բնապահպանական թույլատվությունը: Ընկերությունը մեծ ծավալով սկսել էր իրականացնել հանքի շահագործման համար համապատասխան շինարարական աշխատանքներ և 2018 թվականին արդեն իսկ հանքի շահագործման աշխատանքների 80 տոկոսն իրականացված էին։ Հեղափոխությունից հետո Ամուլսարի խնդիրը եղել է նոր կառավարության ուշադրության կենտրոնում և բնապահպանների, փորձագետների հնչեցված մտահոգություններն Ամուլսարի բնապահպանական աղետ հանդիսանալու վերաբերյալ հանգեցրեցին նրան, որ 2018 թվականի հուլիսին քննչական կոմիտեում հարուցվեց քրեական գործ Պաշտոնատար անձի կողմից բնակչությունից մարդկանց կյանքի և առողջության համար վտանգավոր ռադիոակտիվ, քիմիական, մանրէաբանական կամ այլ կենսաբանական նյութերով շրջակա միջավայրի աղտոտման վերաբերյալ այլ վտանգավոր տեղեկություններ թաքցնելը կամ այդպիսի աղտոտման վերաբերյալ դիտավորությամբ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ հաղորդելը հոդվածով։ Քրեական գործի շրջանակներում փորձաքննությունն իրականացրել է ELARD ընկերությունը TRC ընկերության հետ համատեղ, որի համար կառավարությունը հատկացրել էր 396 900 դոլար։
Կառավարությունը մանրամասն և բազմակողմանի ուսումնասիրել է ELARD ընկերության կողմից արված փորձաքննության արդյունքները։
Հայտնի է, որ կառավարությունը մեծապես կարևորում է ընկերության այն փորձագիտական եզրահանգումները, ըստ որի՝
• Ծրագրի տարածքի և Ջերմուկի հանքային ջրերի միջև ստորերկրյա ջրերի հոսքի և աղտոտման փոխանցման ուղիներ առկա չեն և անգամ երկրաշարժի դեպքում՝ թթվային ապարների դրենաժի ազդեցությունը կրող ստորերկրյա ջրերըՋերմուկչենհասնի.
• Երկրաշարժի դեպքում՝ դատարկ ապարների լցակույտի վնասման պատճառով թթվային դրենաժի ազդեցությունը կրող ստորերկրյա ջրերը կարող են լցվել Սպանդարյան-Կեչուտ թունելի հյուսիսային ծայրամասը, որը ազդեցություն կունենա Կեչուտի ջրամբարի վրա՝ Կեչուտ-Սևան թունելի միջոցով ազդելով նաև Սևանա լճի վրա: Սակայն ազդեցություն կրած ջրերի պոտենցիալ միախառնումը Սևանա լճի ջրերի հետչիառաջացնիՍևանալճի կոնցենտրացիաներինշանակալիկամնույնիսկչափելիփոփոխություններ՝ նախ ջրամբարներում հերթականությամբ նոսրանալու և ապա Սևանա լճի չափսերի պատճառով:
• ստեղծված են 5 հիդրոերկրաբանական միավորներ, որոնք պատշաճ կերպով ապահովում են, որպեսզի ստորերկրյա ջրերի ուսումնասիրության տարածքից հոսքը և տեղափոխման ուղիները չհատեն այս հիդրավլիկ սահմանները: Արփա, Դարբ, Որոտան գետերի վրա ստեղծված շարունակական հոսքի մոնիթորինգի կայանները, ընդհանուր առմամբ, բավարար են:
Մեկ անգամ չէ, որ վարչապետը նշել է.«․․․եթե մենք հիմա գտնվեինք Ամուլսարի ծրագրի ուսումնասիրման գործընթացի նախնական փուլում, ապա ամենայն հավանականությամբ կառավարությունը կընդուներ ուղղակի քաղաքական որոշում` աննպատակահարմար համարելով Ջերմուկի մոտ որևէ հանք ունենալ։ Սակայն դե յուրե ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ հանքի շահագործման համար աշխատանքների 80 տոկոսն արդեն արված են: Սա իրավիճակ է, որի հետ պետք է հաշվի նստել, և ցանկացած որոշում պետք է կայացի փաստերի հիման վրա»։

Ален Симонян представил подробности с закрытого обсуждения фракции «Мой шаг» вокруг Амулсара
Вице-спикер Национального Собрания, депутат парламента от фракции «Мой шаг»Ален Симонян заверил, что при наличии даже малейших сомнений в том, что эксплуатация шахты Амулсар затронет город Джермук и озеро Севан, рудник эксплуатироваться не будет.
«Эумаю, что сегодня вечером премьер-министр выступит с заявлением или в прямом эфире.Будем ждать дальнейшего развития событий», - как передает Арменпресс, так сказал Симонян19 августа в беседе с журналистами после закрытого заседания фракции«Мой шаг».
На вопрос, как настроено правительство к решению проблемы, вице-спикер ответил, что сложилась некая ситуация, когда исследования показывают одно, а некоторые экологи говорят другое.
«И на предвыборномэтапе, и теперь мы говорим одно: если у нас будет хотя бы 0,1-процентное подозрение, что от эксплуатации рудника пострадают Джермук и Севан, эта мина не будет эксплуатироваться.Сегодня это заключение было принято во внимание, а правительство примет решение», - сказал Симонян.
Еще в 2014 году бывшее правительство Армении предоставило ОАО LidianArmenia «Права на разработку полезных ископаемых и экологическое разрешение на строительство объекта Амулсар».Компания начала масштабные строительные работы на шахте, и к 2018 году 80 процентов работ на шахте уже завершено.
И после революции проблема Амулсара была в центре внимания нового правительства, и обеспокоенность, высказанная экологами, экспертами по экологической катастрофе Амулсара, привела к тому, что Комитет по расследованию уголовных преступлений в июле 2018 года возбудил уголовное дело по факту сокрытия от общественности Должностным лицом информации о загрязнении окружающей среды микробными или другими биологическими веществами потенциально опасными для жизни и здоровья людей, или преднамеренное предоставление ложной информации о таком загрязнении в соответствии со статьей.Судебно-медицинская экспертиза была проведена компанией ELARD совместно с компанией TRC, на что правительство выделило 396.900 долларов.
Правительство тщательно и всесторонне изучило результаты экспертизы ELARD.
Хорошо известно, что правительство придает большое значение экспертным заключениям компании, которые:
- Между районом Проекта и минеральными водами Джермука нет потоков подземных вод и путей загрязнения, и даже в случае землетрясения подземные воды, подвергшиеся воздействию кислотного дренажа, недостигнутДжермука.
- В случае землетрясения подземные воды, затронутые кислотным дренажом, могут заполнить северный конец Спандарян-Кечутского тоннеля, что повлияет на Кечутское водохранилище, также воздействуя на Кечут-Севанский тоннель.Но потенциальное слияние загрязненных вод с водами Севана не вызовет значительных, даже измеримых изменений в севанской воде – во-первых, потому, что они будут уменьшаться, и во-вторых, из-за размеров Севана.
- Создано 5 гидрогеологических единиц, которые обеспечат, чтобы потоки и транспортные маршруты из района исследований подземных вод не пересекали эти гидравлические границы.Станции мониторинга непрерывного стока, установленные на реках Арпа, Дарб, Воротан, как правило, достаточны.
Премьер-министр неоднократно заявлял:«․․․Если бы мы сейчас находились на ранних этапах процесса рассмотрения проекта Амулсар,правительство,скорее всего,приняло бы прямое политическое решение, считая нецелесообразным эксплуатировать шахту возле Джермука.Тем не менее, де-юре сложилась ситуация, когда 80 процентов работ для шахты уже выполнены.Это та ситуация,с которой необходимо считаться, и любое решение должно быть основано на установлении фактов".