Բացահայտվել են Երևան-Սևան մայրուղում տեղի ունեցած պայթյունի հանգամանքները. երեք անձ ձերբակալվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական, դատավարական, օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է Երևան-Սևան մայրուղում տեղի ունեցած պայթյունի հանգամանքերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է երեք անձ՝ ծնված 1963, 1966 և 1974 թվականներին:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ նախնական տվյալներով՝ 2019թ. օգոստոսի 02-ին` ժամը 12:30-ի սահմաններում, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը Երևան-Սևան մայրուղու 15-րդ կմ հատվածում գտնվող կամրջի տակ նախապես տեղադրել է ռազմամթերք հանդիսացող պայթուցիկ նյութ և 2019թ. օգոստոսի 02-ին` ժամը 12:30-ի սահմաններում, Մ.Մանուկյանի «Ռենջ Ռովեր» մակնիշի ու նրան ուղեկցող «Նիսսան Պատրուլ» տեսակի ավտոմեքենաների ընթացքի ժամանակ պայթեցրել այն, սակայն հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել՝ իր կամքից անկախ հանգամանքներով:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Ավտոմեքենաներում գտնվող չորս անձինք ճանաչվել են տուժող:
Կատարվել են քննչական անհետաձգելի գործողություններ՝ դեպքի վայրի զննություն, վերցվել են պայթյունի արգասիքների փորձանմուշներ, հարցաքննվել վկաներ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են դատապայթյունատեխնիկական, դատաապրանքագիտական, դատահետքաբանական և դատագենետիկական փորձաքննություններ:

Выявлены обстоятельства взрыва на трассе Ереван-Севан — трое арестованы
В результате неотложных следственных, судебных, оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых в Абовянском следственном управлении Котайкского областного следственного управления Следственного комитета РА, были выявлены обстоятельства взрыва на трассе Ереван-Севан.
Как сообщили Арменпрессв Департаменте информации и связям собщественностью Следственного комитета, в рамках возбужденного уголовного дела по признакам преступления, предусмотренного п. 6 ч. 2 ст. 34-104 и ч.1 ст. 235 Уголовного кодекса были арестованы три человека — 1963, 1966 и 1974 г/р.
Ранее сообщалось, что по предварительным данным, 2 августа 2019 г. в 12:30 часовлицо, совершившее очевидное преступление, на 15 км шоссе Ереван-Севан,заранее заложил взрывчатку под мостом.В тот же день около 12:30 часов, во время движения «РенджРовера» М. Манукяна и сопровождающих его автомобилей «Ниссан» и «Патруль»,произошел взрыв, но преступление не было доведено до конца – по независящим от злоумышленника обстоятельствам.
По факту было возбуждено уголовное дело по п. 6 ч. 2 ст. 34-104 и ч.1 ст. 235 Уголовного кодекса Армении.Четыре человека, находившихся в машине, признаны пострадавшими.
Предприняты неотложные следственные действия - расследование на месте, взяты образцы взрывчатых веществ, допрошены свидетели.
Для выяснения обстоятельств уголовного дела были назначены судебно-техническая, судебно-генетическая и другие экспертизы.