Ստամբուլյան կոնվենցիան չի նախատեսում միասեռական ամուսնությունների օրինականացում. Ռուստամ Բադասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին» (Ստամբուլյան) կոնվենցիայի շուրջ ստեղծված արհեստական աղմուկի վերաբերյալ մի շարք պարզաբանումներ է ներկայացրել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի ուղիղ եթերում Ռուստամ Բադասյանը նշեց, որ միտում է տեսնում իշխանության նկատմամբ բացասական ազդեցություն ձևավորելու:
Մինչ փաստարկներին անդրադառնալը, նախարարը խորհուրդ տվեց քաղաքացիներին ամբողջությամբ ընթերցել կոնվենցիան, որը ամենալավ միջոցն է կոնվենցիայի մասին պատկերացում կազմելու համար:
«Կոնվենցիան կանանց նկատմամբ բռնության կանխարգելման, բռնության դեպքերի բացահայտման մեխանիզմների ներդրման, դրա դեմ պայքարի գործիքների, ինչպես նաև իրավապահ մարմինների կանանց նկատմամբ բռնության դեպքերում որոշակի աջակցություն ցուցաբերելու մասին է: Կոնվենցիան չի նախատեսում միասեռական ամուսնությունների օրինականացում: Զավեշտալի է խոսել միասեռական զույգերի կողմից որդեգրման իրավունքի ճանաչման կամ նմանատիպ երևույթների մասին»,- ընդգծեց նախարարը:
Ըստ Բադասյանի` կարգավորմամբ չի ճանաչվում որևէ կերպ երրորդ սեռ, որովհետև կոնվենցիայով հստակ տարանջատված են «սեռ» և «գենդեր» հասկացությունները:
«Այս առումով կցանկանայի անդրադառնալ ակնհայտ շահարկումներին, որովհետև դեռևս 2013 թվականի հունիսից, երբ ուժի մեջ է մտել կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքների և հնարավորությունների ապահովման մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենքը, «գենդեր» հասկացությունը այդ պահից հայտնի է եղել և մեկնաբանվել է որպես ձեռքբերովի վարքագիծ, հետևաբար այս կոնվենցիայի վավերացմամբ որևէ նոր տերմին Հայաստանի Հանրապետության իրավական համակարգում չի ներմուծվում: Բնականաբար, հարց է առաջանում, եթե նոր տերմին ներմուծված չի և արդեն կա օրենքի մակարդակում կարգավորում, որտեղ հստակ նշվում են գենդեր բառի իմաստը և նշանակությունը, ապա ովքեր են այն խմբերը, որ ամեն կերպ փորձում են հանրությանը ներկայացնել հայ հասարակության աչքում հայտնի զգայուն թեմաների հակադրության կոնտեքստում: Կարծում եմ, հարցի պատասխանն ակնհայտ է: Եթե մի բանը հայտնի է Հայաստանի իրավական համակարգում և այս կոնվենցիայով որևէ կերպ չի կարգավորում, սակայն շահարկվում է, թե հենց կոնվենցիայով են մտցվելու նման հասկացություններ և ճանապարհ է բացվելու ամուսնությունների օրինականացման կամ երեխաների որդեգրման համար, կարծում եմ, պատասխանը ակնհայտ է»,- եզրափակեց Բադասյանը:

YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. Justice minister of Armenia Rustam Badasyan presented several clarifications over the ongoing artificial comments regarding the ratification process of the Council of Europe Conventionon preventing and combating violence against women and domestic violence (Istanbul Convention).
The minister said live on Facebook that he sees a tendency on forming a negative influence against the leadership.
Before introducing the facts, the minister recommended the citizens to read the Convention which is the best way to understand it.
“The Convention is about introduction of mechanisms for preventing violence against women and revealing violence cases, tools for fighting them, as well as providing certain support by the law enforcement agencies in violence cases against women. The Convention doesn’t stipulate legalization of same-sex marriages”, the minister said.
He stated that according to the regulation no third sex is recognized in any way, because the concepts “sex” and “gender” are clearly differentiated in the Convention.
“In this regard I would like to touch upon the obvious manipulations, because since June 2013, when the Law of the Republic of Armenia on ensuring the equal rights and opportunities of women and men entered into force, the term “gender” was known from that moment and was interpreted as an acquired behavior, therefore by the ratification of this Convention no new term enters into Armenia’s legal system. Of course, a question arises that if no new term is imported and there is already a regulation at a law level which clearly mentions the meaning of the word gender, who are those groups who try in any way to present the public in the context of contradiction of sensitive topics known for the public. I think the response to this question is clear. If something is known in Armenia’s legal system and doesn’t in any way regulate by this Convention, but is being manipulated that such concepts will be imported with this Convention and the path will open for legalization of [same-sex] marriages or adoption of children, I think the answer is obvious”, the minister said.