Հարավը կարող է համալիր զարգանալ. Արմեն Սարգսյանն այցելել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Սյունիքի մարզում գտնվող Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ և ընկերության կողմից շահագործվող հանքավայրի տարածք։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մհեր Պոլոսկովը նախագահին ներկայացրել է հանքավայրի շահագործման տեխնոլոգիաները, տեխնիկական ու արտադրական հզորությունները, արտադրության ու արտահանման ծավալները։ Անդրադարձ է եղել առաջիկա անելիքներին ու զարգացման ծրագրերին, նաև՝ համայնքներում իրականացվող սոցիալական ծրագրերին։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արմեն Սարգսյանն ասաց, որ պետք է վստահ լինել, որ ընկերությունը ճիշտ ճանապարհով է առաջ գնում և կատարում իր սոցիալական պարտականությունները:
«Լեռնամետալուրգիայի հայկական հսկան մեծ ներդրում ունի Հայաստանի արտահանման ոլորտում, հատկապես մեծ նշանակություն ամբողջ հարավի համար՝ Մեղրիից Գորիս: Կարևոր է, որպեսզի բիզնեսը, արդյունաբերությունը, հանքը լինեն նաև սոցիալական կյանք, մշակույթ ստեղծող կազմակերպություն։ Սա իմ ուղերձն է, իմ խնդրանքն ու առաջարկն է այս ընկերության կառավարիչներին ՝ շարունակեք ուշադրություն դարձնել սոցիալական կյանքին»,- նշեց Սարգսյանը։
Նախագահը նաև ընդգծեց, որ հարավն ունի փայլուն տվյալներ նաև գյուղատնտեսության, այլ արտադրությունների, թեթև արդյունաբերության, առևտրային գործունեության և զբոսաշրջության համար։
Ընդգծելով Կապանի օդանավակայանի կարևոր նշանակությունը՝ Արմեն Սարգսյանն ասել է.«Մեր հարավը զբոսաշրջության իմաստով կարծես թանկարժեք քար է, որը գաղտնի ենք պահել։ Եվ եթե օդային կապ լինի, իրավիճակն էապես կփոխվի»։Նախագահը նշել է, որ հարավն ունի փայլուն տվյալներ նաև գյուղատնտեսության, զանազան այլ արտադրությունների, թեթև արդյունաբերության, առևտրային գործունեության համար։«Ժամանակին Կապանում հազարավոր մարդիկ աշխատում էին թեթև արդյունաբերության ոլորտում, այստեղ կար գործարան, որը բամբակից և բրդից մեծ քանակությամբ արտադրանք էր տալիս, հազարավոր մարդիկ էին աշխատում։ Ավանդույթը կարելի է վերականգնել, մանավանդ, որ կա առևտրական ճանապարհ։ Հարավը կարող է համալիր զարգանալ»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը։
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ընկերությունը հանրապետության հանքարդյունաբերական ոլորտի առաջատարն է, տարածաշրջանի ամենամեծ բաց հանքը: Այստեղ արդյունահանվում և արտադրվում է պղնձի և մոլիբդենի խտանյութ:
Ընկերությունը ՀՀ-ի խոշոր հարկատուների ցանկում ավանդաբար գտնվում է առաջին տասնյակում:
Ընկերությունը շահագործում է Քաջարանի պղնձամոլիբդենային հանքավայրը բաց եղանակով՝ արդյունահանելով տարեկան 12-14 մլն տոկոս հանքաքար:

Юг может развиваться комплексно — Армен Саркисян посетил Зангезурский ММК
Президент Республики Армения Армен Саркисян, находящийся с рабочим визитом в Сюникской области, посетил ЗАО "Зангезурский медно-молибденовый комбинат" и рудник, разрабатываемый компанией.
Какпередает Арменпресс, генеральный директор ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» МгерПолосков представил президенту технологию добычи, технические и производственные мощности, объемы производства и экспорта.Обсуждались предстоящие задачи и программы развития, а также социальные программы, реализуемые в общинах.
Вбеседе с корреспондентом АрменпрессАрмен Саркисян сказал, что нужно быть уверенным в том, что компания движется вперед в правильном направлении и выполняет свои социальные обязательства.
«Армянский гигант горнодобывающей и металлургической промышленности вносит большой вклад в сферу экспорта Армении, особенно велико его влияние на весь юг— от Мегри до Гориса.Важно, чтобы бизнес, промышленность, рудник были катализатором общественной жизни, культуры.Это и есть мой посыл, моя просьба и предложения менеджерам этой компании— продолжайте уделять внимание социальной жизни», - сказал Саркисян.
Президент также подчеркнул, что на юге имеется блестящийресурсдля развития сельского хозяйства, другихпроизводств, легкой промышленности, коммерческой деятельности и туризма.
Подчеркивая важность аэропорта Капана, Армен Саркисян сказал:«Наш юг, пожалуй, является ценным сокровищем с точки зрения туризма, который мы держим в секрете.И если будет воздушное сообщение, ситуация резко изменится».
Президент отметил, что на юге имеются блестящийресурсдля развития сельского хозяйства, другихпроизводств, легкой промышленности, коммерческой деятельности и туризма.
«В свое время тысячи людей работали в сфере легкой промышленности в Капане, где была фабрика, которая производила большой объем продукции из хлопка и шерсти, здесь работали тысячи людей.Традиция может быть восстановлена, тем более что есть торговый путь.Юг может развивать комплексно»,- сказал президент Саргсян.
«Зангезурский медно-молибденовый комбинат» является лидером горнодобывающей промышленности республики, крупнейшим открытым рудником в регионе.Здесь добывается и производится медно-молибденовый концентрат.
Компания традиционно входит в десятку крупнейших налогоплательщиков Армении.
Компания разрабатывает в открытом режиме Каджаранский медно-молибденовый рудник с добычей 12-14 миллионов тонн руды в год.