Պատգամավորը վերջացրել է Հայաստանի ծովային օրենսդրության մշակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Արմեն Փամբուխչյանը մշակել է ծովային օրենսդրություն: Ծովային ելք չունեցող երկրին դա հնարավորություն կտա ունենալ սեփական դրոշով նավեր, դրանցով կատարել բեռնափոխադրում:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Փամբուխչյանի խոսեց նախագծի մասին:
«Վերջացրել եմ աշխատանքը, հիմա ԱԺ-ում փորձագետների կողմից իրավական տեսքի է բերվում: Օրենսգիրքը գրել եմ՝ դիտարկելով ուրիշ երկրների փորձը: Դա Հայաստանի համար ձեռնտու կլինի տնտեսական առումով, նաև փոխադրումների այլընտրանքային ճանապարհի հնարավորություն կստեղծի: Աշխարհում 44 երկրի, որոնք չունեն ուղիղ ելք դեպի ծով, ՄԱԿ-ի ծովային իրավունքի մասին կոնվենցիայով իրավունք է տրված ունենալ իրենց օրենսդրությունը և դառնալ «ծովային երկիր»` իրենց ամենամոտ երկրի միջոցով իրականացնելով ծովային փոխադրումներ, երկրին իրավունք է տրվում ունենալ սեփական դրոշով նավեր: Մշակված օրենսդրությունը տալիս է կարգավորումները, սակայն երկրին վերջնական իրավունքը տալը վերապահված է ՄԱԿ-ի կոնվենցիայով»,-ասաց Փամբուխչյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը միացել էր այդ կոնվենցիային, սակայն դեռ չուներ ծովային օրենսգիրք, հետևաբար չէր կարող օգտվել այդ հնարավորությունից: Հիմա արդեն մշակված է կարգավորող փաստաթուղթ, ընդունումից հետո դրան պետք է հաջորդի Անգլիայում համապատասխան մարմնի կողմից թույլտվություն ստանալու փուլը: Դրանից հետո Հայաստանն արդեն կդառնա «ծովային երկիր»: Հնարավորություն է ստեղծվում, որ Հայաստանն ամենամոտ ծովային երկրում սեփական դրոշով նավեր ձեռք բերի, կատարի բեռնափոխադրում, որից կարող են օգտվել նաև այլ երկրների տնտեսավարողներ: Փամբուխչյանի խոսքով՝ դա լրացուցիչ մուտքեր կապահովի Հայաստանի պետբյուջե: Պատգամավորը բերեց Մոնղոլիայի օրինակը, որը դեպի ծով ուղիղ ելք չունի, բայց ունի իր երկրի դրոշով գրանցված մոտ 1 000 նավ: Դա բավականին մեծ գումարների մուտք է ապահովում այդ երկրի բյուջե:
Փամբուխչյանի խոսքով՝ տարբեր երկրներից կան մարդիկ, որոնք արդեն իսկ ցանկություն են հայտնել օգտվել Հայաստանի դրոշով նավերից, քանի որ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ է, և նրանք ցանկանում են, Հայաստանի դրոշով նավերն օգտագործելով, այդ երկրներում օգտվել մաքսատուրքերի արտոնությունից: Պատգամավորը նկատեց, որ Հայաստանի համար ցամաքային ճանապարհը Լարսի անցակետն է, որը հաճախ խցանվում է, իսկ «ծովային երկիր» դառնալու դեպքում փոխադրումների համար կունենանք այլընտրանք՝ ծովային ճանապարհ:

YEREVAN, JULY 3, ARMENPRESS. Member of Parliament Armen Pambukhchyan from the ruling My Step faction, deputy chair of the parliamentary standing committee on regional and Eurasian integration affairs, has developed a maritime legislation for Armenia. The legislation will enable landlocked Armenia to have ships under its own flag and carry out cargo transportation.
“I have completed the work and now it undergoes a legal formulation by the experts in the Parliament. I have written the legislation considering the experience of other countries. This will be beneficial for Armenia from economic perspective and also will create an opportunity of alternative route for cargo transportation. 44 landlocked countries of the world have been enabled under the UN Convention on the Law of the Sea to have their own legislation and become “non-landlocked”, carrying out sea shipments through the closest nearby country, having ships under their own flags. The developed legislation gives the regulations, but the final right of the country is envisaged by the UN Convention”, the lawmaker told ARMENPRESS.
He said Armenia has joined this Convention, but didn’t have a maritime legislation, therefore could not use its opportunity. But now a regulating document is already developed, its adoption should be followed by a stage of receiving permission by the respective body in England. After that Armenia will already become a “non-landlocked country”. It will enable Armenia to acquire ships under its own flag in the closest nearby country, carry out cargo transportation. According to the MP, this will bring additional entries to the Armenian budget.
He stated that there are already people from different countries who wish to use ships under the Armenian flag because Armenia is a member of the Eurasian Economic Union (EAEU), and by using the ships with an Armenian flag, they want to use a customs privilege in these countries. The MP said the land route for Armenia is the Lars checkpoint which is often blocked due to traffic, but in case of becoming a “non-landlocked country”, there will be an alternative, sea route for cargo transportation.