Լորիս Ճգնավորյանը ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել
«Տասնամյակներ շարունակ նա Հայաստանինն էր, ու Հայաստանն իրենն էր համարում։ Այստեղ էր ծավալում իր գործունեությունը, ստեղծագործում իր երկրի մասին ու իր երկրի համար։ Բայց կար մի հակասություն․ չնայած այդքան սերտ էր կապված Հայաստանի հետ, սակայն նրա իրավական կարգավիճակը երկար տարիներ չէր արտացոլում այդ կապը․ նա Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի չէր։ Այս հակասությունն էլ Լորիս Ճգնավորյանի՝ մեծանուն կոմպոզիտորի ու դիրիժորի կյանքի ուշագրավ դրվագներից մեկն է»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Իրանի Բորուջերդ քաղաքում ծնված, Վիեննայում, Զալցբուրգում և Միչիգանում կրթություն ստացած, Լոնդոնում ու Նյու Յորքում ստեղծագործած երաժիշտը կարող էր իր կարիերան կառուցել աշխարհի ամենահեղինակավոր բեմերում, սակայն 1989 թվականից ճանապարհը նրան նորից Հայաստան է բերում։
«Իմ հայրը ինձ հայրենասիրական ոգով է մեծացրել և իմ երազանքն էր Հայաստան գալը։ Չնայած մեծ կարիերա ունեի արտասահմանում, բայց երբ երկրաշարժը եղավ, ամեն ինչ մոռացա, եկա հայրենիք։ Սկսեցի գործունեությունս «Այո՛ անկախությանը» ճանապարհին։ Մեր հանրապետության հիմնը, եռագույնը, զինանշանը ինձ համար սուրբ էր»,-հիշում է Ճգնավորյանը։
Մաեստրոյի համար քաղաքացիությունն ու ինքնությունը երկու տարբեր հարթություններ էին։ Քաղաքացիությունը՝ պետության հետ կայուն իրավական կապի, իսկ հայ լինելը՝ ինքնության հարց էր։
«Չնայած ժողովուրդն ինձ ընդունում է, բայց լավ կլիներ ես էլ հայրենիքիս անձնագիրն ունենայի, դիմեցի և փառք Տիրոջը, որ կատարվեց երազանքս։
Շատ հուզիչ էր ինձ համար, որովհետև երբ հնչեց օրհներգը, տեսա դրոշն ու զինանշանը, հիշեցի, որ ժամանակին հենց այդ խորհրդանիշների համար եմ պայքարել Ազգային ժողովում՝ դրանք ժողովրդին ներկայացնելով ու պաշտպանելով։ Եվ այսօր, հենց այդ խորհրդանիշների ներքո, ինքս երդում տվեցի հայրենիքիս՝ մնալ նրան հավատարիմ»,-նշում է նա։
Տարիներ անց մաեստրոն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի է։
Այն կապը, որը տարիներ շարունակ գոյություն ուներ նրա ստեղծագործության, գործունեության ու ինքնության մեջ, այժմ ամրագրված է նաև իրավական մակարդակում։ Եվ եթե տարիներ շարունակ նա Հայաստանն իրենն էր համարում, ապա այսօր այդ պատկանելությունը հաստատված է նաև իրավականորեն։
«Ես որբ եմ մեծացել։ Զարմանալի է՝ երբեք երկիր չեմ ունեցել․ Պարսկաստանում հայ էի, Հայաստանում պարսիկ էի, օտար երկրներում՝ օտար։ Երբևիցե չեմ հասկացել՝ երկիր ունենալն ինչ է նշանակում։ Երկիր չեմ ունեցել։ Ես ինձ հայաստանցի եմ զգացել, և երբ հեռացա այստեղից, ինձ համար մեծ կորուստ էր։ Իսկապես որբություն զգացի։ Մեկ շաբաթ է, ինչ զգում եմ, որ երկիր ունեմ։ Եվ շնորհակալություն»,- ասել է կոմպոզիտորը։

Лорис Чгнаворян получил гражданство Республики Армения
«Десятилетиями он был связан с Арменией и считал её своей. Именно здесь он творил, создавая искусство о своей стране и для неё. Однако существовало противоречие: несмотря на глубокую связь с Арменией, его юридический статус долгие годы этого не отражал — он не был гражданином Республики Армения. Это противоречие — один из примечательных эпизодов в жизни Лориса Чгнаворяна, известного композитора и дирижера», — говорится в сообщении.
Музыкант, родившийся в иранском городе Боруджерд, учившийся в Вене, Зальцбурге и Мичигане, а также сочинявший музыку в Лондоне и Нью-Йорке, мог бы построить свою карьеру на самых престижных сценах мира, но с 1989 года дорога привела его обратно в Армению.
«Отец воспитал меня в патриотическом духе, и моей мечтой было приехать в Армению. Хотя у меня была блестящая карьера за границей, когда произошло землетрясение, я забыл обо всем и вернулся на родину. Я начал свою деятельность на пути «Да - независимости». Гимн, триколор и герб нашей республики были для меня священны», — вспоминает Чгнаворян.
Для маэстро гражданство и идентичность были двумя разными измерениями. Гражданство — это вопрос стабильной правовой связи с государством, а принадлежность к армянской нации — вопрос идентичности.
«Хотя люди меня принимают, было бы хорошо, если бы у меня был и паспорт родины. Я подал заявление, и слава Богу, моя мечта сбылась.
Это было очень трогательно для меня, потому что, когда звучал гимн, я увидел флаг и герб, я вспомнил, что когда-то боролся за эти самые символы в Национальном Собрании, представляя и защищая их перед народом. И сегодня, под этими самыми символами, я сам принес присягу своей родине оставаться верным ей», — отмечает он.
Спустя годы маэстро стал гражданином Республики Армения.
Связь, существовавшая годами в его творчестве, деятельности и самоидентификации, теперь закреплена и на юридическом уровне. И если долгие годы он считал Армению своей родиной, то сегодня эта принадлежность также юридически подтверждена.
«Я вырос сиротой. Это удивительно, у меня никогда не было страны. Я был армянином в Персии, персом в Армении, иностранцем в чужих странах. Я никогда не понимал, что значит иметь страну. У меня не было страны. Я чувствовал себя армянином, и когда я уехал отсюда, это стало для меня огромной потерей. Я действительно чувствовал себя сиротой. Прошла неделя с тех пор, как я почувствовал, что у меня есть страна. И спасибо вам», — сказал композитор.