Մարդ մահանում է այն պահին, երբ դադարում է սովորել. Արմեն Սարգսյանի հարցազրույցը բրիտանական Financial Times պարբերականին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական հեղինակավոր Financial Times պարբերականը«Լանչ Financial Times-ի հետ»խորագրի շրջանակում Երևանում հանդիպել և զրուցել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ:Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, խորագրի շրջանակում Financial Times-ի լրագրողները սովորաբար հայտնի հյուրի հետ ճաշում և զրուցում են տարբեր թեմաներից: Խորագրի նախորդ հյուրերից են ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Ջոն Քերին, ամերիկացի դիվանագետ Հենրի Քիսինջերը, Գերմանիայի Բունդեսթագի նախագահ Վոլֆգանգ Շոյբլեն, ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի նախկին նահանգապետ, դերասան Առնոլդ Շվարցնեգերը, Օքսֆորդի համալսարանի համաշխարհային պատմության պրոֆեսոր Պետեր Ֆրանկոպանը և այլք:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը ներկայացնում է հարցազրույցի ոչ ամբողջական թարգմանությունը.
«Պարզվում է՝ Հայաստանի նախագահի հետ Financial Times-ի լանչը դիվանագիտական առումով նույնքան նուրբ է, որքան որ շշմեցնող է գաստրոնոմիական տեսակետից։ Հավատարիմ մնալով իր փոքրիկ կովկասյան երկրի շռայլ հյուրընկալության ավանդույթներին՝ Արմեն Սարգսյանը հրաժարվում է ընդունել, որ որևէ հյուր կարող է իրեն լանչի հրավիրել իր հայրենի քաղաք Երևանում։ Սակայն երբ ես նրան պատմում եմ FT-ի հստակ կանոնների մասին, նա առատաձեռն առաջարկ է անում՝ երկու օր անց մենք երկրորդ անգամ պետք է ճաշենք, և այդ ժամանակ, դժկամորեն համաձայնում է նա, FT-ին կթույլատրվի վճարել դրա համար։ Այսպիսով, նախադեպը խախտված է, սակայն պատիվը բարձր է պահված։
Մեր երկու խելահեղ լանչերից առաջինը իտալա-հայկական «Անկյուն» ռեստորանում էր՝ Երևանի կենտրոնում։ Սարգսյանի ժամանելուց կարճ ժամանակ անց մենք խորասուզվում ենք նախորդ տարվա «թավշյա հեղափոխության» դրամայի, այն ժամանակվա վարչապետ Սերժ Սարգսյանի և զանգվածային ընդդիմության միջև հակամարտության շուրջ քննարկումների մեջ։ «Իրավիճակը խիստ լարված էր: Չկար որևէ երկխոսություն փողոցներում գտնվողների ու կառավարության միջև, և ամեն բան տանում էր դեպի բախում»,- պատմում է նա։
Սարգսյանի ներքին զգացողությունը, որը նրա խորհրդականները «խենթություն» համարեցին, այն էր, որ պետք է պարզապես քայլել դեպի Հանրապետության հրապարակում հավաքված ցուցարարների բազմությունը և հանդիպել ընդդիմության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանին, լսել, թե նա ինչ ունի ասելու։ «Ես պարզապես զգում էի, որ դա է ճիշտ քայլը»,- ասում է նա։
Մեր խոսակցությունն արագորեն անցնում է բազմաթիվ այլ թեմաների՝ տեսական ֆիզիկայից, Մարգարետ Թետչերից, լորդ Բայրոնից ու Քիմ Քարդաշյանից մինչև Արմեն Սարգսյանի «քվանտային քաղաքականության» տեսություն, և այս ամենը համեմվում է կովկասյան մշակույթի ու խոհանոցի զգալի չափաբաժնով։
Վերջ ի վերջո, Սարգսյանն իր 65 տարիների ընթացքում մի քանի կյանք է ապրել: «Կյանքը մշտապես քեզ նախապատրաստում է ինչ-որ բանի, դու պարզապես երբեք չգիտես, թե ինչի»,- ասում է նա։
Մեր խոսակցության ընթացքում Սարգսյանը հաճախ հիշում է Հայաստանի հարուստ և խնդիրներով լի անցյալը, սակայն նրա հայացքը հաստատապես կենտրոնացած է ապագայի վրա։ Ես հարցնում եմ նրա վերջին ելույթի մասին, որտեղ ասում էր, որ եթե 20-րդ դարը բնական ռեսուրսների դար է եղել, ապա 21-րդ դարը լինելու է մարդկային ռեսուրսների դար։ Նա բացատրում է, որ մենք ապրում ենք յուրօրինակ տեխնոլոգիական փոփոխության մի ժամանակաշրջան, որը նա անվանում է սրընթաց էվոլյուցիայի կամ R-էվոլյուցիայի ժամանակաշրջան։ Այս դարաշրջանում հաղթողներին պարտվողներից տարբերելու է սովորելու ու հարմարվելու կարողությունը։
Սարգսյանը ձգտում է օգտվել R-էվոլյուցիայի հնարավորություններից և պնդում է, որ նորարարության ուժը չի վերաբերում միայն գիտությանը, տեխնոլոգիաներին և բիզնեսին: Այն առնչվում է նաև նրան, թե ինչպես են երկրները կառավարվում։ Կառավարությունները պետք է դառնան ավելի ճկուն, իսկ կրթական համակարգը վերափոխումների կարիք ունի ։ «Հայաստանը 21-րդ դարի նոր ստարտափներից է»,- ասում է նա։
Սարգսյանն առաջին կյանքում տեսաբան ֆիզիկոս է եղել Խորհրդային Միությունում, հաղթել է հեղինակավոր Լենինի մրցանակն ու 1984 թվականին, ի թիվս Սթիվեն Հոքինգի և այլոց, ստացել հազվագյուտ հնարավորություն՝ ուսումնասիրություն իրականացնել Քեմբրիջի համալսարանում։
1991 թվականին, Խորհրդային Միության փլուզումից հետո, նրան առաջարկում են դառնալ անկախ Հայաստանի առաջին դեսպանը Լոնդոնում, մի պաշտոն, որը հետագայում նա զբաղեցնում է ևս երկու անգամ։ Նա նաև դեսպանատներ ու առաքելություններ է բացում Բելգիայում, Նիդերլանդներում, Լյուքսեմբուրգում, Եվրամիությունում, ՆԱՏՕ-ում ու Վատիկանում։ «Ես երազում էի այն մասին, որ զբաղվեի և՛ գիտությամբ, և՛ դիվանագիտությամբ։ Սակայն հետազոտող ֆիզիկոս լինելը նման է համերգ տվող դաշնակահարին։ Եթե ամեն օր չվարժվես, կկորցնես այն։ Այն կդառնա հոբբի»,- ափսոսանքով նշում է նա։
Իր երրորդ կյանքը նա սկսեց 1996 թվականին, երբ դարձավ Հայաստանի վարչապետը, սակայն արդեն հաջորդ տարի ստիպված եղավ հրաժարվել այդ դժվարին աշխատանքից, երբ նրա մոտ ախտորոշվեց քաղցկեղ։ Ապաքինվելուց հետո Սարգսյանը վերադարձավ Լոնդոն՝ շարունակելու շահավետ կարիերան որպես բիզնես խորհրդատու աշխարհի մի շարք խոշորագույն ընկերություններում։
Սակայն 2018 թվականին նա վերադարձավ հայաստանյան քաղաքականություն՝ խորհրդարանի կողմից ընտրվելով երկրի նախագահ։ Գրեթե անմիջապես հետո նա մտավ բուռն քաղաքական ճգնաժամի մեջ։ Սարգսյանը (FT - Սերժ), ով նախորդ տասը տարիների ընթացքում զբաղեցրել էր երկրի նախագահի պաշտոնը, փորձել էր շարունակել պահել իշխանությունը՝ նոր Սահմանադրություն գրելով և ստանձնելով նոր վարչապետի պաշտոնը։ Սակայն սա հանգեցրել էր զանգվածային բողոքի ակցիաների և վախի, որ երկիրը կարող է շարժվել դեպի բռնի առճակատում։
Գործի դնելով իր մեծ դիվանագիտական կարողությունները՝ Սարգսյանը (FT - Արմեն) հանուն կարգավորման՝ բանակցեց երկու կողմերի հետ, խորհրդատվություններ ունեցավ Ռուսաստանի, ԱՄՆ և ԵՄ ներկայացուցիչների հետ։ Նա բոլոր կողմերին կոչ արեց միավորվել ամեն տարի ապրիլի 24-ին նշվող՝ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության տարելիցին ընդառաջ։ Կարճ ժամանակ անց տեղի ունեցավ Սարգսյանի (FT - Սերժ) հրաժարականը՝ ճանապարհ բացելով նոր ընտրությունների համար։ Բարեբախտաբար, Հայաստանը խուսափեց հակամարտությունից։ Սարգսյանը շատ գոհ է այն զսպվածությունից, որը ցուցաբերեցին բոլոր կողմերը, այդ թվում՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ «Կարծում եմ՝ ամեն ոք ճիշտ գործեց»,- ասում է նա։
Սարգսյանն այժմ հանդես է գալիս նախկին ընդդիմության առաջնորդ Փաշինյանի ղեկավարած երիտասարդ ու բարեփոխումների հակված կառավարության հոր կերպարում: Երկրում, որն ավելի ծանոթ էր ողբերգությունների հետ առնչություններով, վերջապես հույս է ծագել։
Սարգսյանը նկատում է, որ հնչում է երջանկահիշատակ հայ-ֆրանսիացի երգիչ Շառլ Ազնավուրի երգը։ Նա հիշում է, թե ինչպես ԵՄ-ում դեսպան լինելու ժամանակ տարին երկու անգամ Ազնավուրին հրավիրում էր Բրյուսել, երաշխավորելով, որ գրեթե ամբողջ Եվրոպական հանձնաժողովը հերթ է կանգնելու նրա հետ ընթրելու համար։
Մինչ մենք փորձում ենք պանչետան և պեպերոնի պիցցան, Սարգսյանը պատմում է որոշ առաջնորդների մասին, ում ճանաչել և ումով հիացել է, այդ թվում՝ Իսրայելի նախկին վարչապետ Շիմոն Պերեսի և Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Մարգարետ Թետչերի մասին։
Նա մասնավորապես հիշում է 1990 թվականին Թետչերի այցը Հայաստան, որը հաջորդել էր 1988 թվականին 45 հազար մարդու կյանք խլած ավերիչ երկրաշարժին։ Թետչերը ժամանել էր Մոսկվայից, որտեղ կարևոր քննարկումներ էր ունեցել այն ժամանակվա Խորհրդային Միության առաջնորդ Միխայիլ Գորբաչովի հետ։ Սարգսյանին տպավորել էր նրա «կարգապահությունն ու մտքի պայծառությունը», ինչպես նաև մանրուքների նկատմամբ նրա հիշողությունը։ Սարգսյանը մեծապես տպավորվել էր նաև լսելու ու սովորելու նրա կարողությամբ, մարդկային որակներ, որոնք Սարգսյանը շատ բարձր է գնահատում։ «Մարդիկ, ովքեր գիտեն լսել, կարողանում են սովորել: Այն պահին, երբ դադարում ես սովորել, մահանում ես: Տարիքը պայմանավորված չէ ապրած տարիների քանակով: Տարիքը հոգու վիճակն է»,- ասում է նա։
Հայաստանում գտնվելու ժամանակ Թետչերը Գյումրիում բացում է դպրոց, որը վերակառուցել էր բրիտանական օգնությամբ ու անվանվել լորդ Բայրոնի պատվին, ում, ինչպես ես իմացա, Հայաստանում ազգային հերոսի պես էին ընդունում։ Սարգսյանը բացատրում է, որ 1816 թվականին Բայրոնը մի քանի ամիս անցկացնում է Վենետիկի Մխիթարյան միաբանությունում, որտեղ սովորում է լեզուն և գրում թուրք փաշաներից ու պարսիկ սատրապներից Հայաստանի ազատագրման պայքարի մասին։ Հայ վանականները մինչ օրս ապրում են նույն վանքում՝ Սուրբ Ղազար կղզում, որտեղ մատուցվում են հիասքանչ ուտելիքներ, և որտեղ խորասուզվում ես հնագույն ձեռագրերի գրադարանում։ «Ես կուզեի ապրել այնտեղ, դա ֆանտաստիկ կյանք է»,- ասում է Սարգսյանը շշուկով։
Երկու օր անց մենք կրկին հանդիպում ենք, այս անգամ «Դոլմամա»-ում: Արագ անցում անելով մեր նախկին խոսակցությանը՝ Սարգսյանը կենդանի բացատրություն է տալիս, թե ինչու են փոքր երկրները՝ Հայաստանը, Իսրայելը, Սինգապուրը, Իռլանդիան, որոնք նախկին դարերում հաճախ են դարձել մեծ տերությունների զոհը, մեր ժամանակներում լավ դիրքերում են, քանի որ այդքան հարմարվող են։
իր պատմության ընթացքում Հայաստանը մշտապես եղել է տարբեր քաղաքակրթությունների, մշակույթների ու գաղափարախոսությունների, Եվրոպայի ու Ասիայի, քրիստոնեության ու մահմեդականության, կոմունիզմի ու կապիտալիզմի խաչմերուկում։ Վերջին մի քանի դարերի ընթացքում այդ ամենի արդյունքն են եղել բռնության մի քանի դրսևորումները աշխարհի հնագույն քրսիտոնյա պետության և նրա մահմեդական հարևանների, մասնավորապես՝ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի միջև։ «Մենք վերապրողներ ենք»,- ասում է Սարգսյանը։ Փոթորկալի պատմությունը պատճառ դարձավ, որ միլիոնավոր հայեր հեռանան արտերկիր։ Թեպետ Հայաստանը 3 մլն բնակչություն ունի, սակայն շուրջ 8 մլն հայեր սփռված են ողջ աշխարհով մեկ։ «Հայաստանը փոքր երկիր է, բայց՝ համաշխարհային ազգ»,- ասում է Սարգսյանը։ Միմյանց կապված հայերի այդ համաշխարհային ցանցը, որի մեջ է նաև ռեալիթի շուոների աստղ Քիմ Քարդաշյանն «Ինստագրամ»-ի իր 141 մլն հետևորդներով, կարևոր գործոն է մեր օրերի փոխկապակցված աշխարհում՝ ասում է նա։
Սարգսյանը վճռական է՝ խորացնել սփյուռքի ներգրավվածությունը պատմական հայրենիքում։ «Նրանք պետք է հավատան, որ ավելի մեծ ընտանիքի մաս են կազմում,- ասում է նա, - մենք պետք է լինենք հանգույց նոր գաղափարների ու տեխնոլոգիաների համար և բիզնեսով զբաղվենք տարբեր վայրերում»։
Սարգսյանին ամենաշատը հետաքրքրող՝ ժամանակակից աշխարհի կարևոր կողմերից մեկն էլ այն է, թե ինչպես է վերջին տեխնոլոգիական հեղափոխությունը փոխում քաղաքականության դինամիկան։ Լինելով աշխարհի այն քիչ երկրներից մեկի պետության գլուխը, ով գիտնական է, նա պնդում է, որ ինչպես աշխարհն անցավ դասական մեխանիկայից դեպի քվանտային մեխանիկա, նույն կերպ աշխարհն այսօր շարժվում է դասական քաղաքականությունից դեպի քվանտային քաղաքականություն: Դասական քաղաքական աշխարհում կարևորը կապված լինելու կազմակերպված տարբերակներն էին՝ ցեղերը, ազգերը, կրոնները, գաղափարախոսությունները, կուսակցություններն ու քաղաքական կառույցները։ Փոփոխությունը դանդաղ էր և հարաբերականորեն կանխատեսելի։ Սակայն քվանտային քաղաքական աշխարհը շարժվում է շատ ավելի արագ, անկանխատեսելի և տարբերվող ձևերով. ամեն անհատ կարող է ազդեցություն գործել միայն սեփական կարծիքը սոցիալական մեդիայում արտահայտելու միջոցով։
«Քվանտային ասելով՝ ես նկատի ունեմ անհատական մասնիկները: Մարդն անհատապես դառնում է շատ ավելի հզոր, քանի որ ունի համաշխարհային ցանցին միանալու գործիք»,- ասում է նա։
Սարգսյանը նշում է, որ ժամանակակից աշխարհի շատ ոլորտներում կարելի է տեսնել քվանտային վարքագիծ, օրինակ, համաճարակների տարածումը կամ ահաբեկչական գործողությունների ազդեցությունը։ Նա անձամբ է տեսել դրա ազդեցությունները Հայաստանի փափուկ հեղափոխության ժամանակ, երբ կառավարության ու խորհրդարանի դասական ինստիտուտները ճնշվեցին վիրտուալ աշխարհում զանգվածային մոբիլիզացիայի կողմից։
Ու չնայած նոր աշխարհի կողմից ի հայտ եկած անորոշություններին՝ Սարգսյանը ոգևորված է դրա հնարավորություններով։ Նա նշում է, որ մենք նոր վերածնունդ ենք ապրում, քանի որ հետազոտությունների սահմանները տարրալուծվում են, օրինակ, ֆիզիկայի և կենսաբանության, ԴՆԹ-ի և տվյալների մշակման միջև։ «Կուզեի վերադառնալ 50 տարի անց՝ տեսնելու, թե ինչ է տեղի ունեցել»,- ասում է նա։
Ես հարցրեցի Սարգսյանին, թե իր մի քանի կյանքերից ո՞րն է ամենաշատը հավանել։ Նրա պատասխանը և՛ մաթեմատիկական էր, և՛ դիվանագիտական։ «Դրանցից յուրաքանչյուրը։ Բոլորն էլ իմն էին։ Երբ ես ապրում էի իմ N կյանքը, ես չէի մտածում N+1 կյանքի մասին,- ասում է նա։ - Ես պարզապես փորձում էի լիարժեքորեն ապրել այդ կյանքը»։

‘The moment you stop learning, you die’ – Armenian President’s interview to Financial Times
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. The British famous Financial Times has met and talked to President of Armenia Armen Sarkissian in Yerevan within the framework of its Lunch with the Financial Times, the Armenian president’s Office told Armenpress.
Within the frames of the Lunch with the FT, the reporters of the newspaper usually have a lunch with the guest during which they are talking about various topics.
Armenpress presents some parts of the interview:
“Having Lunch with the FT with the president of Armenia proves as diplomatically ticklish as it is gastronomically sensatio­nal. True to the traditions of lavish hospitality in his tiny Caucasian country, Armen Sarkissian refuses to accept that any visitor could ever treat him to lunch in his home city of Yerevan. But when I tell him of the FT’s rigid rules, he suggests a generous compromise: we should have a second lunch two days later which, he reluctantly concedes, the FT may be allowed to cover. So precedent is breached, but honour satisfied.
The first of our two girth-busting and brain-bursting lunches takes place in Ankyun, an Italian-Armenian fusion restaurant in the centre of Yerevan, a quirky urban hybrid of slab-faced Soviet architecture and grandiose Caucasian style. When Sarkissian arrives, preceded by a posse of leather-jacketed, earpiece-wearing bodyguards, we are soon drawn into a discussion of the drama of last year’s “velvet revolution” and the stand-off between the then prime minister, Serzh Sargsyan, and mass opposition on the street. “It was very, very, very tense. There was no dialogue between those on the street and the government and we were heading towards a confrontation,” he says. Sarkissian’s instinct, which his advisers thought “mad”, was simply to walk into the crowd of protesters gathered in Republic Square to meet the opposition leader Nikol Pashinyan and hear what he had to say. “I just had the feeling that was the right thing to do,” he says.
But our conversation rapidly sweeps over a broad range of subjects, from theoretical physics, Margaret Thatcher, Lord Byron and Kim Kardashian to Sarkissian’s theory of “quantum politics”, all sprinkled with a fair dose of Caucasian culture, cuisine and intrigue. Sarkissian has, after all, lived many lives during his 65 years. “Life is always preparing you for something, you just never know for what,” says Sarkissian.
During our conversation, Sarkissian frequently harks back to Armenia’s rich and troubled past but has his eyes fixed firmly on the future. I ask him about the recent speech in which he said that if the 20th century had been the century of natural resources, then the 21st century would be that of human resources. He explains that we are living through a period of extraordinary technological change, which he describes as an era of rapid evolution, or “r-evolution”, as he has dubbed it. The ability to learn and adapt is what will differentiate the winners from losers in this century. This explosion of knowledge is partly a numbers game. In Isaac Newton’s day, there were perhaps 1,000 people in the world studying advanced mechanics. In Albert Einstein’s day, there were perhaps 10,000 scientists worldwide researching quantum physics. But today, he estimates, there are hundreds of millions of people engaged in scientific research and technological development, not just in the famous universities and multinational companies but in thousands of innovative start-ups. “If you can find Newton in 1,000 and Einstein in 10,000, imagine how many talented people can you find in hundreds of millions? This new world is a world of innovation and start-ups.” Sarkissian is keen to seize the opportunities of this new revolution, and argues that the power of innovation does not only apply to science, technology and business but also to the way that countries run themselves. Governments must become a lot more agile and education systems need to be reimagined. “Armenia is one of the new start-ups of the 21st century,” he says.
The first of Sarkissian’s lives was as a theoretical physicist in the Soviet Union, winning the prestigious Lenin prize and the rare opportunity in 1984 to pursue research at the University of Cambridge alongside, among others, Stephen Hawking.
On the collapse of the Soviet Union in 1991, Sarkissian was asked to become independent Armenia’s first ambassador to London, a post he filled again on two later occasions — a record, he believes, at the Court of St James’s. For good measure, he also opened embassies and missions in Belgium, the Netherlands, Luxembourg, the EU, Nato and the Vatican. “I dreamt that I could do both science and diplomacy. But being a research physicist is like being a concert pianist. Unless you practice every day, it is gone. It becomes a hobby,” he says, regretfully.
His third life began in 1996 when he became Armenia’s prime minister, a demanding job cut short the following year when he was diagnosed with cancer. On his recovery, he returned to London to pursue a lucrative career as a business adviser to some of the world’s biggest multinationals, interspersed with further ambassadorial spells.
But in 2018 he was once again lured back into Armenian politics after being elected by parliament to serve as president. Almost immediately, he walked into a raging political crisis. Sargsyan [Serzh Sargsyan], who had been president for the previous 10 years, had tried to retain power by rewriting the constitution and assuming the newly beefed-up role of prime minister. But this had triggered mass protests and fears that the country might spiral into violent confrontation.
Putting his extensive diplomatic wiles to good use, Sarkissian shuttled between the two sides and consulted Russian, US and EU representatives to broker a settlement. He urged all parties to come together on the eve of the anniversary of the Armenian genocide of 1915, commemorated each year on April 24. [Serzh] Sargsyan’s dramatic resignation soon followed, paving the way for fresh elections. Mercifully, Armenia avoided the conflict that disfigured the so-called colour revolutions in several other former Soviet republics. Sarkissian is full of praise for the restraint shown by all sides, including Russian president Vladimir Putin. “I think everyone behaved properly,” he says.
Sarkissian is now basking in the afterglow, acting as a father figure to a young, reform-minded government led by the former opposition leader Pashinyan. Hope has finally broken out in a country more familiar with tragedy. He notices that a song by Charles Aznavour, that late, great Armenian-French singer, is playing in the background. Sarkissian reminisces that when he was ambassador to the EU, he would invite Aznavour to Brussels twice a year, guaranteeing that pretty much the entire European Commission queued up to come to dinner.
As we fold thin slices of pancetta and pepperoni pizza and munch away, Sarkissian tells me about some of the leaders he has known best and most admired, including Israel’s Shimon Peres and Britain’s Margaret Thatcher. In particular, he remembers a trip that Thatcher made to Armenia in 1990 following the devastating earthquake of 1988, which killed some 45,000 people. Thatcher had flown in from Moscow, where she had held important talks with the then Soviet leader Mikhail Gorbachev. What struck Sarkissian was her “discipline and sharpness of her mind”, as well as her memory for detail. He was most impressed by her ability to listen and learn, human skills that Sarkissian ranks highly. “Those people who know how to listen are also people who learn,” he says. “The moment you stop learning, you die. Age is not the number of years that you have been living. Age is the condition of your soul.”
While in Armenia, Thatcher opened a school in Gyumri, rebuilt with British aid money and named in honour of Lord Byron, whom I learn is something of a national hero in Armenia. Sarkissian explains that in 1816 Byron spent several months living with the Mekhitarist Order of the Armenian Catholic Church in Venice, where he learnt the language and wrote about Armenia’s struggle for liberation from Turkish pashas and Persian satraps. Armenian monks live in the same monastery on the beautiful Isla San Lazzaro to this day, serving up fine food and immersing themselves in a library of ancient manuscripts. “I would love to live there, it’s a fantastic life,” says Sarkissian a little wistfully.
Two days later, we meet again at Dolmama, an apartment block converted into an Armenian restaurant run by Jirair Avanian, a former New York art dealer and one of Sarkissian’s oldest friends. Quickly picking up on our previous conversation, Sarkissian delivers a spirited explanation of why small countries such as Armenia, Israel, Singapore and Ireland, often the victims of bigger powers in previous centuries, are well positioned to thrive in our own times because they are so adaptable.
Throughout its own 3,000-year history, Armenia has been at the crossroads of different civilizations, cultures and ideologies, European and Asian, Christian and Muslim, communist and capitalist. Over the past few centuries, that has resulted in several eruptions of violence between the world’s oldest Christian state and its Islamic neighbours, most recently Turkey and Azerbaijan. “We are survivors,” Sarkissian says. That tumultuous history caused millions of Armenians to flee abroad. Although the population of Armenia numbers only 3m, there are an estimated 8m diaspora Armenians scattered around the world: “Armenia is a small country, but a global nation,” Sarkissian says. That global network of engaged Armenians, including the reality TV star Kim Kardashian with her 141m Instagram followers, will be an important asset in today’s interconnected world, he argues.
Sarkissian is determined to deepen the diaspora’s involvement with its historic homeland. “They have to believe they are part of a bigger family,” he says. “We have to become a hub of new ideas and technologies and do business in many places.”
One of the aspects of our modern world that most intrigues Sarkissian is how the latest technological revolution is changing the dynamics of politics. One of the very few heads of state who is a scientist, he argues that just as we moved from a world of classical to quantum mechanics, we are now moving from a world of classical to quantum politics. In the classical political world, what matters are organised forms of connectivity: tribes, nations, religions, ideologies, parties, political institutions. Change tends to be slow and relatively predictable. But the quantum political world moves in faster, unpredictable and seemingly random ways: every connected individual can produce an effect by expressing their opinion on social media.
“By the quantum, I mean the individual particle. The individual person becomes powerful because they have a tool of connectivity in the world wide web,” he says.
Sarkissian says that many aspects of our contemporary world exhibit quantum behaviour: the spread of pandemics or the impact of terrorist acts. He saw its effects first-hand, too, during Armenia’s soft revolution, when the classical institutions of government and parliament were overwhelmed by mass mobilisation in the virtual world.
Despite the uncertainties created by this new world, Sarkissian is exhilarated by its possibilities. He suggests that we are living through a new renaissance as research boundaries dissolve, for example, between physics and biology, between DNA and data-processing. “I would love to come back in 50 years to see what has happened,” he says.
Affairs of state are pressing but I have time to ask him which of his many lives he has most enjoyed. Typically, he gives an answer that is both mathematical and diplomatic. “Each of them. They were all mine. When I was living life number n, I was not thinking about life number n+1,” he says. “I was just trying to live a full life when I was living it.”