Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ կողմին Հայաստանին աջակցելու և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությանը՝ Կառավարության հետ արդյունավետ համագործակցություն ձևավորելու համար:
Հանդիպմանը զրուկացիները մտքեր են փոխանակել ոլորտային ռազմավարությունների և ընդհանուր Հայաստանի զարգացման ռազմավարության մշակման գործընթացում ԵՄ հետ համագործակցության շուրջ: Փոխվարչապետը հույս է հայտնել, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի կարճ ժամկետում մշակել որակյալ և իրական ռազմավարական փաստաթուղթ, որը հիմք կհանդիսանա մարտահրավերները բացահայտելու և Հայաստանի զարգացման տեսալականը ներկայացնելու համար:
Երկուստեք կարևորվել է բաց ու կառուցողական մթնոլորտում ներդաշնակ և համակարգված ռազմավարական փաստաթուղթ մշակելու և հետագայում այն իրականացնելու անհրաժեշտությունը: Փոխվարչապետը խոսել է գործընթացի բարդությունների և դրանք հաղթահարելու Կառավարության պատրաստակամության մասին՝ հույս հայտնելով, որ ԵՄ-ի փորձագիտական ներուժը կնպաստի այս գործընթացի արդյունավետ իրականացմանը:

Deputy PM Grigoryan holds meeting with Head of EU Delegation to Armenia
YEREVAN, JUNE 11, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan received Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski, the deputy PM’s Office told Armenpress.
The deputy PM thanked the EU for assisting Armenia and the EU delegation for the effective cooperation with the government.
The officials exchanged views on the sectoral strategies and cooperation with the EU in the process of Armenia’s development strategy. Mher Grigoryan expressed hope that it would be possible to develop a qualified and real strategic document with joint efforts which will serve a base for revealing challenges and presenting Armenia’s development vision.
Both highlighted the need to develop a harmonized and systematic strategic document and implement it in the future in an open and constructive atmosphere. The deputy PM talked about the difficulties of the process and the government’s readiness to overcome them, expressing hope that the EU’s expert potential will contribute to effectively conducting this process.