Վիսենտե դել Բոսկեն Երևանում հանդես կգա դասախոսությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ իսպանացի մասնագետՎիսենտե դել Բոսկեն մեկ շաբաթից կժամանի Երևան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է ՀՖՖ-ն: Հունիսի 18-ին` ժամը 11:30-16:00, ՀՖՖ տեխնիկական կենտրոնի՝ Ֆուտբոլի ակադեմիայի ֆուտզալի դահլիճում դասախոսությամբ հանդես կգա աշխարհահռչակ մարզիչ Վիսենտե դել Բոսկեն: Նրան կօգնեն իր օգնական Տոնի Գրանդեն և Հայաստանի ազգային հավաքականի ֆիզպատրաստության մարզիչ Խավիեր Մինյանոն:
ՀՖՖ-ն շարունակում է Հայաստանում մարզչական կրթության որակի բարձրացմանն ուղղված իր ծրագրերի իրականացումը: Այդ ծրագրերի շրջանակներում ել Երևան կժամանի Իսպանիայի հավաքականի և Մադրիդի«Ռեալի»նախկին գլխավոր մարզիչ Վիսենտե Դել Բոսկեն, ով համաշխարհային ֆուտբոլի պատմության տիտղոսակիր մարզիչներից մեկն է:Նրա գլխավորությամբ Մադրիդի«Ռեալը» երկուական անգամ հաղթել է Իսպանիաի առաջնությունում և Չեմպիոնների լիգայի մրցաշարում, իսկ Իսպանիայի հավաքականը դարձել է Աշխարհի 2010 թ. և Եվրոպայի 2012 թ. չեմպիոն:

Vicente del Bosque due in Armenia for football coaching lecture
YEREVAN, JUNE 11, ARMENPRESS. Spanish football coach Vicente del Bosque will arrive in Armenia next week, the Football Federation of Armenia said in a news release.
Vicente del Bosque and his long-time assistant manager Toni Grande will deliver lectures for Armenian coaches on June 18, from 11:30 to 16:00, at the Football Academy in Yerevan, the FFA said. Conditioning coach of the Armenian national team Javier Miñano will join del Bosque and Grande.
Vicente del Bosque is a Spanishfootballcoach and former player who most recently managed theSpain national team. Del Bosque went on to lead the Spanish national team to win their first-everFIFA World Cup in2010, and then to retain their European Championship in2012.
Del Bosque coachedReal Madridfrom 1999 to 2003, which was one of the most successful periods in the club's modern era.
Del Bosque is regarded as one of the greatest and most successful managers of all time. During his playing career, Del Bosque made over 400 appearances for Real Madrid, winning fiveLa Ligatitlesand fourCopas del Rey. He represented the Spanish national team on 18 occasions.