Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է մի խումբ ֆիզիկոս գիտնականների
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է աշխարհի տարբեր համալսարաններից հայ և օտարերկրացի մի խումբ ֆիզիկոսների, ովքեր այս օրերին Երևանում մասնակցում են Տեսական ֆիզիկայի միջազգային կենտրոնի (International Centre for Theoretical Physics) արտագնա համաժողովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հանդիպման ընթացքում խոսվել է գիտության արդի խնդիրների, ապագայում պահանջարկ ունեցող հեռանկարային ճյուղերի մասին: Անդրադարձ է եղել Հայաստանում գիտության զարգացման հեռանկարներին ու հնարավորություններին:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը խոսել է այս ոլորտում իր առաջիկա նախաձեռնությունների ու ծրագրերի մասին: Նա ընդգծել է, որ իր նպատակներից մեկը Հայաստանը գիտական կենտրոն դարձնելն է և մասնավորապես բնական գիտությունների զարգացումը, ինչը մեծ դեր ունի տեխնոլոգիական առաջընթացի գործում:

Президент Республики Армения принял группу армянских и иностранных физиков
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял группу армянских и иностранных физиков из разных университетов мира, которые принимают участие в выездной конференции Международного центра теоретической физики (International Centre for Theoretical Physics) в Ереване.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Армении, в ходе встречи были затронуты текущие проблемы науки и перспективные отрасли. Были также затронуты перспективы и возможности развития науки в Армении.
Президент Саркисян рассказал о своих инициативах и программах в этой области. Он подчеркнул, что одной из его целей является превращение Армении в научный центр и, в частности, развитие естественных наук, которые играют большую роль в техническом прогрессе.