Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է մի խումբ ֆիզիկոս գիտնականների
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է աշխարհի տարբեր համալսարաններից հայ և օտարերկրացի մի խումբ ֆիզիկոսների, ովքեր այս օրերին Երևանում մասնակցում են Տեսական ֆիզիկայի միջազգային կենտրոնի (International Centre for Theoretical Physics) արտագնա համաժողովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հանդիպման ընթացքում խոսվել է գիտության արդի խնդիրների, ապագայում պահանջարկ ունեցող հեռանկարային ճյուղերի մասին: Անդրադարձ է եղել Հայաստանում գիտության զարգացման հեռանկարներին ու հնարավորություններին:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը խոսել է այս ոլորտում իր առաջիկա նախաձեռնությունների ու ծրագրերի մասին: Նա ընդգծել է, որ իր նպատակներից մեկը Հայաստանը գիտական կենտրոն դարձնելն է և մասնավորապես բնական գիտությունների զարգացումը, ինչը մեծ դեր ունի տեխնոլոգիական առաջընթացի գործում:

President Sarkissian hosts group of Armenian and foreign physicists
YEREVAN, JUNE 4, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian hosted a group of Armenian and foreign physicists from different countries of the world who are participating in the outgoing conference of the International Centre for Theoretical Physics in Yerevan, the Presidential Office told Armenpress.
During the meeting the participants discussed the current issues of science and the prospective areas which have a demand in the future. They also touched upon the prospects and opportunities of science development in Armenia.
President Sarkissian talked about his upcoming initiatives and programs in this sector. He stated that one of his goals is to make Armenia a scientific center and in particular to develop natural sciences which play a key role for the technological progress.