Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է ԱԶԲ փոխնախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահ Շիխին Չենի գլխավորած պատվիրակությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, հանդիպմանը ներկա էր նաև ԱԶԲ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Շեյն Ռոզենթալը:
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել համագործակցության համար: «Մեզ համար Ասիական զարգացման բանկի հետ համագործակցությունը չի սահմանափակվում ֆինանսական բաղադրիչով, մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս այն մշակույթին, որ ԱԶԲ-ն բերում է Հայաստան»,-հանդիպման ընթացքում ասել է Մհեր Գրիգորյանը: Նա կարևորել է նաև ԱԶԲ փորձագիտական ներուժն ու մասնավոր հատվածում իրականացվող ծրագրերը: Որպես հետագա համագործակցության ուղղություններ՝ փոխվարչապետն առանձնացրել է ենթակառուցվածքների, մարդկային կապիտալի զարգացման, ինչպես նաև պետություն-մասնավոր հատված գործընկերության ոլորտները և հատուկ անդրադարձել համագործակցության ընդլայնմանը զարգացման ռազմավարությունների մշակման գործընթացում: Տնտեսության զարգացման տեսանկյունից փոխվարչապետը կարևորել է Հայաստանում նորարական գաղափարների իրացման համար հարթակի ձևավորումը, տաղանդների բացահայտումն ու մտավոր սեփականության պաշտպանության մեխանիզմների արդյունավետության բարձրացումը:
ԱԶԲ փոխնախագահ Շիխին Չենը շնորհակալություն է հայտնել փոխվարչապետին ընդունելության և ԱԶԲ-ի հետ համագործակցության հիմնական ուղղությունների համապարփակ ներկայացման համար: ԱԶԲ փոխնախագահը ներկայացրել է փոխվարչապետին 2019-2023 թվականների համար ԱԶԲ-Հայաստան «Երկրի համագործակցության ռազմավարություն» փաստաթղթի հիմնական սկզբունքներն ու հայտնել, որ փաստաթուղթը նախատեսվում է հաստատել 2019թ. սեպտեմբերին: Նա գոհունակություն է հայտնել Հայաստանի հետ ԱԶԲ մշապես լավ հարաբերությունների պահպանման առնչությամբ և հույս հայտնել, որ համագործակցությունն էլ ավելի կզարգանա առաջիկա 5-ամյա ռազմավարության ընդունումից հետո: ԱԶԲ փոխնախագահը վերահաստատել է բանկի հանձնառությունը աջակցելու Հայաստանի զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել կրթության և գյուղատնտեսության ոլորտներում առկա խնդիրների և ակնկալվող բարեփոխումների տրամաբանության վերաբերյալ: Մհեր Գրիգորյանն ու Շիխին Չենը երկուստեք կարևորել են Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի կառուցման ուղղությամբ համատեղ ջանքերի ներդրումը և դրա իրականացման արդյունքում Հայաստանի ներգրավվումը տարածաշրջանային ենթակառուցվածքային ծրագրերին:

Вице-премьер Мгер Григорян принял делегацию, возглавляемую вице-президентом АБР
Вице-премьер Армении, Мгер Григорян принял делегацию, возглавляемую вице-президентом Азиатского банка развития, Шихином Ченом. Как сообщили «Арменпресс» в офисе вице-премьера Армении, Мгера Григоряна, на встрече присутствовал также и директор армянского офиса АБР, Шейн Розенталь.
Приветствуя гостей, вице-премьер-министр поблагодарил их за сотрудничество. “Для нас сотрудничество с Азиатским банком развития не ограничивается лишь финансовым компонентом, мы придаем большое значение той культуре, которую АБР приносит в Армению”, - в ходе встречи сказал Мгер Григорян. Он отметил также и важность экспертного потенциала АБР и программ, реализуемых в частном секторе. В качестве направлений дальнейшего сотрудничества вице-премьер-министр выделил сферы инфраструктур, развития человеческого капитала, а также партнерства государство - частный сектор и особо коснулся процесса разработки стратегий развития сотрудничества.
С точки зрения развития экономики вице-премьер-министр отметил важность формирования платформы для реализации инновационных идей в Армении, выявления талантов и повышения эффективности механизмов защиты интеллектуальной собственности.
Вице-президент АБР, Шихин Чен поблагодарил вице-премьера за прием и всестороннее представление основных направлений сотрудничества с АБР. Вице-президент АБР представил вице-премьеру основные принципы документа “ АБР - Армения. Стратегия сотрудничества страны” на 2019 - 2023 годы и сообщил, что документ планируется утвердить в сентябре 2019 года. Он выразил удовлетворение в связи с сохранением стабильно хороших отношений Армении с АБР и выразил надежду, что сотрудничество будет больше развиваться после принятия предстоящей 5-летней стратегии. Вице-президент АБР подтвердил обязательство банка содействовать развитию Армении.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями относительно существующих проблем в сфере образования и сельского хозяйства и логики ожидаемых реформ. Мгер Григорян и Шихин Чен отметили важность внедрения совместных усилий по строительству дорожного коридора “Север – Юг” и вовлечения Армении в региональные инфраструктурные программы в результате его реализации.