Գարո Փայլանը պատրաստվում է բողոք ներկայացնել դատախազությանը հեռուստահաղորդման ընթացքում հայ երեխայի կրոնափոխության հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի պատգամավոր Գարո Փայլանը պատրաստվում է թուրք հաղորդավար Նիհաթ Հաթիփօղլուի դեմ պաշտոնական բողոք ներկայացնել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Փայլանը գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում՝ անդրադառնալով օրեր առաջ թուրքական հեռուստաալիքներից մեկի ուղիղ եթերում հայկական արմատներով քրիստոնյա, 13-ամյա Արթուրի կրոնափոխության հարցին:
«Հանդիպել եմ Նիհաթ Հաթիպօղլուի կողմից շահագործված Արթուրի մոր հետ։
Նա հայտնեց, որ տվյալ հաղորդման մեջ իր զավակի ներկայությունն առանց իր թույլտվության է եղել։ Վաղը պաշտոնական բողոք պետք է ներկայացնեմ Ռադիոյի ու հեռատեսության բարձրագույն խորհրդին և դատախազությանը՝ երեխաների շահագործում իրականացրած այս հաղորդման դեմ»,- նշել է պատգամավորը։
Հաղորդման ժամանակ, մինչև երեխայի կրոնափոխ լինելը Նիհաթ Հաթիփօղլուն հայտարարել էր, որ ստացել են Արթուրի մոր համաձայնությունը, սակայն մայրը՝ Ալինա Ենգիբարյանը, հայտնել էր, որ որդին իսլամ է ընդունել առանց իր իմացության և համաձայնության:

Garo Paylan plans to file complaint over religious conversion of 13 year-old child, assessing it child exploitation
YEREVAN, MAY 14, ARMENPRESS. Member of Turkish parliament of Armenian origin Garo Paylan plans to file a complaint against Turkish broadcaster Nihat Hatipoğlu, ARMENPRESS reports Paylan wrote on his Facebook page, referring to the religious conversion of 13 year-old Armenian boy Artur on a live broadcast.
“I have met with the mother of Artur, exploited by Nihat Hatipoğlu. She informed that her son appeared in that program without her permission”, Paylan wrote, adding that tomorrow he will file an official complaint to Supreme Council for Radio and Television and Prosecution against this program that exploits children.
During the program Nihat Hatipoğlu had announced that he has the permission of Artur’s mother, but the mother, Alina Yengibaryan, informed that her son converted to Islam without her knowledge.
The family moved to Turkey 13 years ago. According to the mother, her son and her family are Christian.