Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է ՀՄԸՄ պատվիրակության հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության (ՀՄԸՄ) կենտրոնական վարչության ատենապետ Գառնիկ Մկրտիչյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՄԸՄ ներկայացուցիչները ներկայացրել են կառույցի կողմից իրականացվող ծրագրերն ու նախանշել առաջիկա անելիքները: ՀՄԸՄ կենտրոնական վարչության ատենապետ Գառնիկ Մկրտիչյանն ասել է, որ իրենց կազմակերպությունը պատրաստ է այսուհետ ևս իր ծրագրերով աջակից լինել Հայաստանին:
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ ՀԸՄԸ-ն միավորելու, համախմբելու, կրթելու կարևոր գործունեություն է իրականացնում հայկական սփյուռքում: Այս համատեքստում նախագահն անհրաժեշտ է համարել, որ կառույցն ավելի մեծ եռանդով շարունակի ազգային ինքնության պահպանմանը և մայր հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդմանն ուղղված իր կարևոր գործառույթը: Աջակցելու իր պատրաստակամությունը հայտնելով՝ նախագահն ասել է, որ սփյուռքում անելիքները շատ են, և նոր մոտեցումների անհրաժեշտություն կա՝ նոր ժամանակների ու նոր սերնդի պահանջներին և խնդիրներին համահունչ:
Հանդիպման ավարտին ՀՄԸՄ պատվիրակության անդամները նախագահ Արմեն Սարգսյանին են նվիրել կազմակերպության 100-ամյակի առթիվ թողարկված նամականիշը:

Президент Армен Саркисян встретился с делегацией АВФС
Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня принял делегацию, возглавляемую председателем Центрального правления Армянского всеобщего физкультурного союза (АВФС) Гарником Мкртичяном.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, представители АВФС представили реализуемые структурой программы и предстоящие задачи. Председатель Центрального правления Васс Гарник Мкртичян сказал, что их организация готова и впредь своими программами содействовать Армении.
Президент республики Армен Саркисян подчеркнул, что АВФС в армянской диаспоре осуществляет важную деятельность по объединению, сплочению и обучению. В этом контексте президент счел необходимым, чтобы структура с еще большим энтузиазмом продолжала свою важную миссию, направленную на сохранение национальной идентичности и укрепление связей с Родиной.
Выразив свою готовность содействовать, президент сказал, что в диаспоре много дел, и есть необходимость в новых подходах, созвучных требованиям и задачам нового поколения.
В конце встречи члены делегации АВФС президенту Армену Саркисяну подарили марку, выпущенную по случаю 100-летия организации.