Էրդողանը Հայոց ցեղասպանության տարելիցին շարունակեց թուրքական ժխտողականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հերթական անգամ ի ցույց ողջ աշխարհի առաջ տարավ թուրքական պատմագիտական-դիվանագիտական սուտն ու հերքեց հայերի դեմ իրականացված ոճրագործությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, թուրքական արխիվներին նվիրված գիտաժողովի շրջանակում, հանդես գալով ելույթով, Էրդողանը, անդրադառնալով Առաջին աշխարհամարտի տարիներին կատարվածին, հայտարարել է, թե հայերն են կոտորել մուսուլման կանանց և երեխաներին, ու նման պայմաններում «հայ հրոսակներին ու նրանց աջակիցների աքսորումն ամենատրամաբանական վարքագիծն է եղել»:
Չհեռանալով Հայոց ցեղասպանության հարցում ցուցաբերվող ավանդական թուրքական ժխտողականությունից՝ Էրդողանը հայտարարել է, որ իրենց արխիվներում կան մեծ թվով փաստական տվյալներ, և այդ տվյալները պետք է նախ ուսումնասիրեն հետազոտողները, և դրանից հետո միայն քաղաքական գործիչները հանդես գան հայտարարություններով:
Անդրադառնալով Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ դիրքորոշմանը՝ Էրդողանն ասել է. «Բոլոր նրանց, ովքեր հայկական հարցի շուրջ փորձում են մեզ մարդու իրավունքների վերաբերյալ դաս տալ, ամեն անգամ ստիպված ենք հիշեցնել նրանց արյունոտ անցյալը»:
Ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության տարելիցին Թուրքիայի առաջնորդի կողմից նմանօրինակ հայտարարությունների հնչեցումը վկայությունն է նրա, որ երկիրը շարունակում է հետևողական լինել պատմության և պատմական անհերքելի փաստերի ժխտման, սեփական անցյալն ուրանալու քաղաքական ժառանգությանը: Պետական մակարդակով հնչեցվող նման հայտարարությունները ոչ միայն լույս չեն սփռում այդ երկրի պատմության ամենամութ էջերի վրա, այլև շարունակում են գալիք սերունդների մեջ նոր թշնամանք ներարկել հայերի նկատմամբ:

Erdogan defends 1915 deportations of Armenians, lambastes France for national commemoration
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. As Armenians around the world are marking the 104th anniversary of the Armenian Genocide committed by the Ottoman Empire, the successor of the perpetrator, Turkey, once again unsurprisingly denied that the crime has ever taken place.
President of Turkey Recep Tayyip Erdogan was speaking at a conference dedicated to Turkish archives when he began angrily addressing the matter.
He started by claiming that Armenians where the ones who were massacring Muslims during the years of World War I, and that in such conditions “the deportation of Armenian gangs and their supporters was the most reasonable thing to do”.
Maintaining the traditional Turkish negation, Erdogan said that the Turkish archives contain a large number of documents and that researchers must study these documents before politicians can make statements.
Speaking about the recent announcement of French President Emmanuel Macron on declaring April the 24th a National Day of Commemoration of the Armenian Genocide annually in France, an angry Erdogan said: “To all those, who try to teach us lessons on human rights regarding the Armenian issue, we are forced to every time remind them of their own bloody past”.