Փաշինյանն անդրադարձել է ԱԺ-ում տրանսգենդերի ելույթին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այն պահից, երբ Լիլիթ Մարտիրոսյանին տրվել է ՀՀ քաղաքացու անձնագիր, նա օժտվել է քաղաքացու բոլոր իրավունքներով և պարտականություններով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ապրիլի 9-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ապրիլի 5-ին խորհրդարանում հանրային լսումների ժամանակ ամբիոնից ելույթ ունեցած «Իրավունքի կողմը» ՀԿ նախագահ Լիլիթ Մարտիրոսյանի շուրջ ծավալվող քննարկումներին։
«2015 թ. քաղաքացի Վաղինակ Մարտիրոսյանից վերցվել է անձնագիրը, նրան տրվել է Լիլիթ Մարտիրոսյանի անձնագիր, որտեղ գրված է` Լիլիթ Մարտիրոսյան, սեռը` արական։ Այն պահին, երբ ՀՀԿ-ն այդ մարդուն ՀՀ քաղաքացու անձնագիր է տվել, նրան ընդգրկել է ընտրական ցուցակների մեջ ու օժտել ՀՀ քաղաքացու բոլոր իրավունքներով»,–ասաց Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ելույթից հետո ինքը պետական պահպանության ծառայությունից գրավոր բացատրություններ է պահանջել, և իրեն տվել են փաստաթուղթ, որ ապրիլի 5-ին խորհրդարան մուտք գործող քաղաքացիների ցուցակը տվել է Նաիրա Զոհրաբյանը։

Пашинян прокомментировал выступление трансгендера в НС
С того момента, как Лилит Мартиросян получила паспорт гражданина РА, она была наделена всеми правами и обязанностями гражданина.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами 9 апреля заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь обсуждений вокруг выступления в НС председателя общественной организации “Сторона права” Лилит Мартиросян во время общественных слушаний.
“ В 2015 паспорт гражданина Вагинака Мартиросяна был заменен на паспорт Лилит Мартиросян, в котором записано “Лилит Мартиросян , мужской пол”. С момента, когда выдан этому человеку паспорт гражданина РА, он включен в избирательные списки и наделен всеми правами гражданина РА”, - сказал Пашинян.
Никол Пашинян отметил, что после выступления он потребовал от службы государственной охраны письменных объяснений, и ему дали документ о том, что список граждан, входящих в парламент 5 апреля, дала Наира Зограбян.