Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է Լիսաբոնի Հնամյա արվեստի ազգային թանգարան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Պորտուգալիայում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ապրիլի 8-ին այցելել է Լիսաբոնի Հնամյա արվեստի ազգային թանգարան: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը շրջել է թանգարանի ցուցասրահներով, որտեղ պահվում են Պորտուգալիայի ամենանշանակալի արվեստի գործերն ու հավաքածուները՝ նկարներ, քանդակներ, ոսկյա և արծաթյա զարդեր, կահույք, դեկորատիվ արվեստի գործեր։
Արմեն Սարգսյանը դիտել է ներկայացված մշակութային ժառանգությունը և արվեստի այն գործերը, որոնք Պորտուգալիայի կողմից հայտարարվել են որպես «ազգային գանձեր»։
Լիսաբոնի Հնամյա արվեստի ազգային թանգարանը ստեղծվել է 1884 թվականին, այստեղ պահվում են շուրջ 40 հազար ցուցանմուշներ, որոնք թվագրվում են միջին դարերից մինչև 19-րդ դարասկիզբ, և կարևոր են ոչ միայն պորտուգալական, այլև համաշխարհային արվեստի ժառանգության պահպանման տեսանկյունից։

Президент Армен Саркисян посетил Национальный музей древнего искусства Лиссабона
Президент Республики Армения Армен Саркисян,находящийся с рабочим визитом в Португалии 8 апреля посетил Национальный музей древнего искусства Лиссабона. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата Президента Армении.
Президент Армен Саркисян обошел выставочные залы музея, где хранятся самые значимые произведения искусства и коллекции Португалии: живопись, скульптуры, золотые и серебряные украшения, мебель, произведения декоративно-прикладного искусства.
Армен Саркисян осмотрел представленное культурное наследие и те произведения искусства, которые Португалией объявлены “национальным сокровищем”.
Лиссабонский Национальный музей древнего искусства был создан в 1884 году, здесь хранятся около 40 тысяч экспонатов, датируемых от средних веков до начала XIX века, представляющих ценность не только для португальского, но и всемирного культурного наследия.