Նախագահ Արմեն Սարգսյանը Հորդանանում կմասնակցի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ապրիլի 5-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորություն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ նախագահի աշխաըակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Հորդանանի մայրաքաղաք Ամմանում ապրիլի 5-7-ը տեղի կունենա Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի՝ Մերձավոր Արևելքին և Հյուսիսային Աֆրիկային նվիրված հանդիպումը, որին նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրավիրված է որպես բանախոս:
Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի հանդիպումը կազմակերպվել է Հորդանանի Թագավորության թագավոր Աբդալլահ Երկրորդ Իբն Ալ-Հուսեյն Ալ-Հաշիմի և թագուհի Ռանիա Ալ-Աբդալլահի աջակցությամբ և նրանց բարձր հովանու ներքո: Ներկա են լինելու տարբեր երկրների պետական, գործարար ու քաղաքացիական շրջանակը ներկայացնող ավելի քան 1000 առաջնորդներ, ովքեր կքննարկեն այն մարտարհրավերները, որոնց առերեսվում է տարածաշրջանը: Մասնավորապես, հանդիպման մասնակիցները կխոսեն էներգետիկ անվտանգության, մաքուր և վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների կիրառման, կիբերանվտանգության և մի շարք այլ հարցերի շուրջ:
Հանրապետության նախագահը ելույթ կունենա «Նոր էներգիա Մերձավոր Արևելքի համար» խորագիրը կրող քննարկման շրջանակում: Հայաստանի նախագահը կհանդիպի նաև Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի հիմնադիր և գործադիր նախագահ, հայտնի տնտեսագետ Կլաուս Շվաբի հետ: Արմեն Սարգսյանը ֆորումի երկարամյա մասնակիցներից է և Կլաուս Շվաբի հետ վաղեմի բարեկամություն ունի:
Հորդանան կատարած այցի ընթացքում նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպումներ կունենա երկրի բարձրագույն ղեկավարության, ինչպես նաև գործարար շրջանակի և տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Armenian President to attend World Economic Forum meeting in Jordan
YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian on April 5 will depart for the Hashemite Kingdom ofJordan on a working visit, the Presidential Office told Armenpress.
The World Economic Forum (WEF)’s meeting on Middle East and North Africa will take place in the capital city of Amman from April 5 to 7 where the Armenian President is invited as a Speaker.
The WEF meeting has been organized by the support and auspices of King Abdullah IIbin Al-Husseinof Jordan and Queen Rania Al-Abdullah.
The meeting will be attended by more than 1000 leaders of government, business, civil society, faith and academia who will discuss the challenges facing the region. In particular, the meeting participants will focus on energy security, clean and renewable energy, cyber-security and other issues.
The Armenian President will deliver remarks at the discussion titled “New Energy for Middle East”.
Armen Sarkissian will also meet with WEF founder and executive chairman, famous economist Klaus Schwab.
During his working visit in Jordan the Armenian President will also meet with the country’s top leadership, as well as business and local Armenian community representatives.