Նախագահ Արմեն Սարգսյանը Հորդանանում կմասնակցի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ապրիլի 5-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորություն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ նախագահի աշխաըակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Հորդանանի մայրաքաղաք Ամմանում ապրիլի 5-7-ը տեղի կունենա Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի՝ Մերձավոր Արևելքին և Հյուսիսային Աֆրիկային նվիրված հանդիպումը, որին նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրավիրված է որպես բանախոս:
Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի հանդիպումը կազմակերպվել է Հորդանանի Թագավորության թագավոր Աբդալլահ Երկրորդ Իբն Ալ-Հուսեյն Ալ-Հաշիմի և թագուհի Ռանիա Ալ-Աբդալլահի աջակցությամբ և նրանց բարձր հովանու ներքո: Ներկա են լինելու տարբեր երկրների պետական, գործարար ու քաղաքացիական շրջանակը ներկայացնող ավելի քան 1000 առաջնորդներ, ովքեր կքննարկեն այն մարտարհրավերները, որոնց առերեսվում է տարածաշրջանը: Մասնավորապես, հանդիպման մասնակիցները կխոսեն էներգետիկ անվտանգության, մաքուր և վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների կիրառման, կիբերանվտանգության և մի շարք այլ հարցերի շուրջ:
Հանրապետության նախագահը ելույթ կունենա «Նոր էներգիա Մերձավոր Արևելքի համար» խորագիրը կրող քննարկման շրջանակում: Հայաստանի նախագահը կհանդիպի նաև Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի հիմնադիր և գործադիր նախագահ, հայտնի տնտեսագետ Կլաուս Շվաբի հետ: Արմեն Սարգսյանը ֆորումի երկարամյա մասնակիցներից է և Կլաուս Շվաբի հետ վաղեմի բարեկամություն ունի:
Հորդանան կատարած այցի ընթացքում նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպումներ կունենա երկրի բարձրագույն ղեկավարության, ինչպես նաև գործարար շրջանակի և տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Президент Армении Армен Саркисян примет участие во встрече Всемирного экономического форума в Иордании
Президент республики Армен Саркисян 5 апреля с рабочим визитом выедет в Иорданское Хашимитское Королевство. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, с 5 по7 апреля в столице Иордании Аммане состоится встреча Всемирного экономического форума, посвященная Ближнему Востоку и Северной Африке, на которую Президент Армен Саркисян приглашен в качестве спикера.
Встреча Всемирного экономического форума организована при поддержке короля Иорданского королевства Абдаллы Второго Ибн аль-Хусейна Аль-Хашима и королевы Рании Аль-Абдаллы и под их высоким покровительством. На встрече будут присутствовать более 1000 лидеров, представляющих государственный, деловой и гражданский круги разных стран, которые обсудят вызовы, с которыми сталкивается их регионы. В частности, участники встречи обсудят вопросы энергетической безопасности, использования источников чистой и возобновляемой энергии, кибербезопасности и ряд других вопросов.
Президент республики выступит в рамках обсуждения на тему “Новая энергия для Ближнего Востока”. Президент Армении встретится также с основателем и исполнительным президентом Всемирного экономического форума, известным экономистом Клаусом Швабом. Армен Саркисян - один из многолетних участников Форума и имеет давнюю дружбу с Клаусом Швабом.
В ходе визита в Иорданию президент Армен Саркисян встретится с высшим руководством страны, а также с представителями деловых кругов и местной армянской общины.