Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է IBM ընկերության ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ապրիլի 1-ին հանդիպել է Ռուսաստանում և ԱՊՀ երկրներում IBM ընկերության տնօրեն Իրիս Ջեբայի գլխավորած պատվիրակությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են համագործակցության շրջանակն ու հնարավոր համատեղ ծրագրերը:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է տեղեկատվական և թվային տեխնոլոգիաների, մասնավորապես արհեստական բանականության զարգացման հարցում: Նա ընդգծել է, որ այս ոլորտում առաջամարտիկը լինելու համար մեր երկիրն ունի բոլոր անհրաժեշտ նախապայմանները: Մասնավորապես, Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանն ունի բարձրորակ գիտական ու կրթական միջավայր, ինչպես նաև կարևոր կամուրջ է արևելքի ու արևմուտքի միջև:
IBM ընկերության ներկայացուցիչ Իրիս Ջեբան նշել է, որ իրենք հետաքրքրված են Հայաստանի հետ համագործակցությամբ, ուստի պատրաստ են դիտարկել համատեղ ծրագրերի հնարավորությունը:

YEREVAN, APRIL 1, ARMENPRESS. Armenian President Armen Sarkissian on April 1 met with the delegation led by Iris Dzeba, General Manager for Russia and CIS at IBM, the Presidential Office told Armenpress.
The meeting participants discussed the cooperation framework and possible joint programs.
President Sarkissian said Armenia is interested in the development of information and digital technologies, in particular, artificial intelligence. He stated that Armenia has all necessary preconditions for being a leader in this sector. The President noted that Armenia has high-quality scientific and educational environment, as well as is a key bridge between East and West.
The IBM company representative stated that they are interested in cooperating with Armenia and are ready to consider the possibility of implementing joint programs.