Քաղաքագետը դրական միտումներ է տեսնում ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հանդիպման արդյունքներում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարգարովը դրական միտումներ է տեսնում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ մարտի 29-ին Վիեննայում կայացած հանդիպման արդյունքներում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 30-ին լրագրողների հետ զրույցում քաղաքագետը նշեց, որ կողմերի միջև ստեղծվել է կառուցողական միջավայր, առկա է դրական միտում՝ ուղղված զինադադարի պահպանման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաև կան որոշակի քայլեր ուղղված մարդասիրական տարրերի ներգրավամանը:
«Երկխոսության ժամանակ կողմերը ներկայացրել են իրենց դիրքորոշումները, վերահաստատելով այն դիրքորոշումները , որոնք կան թե հայկական, և թե ադբեջանական կողմերի մոտ: Այստեղ փաստի ամրագրումը կայանում է նրանում, որ հայկական կողմը ևս մեկ անգամ ներկայացրել է իր մոտեցումը` բովանդակության և կարգավորման ուղիների վերաբերյալ: Բնականաբար, ադրբեջանական կողմը պետք է նույնը աներ»,- ասաց քաղաքագետը:
Նա նշեց, որ կողմերը ևս մեկ անգամ շեշտադրել են անհրաժեշտությունը՝ գտնելու եղանակներ, որոնք նպաստելու են խաղաղ կարգավորմանը և ձևավորելու են համապատասխան միջավայր:
«Հայտարարություններում տեսնում ենք այն միտումը, որ կողմերը խոսում են խաղաղության մասին: Խաղաղությունը հանդես է գալիս որպես միջոց կամ միջավայր, որի շրջանակներում պետք է կարգավորվի հակամարտությունը»,- ընդգծեց Մարգարովը:
Ըստ քաղաքագետի` հաջորդ դրական կողմը կայանում է նրանում, որ կողմերը շեշտադրում են զինադադարի ռեժիմի պահպանման անհրաժեշտությունը: «Սակայն չկար հղում երկու փաստաթղթերին` Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի: Բայց շեշտադրվում է այն հանգամանքը, որ կարելի է իրականացնել գործողություններ մարդասիրական բնագավառում, որը տեսականորեն նշանակում է փոխանակում այն մարդկանց, ովքեր գտնվում են Ադրբեջանում և Հայաստանում»,- ասաց Մարգարովը:
Քաղաքագետի կարծիքով` կողմերը պատրաստ են շարունակել բանակցային գործընթացը և արտգործնախարարներն ունեն համապատասխան մանդատ՝ նախապատրաստելու բանակցությունների հաջորդ փուլը:
Վիեննայում անցկացված Փաշինյան-Ալիև հանդիպումն առաջինն էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո: Մինչ այդ կայացել է երեք ոչ պաշտոնական հանդիպում: 2018թ. Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը Դուշանբեում կարճ զրույց են ունեցել, որի ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սահմանագծում լարումը նվազեցնելու և միջադեպերը կանխելու վերաբերյալ: Երկու երկրների ղեկավարների հանդիպումից հետո մինչ օրս կողմերի միջև «օպերատիվ կապ» է հաստատվել: Փաշինյան-Ալիև ևս մեկ ոչ պաշտոնական հանդիպում է կայացել նաև դեկտեմբերին՝ Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպման շրջանակում: 2019թ. հունվարի 22-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև Դավոսում տեղի ունեցած մեկ ու կես ժամանոց հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի ընթացիկ իրավիճակի եւ հետագա քննարկումների մասին։

Политолог усматривает позитивные тенденции по результатам встречи Пашинян-Алиев
Политолог Александр Маркаров усматривает позитивные тенденции по результатам состоявшейся 29 марта в Вене встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Как передает Арменпресс, в беседе с журналистами Александр Маркаров отметил, что между сторонами сложилась конструктивная атмосфера и заметны позитивные тенденции, направленные на создание условий, способствующих сохранению режима перемирия, а также намечаются определенные шаги по привлечению гуманитарных элементов.
«Во время беседы стороны представили свои позиции, подтвердив те из них, которые есть как у армянской, так и у азербайджанской стороны. Закрепление факта состоит в том, что армянская сторона в очередной раз представила свой подход – относительно содержания и путей урегулирования. Естественно, азербайджанская сторона должна была сделать то же самое», - сказал Маркаров.
Он отметил, что стороны вновь акцентировали необходимость поиска и нахождения вариантов, которые поспособствуют мирному урегулированию и сформируют соответствующую атмосферу.
«В сделанных заявлениях мы видим, что стороны говорят о мире. Мир присутствует здесь как средство или среда, в рамках которых и будет урегулирован конфликт», - подчеркнул он.
По словам политолога, следующий позитивный сдвиг состоит в том, что стороны подчеркивают необходимость соблюдения режима перемирия.
«Однако ссылок на Венские и Санкт-Петербургские документы не было. Но подчеркивалось, что возможны действия в гуманитарной области, что теоретически означает обмен лицами, которые содержатся в Азербайджане и Армении», - сказал Маркаров.
По мнению Александра Маркарова, стороны готовы продолжить переговорный процесс, а у глав МИД есть соответствующий мандат – подготовить следующий раунд переговоров.
Состоявшаяся в Вене встреча Пашинян-Алиев - первая под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ. До этого состоялись три неофициальные встречи.
В 2018 году Никол Пашинян и Ильхам Алиев провели краткую беседу в Душанбе, в ходе которой была достигнута договоренность о снижении напряженности на границе и предотвращении инцидентов. После встречи глав двух государств по сей день между сторонами установленаоперативная связь.
22 января 2019г., в ходе состоявшейся в Давосе полуторачасовой встречи между премьер-министром Армении НиколомПашиняном и Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, стороны обменялись мнениями о текущей ситуации в переговорном процессе по урегулированию нагорно-карабахского конфликта и дальнейших обсуждениях.