Արամ Ա կաթողիկոսը Հալեպում օծել է Սուրբ Քառասուն Մանկանց եկեղեցին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծի Տանն Կիլիկիո Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսը Հալեպում օծել է Սուրբ Քառասուն Մանկանց եկեղեցին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վաղ առավոտից եկեղեցում սկսված օծման արարողությանը Արամ Ա կաթողիկոսը հայրապետական խոսք է հղել ներկաներին՝ նշելով, որ եկեղեցու օծումն ունի պատմական և խորհրդանշական նշանակություն:
«Ուրիշները փորձեցին սպանել հավատքը մեր ժողովրդի կյանքում, բայց մենք հավաքական ասացինք, որ այս հավատքում մեզ ոչ ոք չի կարող հաղթել: Մենք մեր հավաքական կերպարով ոչ ասացինք անարդարությանը և պայքարեցինք, պետք է պայքարենք՝ հանուն արդարության:
Ուրիշները ցեղասպանություն գործեցին մեր ժողովրդի դեմ, սակայն չհաջողեցին: Այսօր մեր ժողովուրդը հարություն է առել: Այսօր ունենք ազատ, անկախ Հայաստան՝ թեկուզ մեր պատմական հողերի մի փոքր հատվածի վրա: Սակայն մենք պետք է ձգտենք տեսնելու Հայաստանը մեր երազի պատկերով»,- նշել է Արամ Ա կաթողիկոսը:
Նա ընդգծել է, որ պետք է մեր ժողովուրդն ամեն տեղ զորավիգ լինի սիրիահայության վերականգնմանը՝ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության առաջնորդությամբ:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսը մարտի 29-ին հովվապետական այցով մեկնել է Սիրիա՝ Հալեպ:
2015 թվականի ապրիլին Հալեպի պատմական Ջդեյդե թաղամասում գտնվող, 15-րդ դարում կառուցված Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության Բերիո թեմի առաջնորդանիստ Սրբոց Քառասնից Մանկանց մայր եկեղեցին և հարակից տարածքը ռմբակոծության հետևանքով մեծ վնասներ էին կրել: Եկեղեցին պայթեցվել էր ԻՊ կողմից՝ ներսում փորված և այնտեղ տեղադրված ռումբերի միջոցով:
Եկեղեցու վերականգնումը իրականացվել էր Հալեպի հայ համայնքի նվիրատվություններով: Առնվազն 150 հազար մարդ իր ավանդն է բերել սրբավայրի վերականգնման գործին:

Catholicos Aram I anoints Church of Holy Forty Children in Aleppo
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I anointed Church of Holy Forty Children in Aleppo. ARMENPRESS reports Catholicos Aram I delivered remarks during the ceremony, noting that the anointing of the church has historical and symbolic significance.
“Others tried to kill the belief in our people, but we jointly said that no one can defeat us in our belief. We said no to injustice and struggled and have to struggle for justice.
Others committed genocide against our people, but they did not succeed. Today our people have resurrected. Today we have free and independent Armenia, even if it is on the small part of our historical Motherland. But we have to aspire for seeing Armenia in the way we dream'', Catholicos Aram I said.
He emphasized that the Armenian people should support the restoration of the Syrian-Armwnian community under the guidance of te Great House of Cilicia.
His Holiness Aram I departed for Syria's Alepo on March 29.
In 2015 the Church of Holy Forty Children in Aleppo was seriously damaged as a result of the bombing by the terorist organization ''Islamic State''.
The church was restored through the donations of the Syrian-Armenian community. At least 150 thousand people have contributed to the restoration.